Funkcje i wyposażenie

Nokia N900 jest pierwszym smartfonem działającym pod kontrolą Maemo 5, oprogramowania opartego na systemie Linux. Najważniejsze w przypadku samego interfejsu Maemo jest to, że obsługuje on multizadaniowość oraz to, że został on stworzony z myślą o pracy tylko w trybie poziomym. Pomimo wbudowanego akcelerometru telefon przełącza się tylko w tryb pionowy gdy chcemy wybrać numer telefonu, czy też przy korzystaniu z niektórych gier, przeglądarki internetowej. W przypadku przeglądarki wielu z użytkowników nie wie o tym, że wbudowany akcelerometr można wykorzystać przy przyciśnięciu jednocześnie klawiszy Ctrl+Shift+O, kombinacja ta automatycznie włączy możliwość rotacji ekranu podczas wyświetlania stron internetowych.



Dla mnie samo oprogramowanie Maemo jest bardziej intuicyjne niż platforma S60 5th Edition, z którą miałem styczność przy pisaniu recenzji modelu N97 mini. W celu wybrania danej opcji, aplikacji z listy menu wystarczy jedno kliknięcie. Jak dobrze wiemy w przypadku Symbiana pierwsze kliknięcie ekranu powoduje wybranie opcji, drugie jej akceptację. Dodatkowo, aby wyświetlić opcję danej aplikacji, funkcji, otworzyć nowe okno w przeglądarce itd. wystarczy dotknąć pasek tytułu aplikacji.

W celu odblokowania ekranu głównego należy użyć przycisku odblokowującego, na początku było to dość frustrujące ze względu na to, że nie byłem w stanie odblokować urządzenia w trybie pionowym. Problematyczna jest próba odblokowania telefonu za pomocą przycisku znajdującego się na dole obudowy. Rozwiązanie przyszło praktycznie samo, po naciśnięciu przycisku włączenia wystarczy przesunąć palcem po belce, aby odblokować telefon.

Po odblokowaniu telefonu naszym oczom ukazuje się ekran główny, pulpit , który z wykorzystaniem wbudowanych widżetów pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do różnych funkcji, aplikacji w telefonie. Do wyboru mamy cztery ekrany, każdy z nich konfigurowalny jest w zależności od naszych potrzeb. Standardowo wybranym motywem jest Nokia Nseries, do wyboru mamy również Digital Nature. Istnieje możliwość instalacji własnych motywów z internetu. Widżety pozwalają na m.in. sprawdzenie kalendarza, lokalizacji, uruchomienia odtwarzacza multimedialnego, czytnika RSS itd. Dodatkowo oprócz widżetów istnieje możliwość dodania bezpośrednio na pulpit zakładki internetowej, kontaktu, skrótu do aplikacji. Menu aplikacji można uruchomić poprzez dotknięcie ikony menu w lewym górnym rogu, wyjście możliwe jest poprzez naciśnięcie ekranu poza miejscem ikon. Aplikacje główne zostały podzielone wg. tabeli 3×5, a kliknięcie ikony „Więcej…” powoduje wyświetlenie wszystkich dodatkowo zainstalowanych programów. Co ciekawe, nie da się zmienić kolejności wyświetlanych programów. Warto wspomnieć o tym, że pomimo zastosowania ekranu oporowego możliwe jest kinetyczne przewijanie kontaktów, menu itd.

Jak już wspomniałem wcześniej, telefon obsługuje multitasking, który pozwala na uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie. Odpowiednikiem menadżera zadań aplikacji jest konsola, która wyświetla miniatury otwartych aplikacji, powiadomienia na temat nieodebranych połączeń czy wiadomości. Aby sprawdzić w konsoli wszystkie uruchomione programy wystarczy kliknąć ikonę konsoli (po otwarciu danej aplikacji ikona menu zmienia się w ikonę konsoli). Wielozadaniowość działa w telefonie rewelacyjnie, mając nawet kilkanaście otwartych aplikacji system nadal pozostaje stabilny. Lekkie opóźnienia pojawiają się w momencie włączenia muzyki z odtwarzacza, co wydaje się rzeczą zrozumiałą. Wszystko możliwe jest dzięki zastosowaniu przez Nokię procesora ARM Cortex A8 o taktowaniu 600 MHz. Sam system przez dwa tygodnie użytkowania większości czasu pozostawał stabilny a przy tym szybki. Wyjątkiem w tym przypadku są pamięciożerne aplikacje, które potrzebują dłuższej chwili na uruchomienie się.


Podsumowując, interfejs Maemo pod względem grafiki cieszy oko . Przykładem chociażby są przejścia przy uruchamianiu aplikacji i zamykaniu jej. Pod wieloma względami widać tutaj inspirację Androidem, wystarczy spojrzeć na sam ekran główny oraz dodatkowe widżety. Pomimo tego wyszło to na dobre fińskiemu producentowi. Powiem nawet, że aktualnie wybór pomiędzy samą platformą Symbian, a Maemo wydaje się oczywisty. Patrząc jednak na design, wykonanie, cenę, telefon zastanowiłbym się kilkukrotnie czy N900 to wymarzone urządzenie, szerzej moją opinię możecie przeczytać w podsumowaniu.

Jakość połączeń głosowych stoi na wysokim poziomie, dźwięk jest czysty, głośny, nie miałem żadnych problemów ze znajdywaniem sieci. Swoją drogą w tym samych miejscach lepiej spisywał się model N900 niż iPhone 3G pod względem znajdowania zasięgu, nie do końca powinienem porównywać oba telefony ze sobą pod tym względem, bo jak już wiemy telefon Giganta z Cupertino jeśli chodzi o znajdowanie sieci nie jest żadnym wykładnikiem.

Przejdźmy do książki adresowej, model ten nie posiada funkcji SmartDial. Wpisanie, edycja kontaktu pozwala na dodanie pól takich jak imię, nazwisko, pseudonim, numery telefonu, adres, e-mail, stronę internetową, informacji na temat urodzin, notatek oraz co ciekawe bezpośrednich numerów, adresów kontaktów z Google Talk, Jabber, Ovi, SIP, Skype. Wbudowany komunikator internetowy, IM obsługuje wyżej wymienione protokoły. Wybór kontaktu możliwy jest zarówno w trybie poziomym jak i pionowym, jest to nieliczna funkcja, która wykorzystuje wbudowany akcelerometr. W trybie poziomym możliwe jest szybkie wyszukiwanie kontaktu poprzez wpisanie jego pierwszych liter, w pionowym mamy specjalne „ikony znaków”. Jeśli ktoś z Was ma sporo kontaktów, tryb pionowy stanie się kłopotliwy, w tym przypadku idealnym rozwiązaniem był by belka, która pozwoliłaby na wyszukiwanie kontaktu rozpoczynających się od danej litery.

Tablet internetowy Nokii może w pełni rozwinąć skrzydła przy korzystaniu z wbudowanej przeglądarki internetowej Maemo, która oparta jest na tej samej technologii co Mozilla (Firefox). Model ten obsługuje strony w technologii Flash, wyglądają one w rzeczywistości tak samo jak na komputerze stacjonarnym i przenośnym. Przeglądanie internetu jest czystą przyjemnością za pomocą tabletu internetowego Nokii, słowa „telefon o możliwościach komputera” nie są tylko dobrym chwytem marketingowym. Dodatkowo przeglądarka wykorzystuje gesty, aby przybliżyć wybrany obszar należy wykonać ruch zgodny lub przeciwny do ruchu wskazówek zegara, podwójnie tapnąć w ekran, ponadto mamy możliwość przewijania z wykorzystaniem rysika lub palca. Cieszyć może również możliwość instalacji wtyczek, rozszerzeń na wzór tych znanych ze stacjonarnej wersji Mozilli Firefox. Przykładowo dostępna jest wtyczka Adblock Plus. Użytkownicy ognistego lisa, będą ponadto zachwyceni możliwością instalacji pełnej wersji mobilnej przeglądarki Firefox. Dla podkreślenia, Maemo jest jedynym systemem, który pozwala na korzystanie z Firefoxa w telefonach komórkowych. Jego wydajność zbliżona jest do wbudowanej przeglądarki Maemo.

N900 wyposażony jest w odbiornik A-GPS, GPS. Wraz z telefonem dołączana jest aplikacja Ovi Maps. Pomimo tego, że model traktowany jest jako tablet internetowy, radzi on sobie świetnie ze znajdywaniem sygnału GPS. W ciągu kilku-kilkunastu sekund znajdywany jest sygnał GPS, czas ten może wydłużyć się w zależności od warunków pogodowych. Możliwe jest wykorzystanie pozycjonowania w sieci za pomocą wspomaganego GPS- A-GPS. Lokalizacja podawana jest w większości przypadków poprawnie. Ovi Mapy pozwalają na wybór zarówno nawigacji pieszej jak i samochodowej, mapy wyświetlane są wg. trzech widoków: terenu, satelitarny oraz mapy. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość włączenia trybu nocnego.

Czas przejść do funkcji multimedialnych telefonu N900. W telefonie wbudowany jest dość prosty odtwarzacz multimedialny. Nie znajdziemy tutaj żadnych innowacyjnych rozwiązań czy też powalających animacji. Dodatkowo niektórych zmartwi fakt, że model nie posiada equalizera. Po uruchomieniu odtwarzacza do wyboru możliwe jest włączenie muzyki, klipów wideo, radia internetowego czy też włączenie wszystkiego losowo. Odtwarzacz muzyczny pozwala na przeglądanie utworów wg. albumu, wykonawcy, gatunków, listy odtwarzania, wszystkich utworów, wyświetlania okładek. Telefon ma wbudowany odbiornik FM, jednak co ciekawe producent nie pomyślał o dodaniu aplikacji, która pozwoliłaby na jego obsługę, zamiast tego użytkownik skazany jest na poszukiwanej jej na własną rękę (nie jest to problematyczne, jednak aplikacja powinna pojawić się już w telefonie po wyjęciu go z pudełka). Co ciekawe dodatkowo zainstalowany jest nadajnik FM pozwalający na odtworzenie wybranych utworów bezpośrednio z wykorzystaniem innego odbiornika np. radia samochodowego. Jeśli chodzi o jakość odtwarzanej muzyki nie miałem żadnych przeciwwskazań, dźwięk był czysty, bas głęboki. Bardzo dobrze radzą sobie również głośnik stereo. Wspierane są wszystkie najpopularniejsze formaty audio: .mp3, .wma, .aac, .m4a, .wav.

Odtwarzacz plików wideo należy do tych najbardziej standardowych, funkcje takie jak pauza, przewiń, następny, poprzedni plik, regulacja głośności. Użytkownicy mają możliwość odtwarzania formatów takich jak: .mp4, .avi, .wmv, .3gp; czy też chociażby kodeków: H.264, MPEG-4, Xvid, WMV, H.263, producent nie wspomniał o plikach DivX, jednak próba ich odtworzenia zakończyła się sukcesem. Podczas oglądania filmów na telefonie, czy też ich pokazywania przydatna staje się podpórka. Dodatkowo złącze AV3.5 pozwala na wyświetlenie obrazu za pomocą kabla dołączanego do zestawu.

N900 jak wszystkie modele flagowe Nokii posiada aparat z optyką Carl Zeiss oraz funkcję autofocus i podwójną lampę błyskową LED. Rozdzielczość matrycy CMOS to 5MP. Ponadto za pierwszym uruchomieniem aplikacji, pytani jesteśmy czy chcemy włączyć funkcję znaczników geograficznych (geotagging- oznaczanie geograficzne). Przy prawym boku mamy możliwość zmiany trybu aparatu (automatyczny, makro, krajobraz, portret, fotograf. Obiektów ruchu), ustawień (balansu bieli, ekspozycji, czułości ISO, rozdzielczości- tylko dwie opcje dostępne 5MP lub 3MP), włączenia lampy błyskowej czy też przejścia do galerii. Interfejs aparatu jest dość prosty z ograniczoną ilością funkcji. Martwiące jest to, że od modelu N95 Nokia nie zmieniła praktycznie zastosowanego obiektywu, każdy z producentów poszedł do przodu, a fińska firma stanęła w miejscu. Właśnie z tego powodu muszę powiedzieć, że jak na dzisiejsze standardy zdjęcia wykonane za pomocą N900 są standardowej jakości. Użytkowników niektórych aparatotelefonów zdjęcia nie powaloną na kolana, prędzej wywołają lekki uśmiech zadowolenia z własnego telefonu. Jeśli chodzi o tworzenie plików wideo możliwe jest ich nagrywanie w rozdzielczości do 800 x 480 pikseli (WVGA, .mp4: MPEG4, AAC). Przykładowe zdjęcia możecie znaleźć: tutaj.

Dodatkowo jeśli chodzi o funkcje multimedialne wbudowana jest przeglądarka zdjęć, pozwalająca na przycinanie, obracanie zdjęć. Niestety nie znajdziemy w niej żadnych efektów 3D, trybu coverflow.

Ponadto N900 w standardzie posiada kilkanaście zainstalowanych aplikacji: kalendarz, zegar, kalkulator, notatki ,czytnik PDF, pliki, czytnik RSS, szkic, menadżer aplikacji, gry: Blocks, Chess, Majhong, Marbles , programy: kopia zapasowa, x-terminal zaawansowane zarządzanie telefonem- konsola, amazon, ap news, zintegrowany klient Facebook, sheeto to go, slideshow to go, Word to go. Telefon posiada również aplikację Ovi sklep. Jest to mobilny sklep z programami, grami stworzony przez firmę Nokia, na wzór App Store- Apple.

Bateria wytrzymuje przy codziennym użytkowaniu około jednego dnia. Wymaga to praktycznie codziennego ładowania telefonu. Żywotność zmniejsza się znacznie przy włączeniu modułu wi-fi, gps, czy też korzystania z telefonu jako odtwarzacza mp3.