Tablet internetowy firmy Nokia- N900 jest na rynku już niecałe pół roku. Czy rzeczywiście zgodnie ze słowami producenta model ten można traktować jako telefon o możliwościach komputera? Czy urządzenie jest nową nadzieją fińskiego producenta na lepsze jutro? Na te pytania będę starał się odpowiedzieć w recenzji modelu N900.

Słowa wstępu:

W poprzednim roku firma Nokia zaprezentowała model N900,tablet internetowy, który miał zmienić sytuację na rynku smartfonów, telefonów komórkowych nastawionych na multimedia oraz przeglądanie internetu. Największą różnicą pomiędzy nowym tabletem Nokii, a poprzednimi trzema modelami jest sam fakt, że nowy model stał się telefonem komórkowym zgodnym ze standardami GSM/3G. Dzięki temu pozwala on na wykonywanie, odbiór połączeń, wysyłanie wiadomości tekstowych. Rewolucją w przypadku N900 jest platforma Maemo 5. Na dzień pisania recenzji wiemy już, że zostanie ona przekształcona w MeeGO połączenie dwóch platform- Intelowskiego Moblina oraz Nokiowskiego Maemo.

Zawartość zestawu:


W pudełku w testowanym przez redakcję urządzeniu znaleźliśmy:

  • telefon wraz z rysikiem
  • bateria BL-5J o pojemności 1320 mAh
  • ładowarka Nokia AC-10
  • zestaw słuchawkowy Nokia (WH-205), podobny możemy znaleźć w średniobudżetowym modelu Express Music 5350
  • kabel wideo CA-75U pozwalający na podłączenie telefonu do telewizora
  • adapter do ładowarki CA-146C
  • ściereczkę do czyszczenia telefonu, dość miły dodatek fińskiego producenta
  • kartę gwarancyjną


Firma Nokia mogła jednak pomyśleć o dodaniu do zestawu małego drobiazgu jakim jest pokrowiec, byłoby to miły akcentem przy wydatku rzędu 2149 zł.


Pierwsze wrażenia:


Nokia N900 nie należy do modeli najmniejszych oraz najlżejszych. Pierwsze co rzuca się w oczy po wzięciu telefonu do ręki to jego waga ,rozmiar oraz plastikowe jednobryłowe wykonanie. Telefon przy 181 gramach jest jednym z najcięższych z jakim miałem styczność przy pisaniu recenzji, dodatkowo sam wygląd tabletu Nokii nie olśni tych, którzy kupują telefon z myślą o designie. Nokia N900 przez niektórych może zostać nazwana „małą, niewygodną cegłą”, noszenie tego telefonu w kieszeni nie jest komfortowe. Pamiętać jednak należy o ludziach, którzy stawiają na minimalizm oraz prostotę- taka jest właśnie N900 przynajmniej pod względem wyglądu. Nie znajdziemy tutaj żadnych klawiszy funkcyjnych pod ekranem, czy też możliwości obsługi telefonu w trybie pionowym (za wyjątkiem panelu wykonywania połączeń oraz przeglądania internetu) . O tym jednak słów kilka w dalszej części recenzji.

Dane podstawowe:

Zacznijmy od początku, nowy tablet internetowy fińskiego producenta wyposażony jest w 3.5” dotykowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli (WVGA) typu transflective, wykonany w technologii oporowej (rezystancyjny) wyświetlający do 65 tys. kolorów. Wyświetlacze wykonane w tej samej technologii znaleźć możemy na przykład w flagowych modelach N97, N97 mini czy chociażby tańszych Xpress Music 5530, 5800.


Sercem urządzenia jest procesor ARM Cortex-A8 o taktowaniu 600MHz, jeśli chodzi o pamięć do obsługi aplikacji, łącznie do dyspozycji mamy 1GB (256MB RAM oraz 768MB pamięci wirtualnej).

Telefon wyposażony jest w rozsuwaną fizyczną, trzy wierszową klawiaturę QWERTY, ze względu na jej wielkość niezbędne było zastosowanie klawisza funkcyjnego oraz Shift.


Na przednim panelu telefonu niestety nie znajdziemy, żadnego klawisza funkcyjnego, co w rzeczywistości staje się czasami rzeczą problematyczną, przydałyby się choć jeden klawisz pozwalający na wejście do menu czy też wybranie, zakończenie połączenia. Powyżej dotykowego ekranu umieszczono czujnik światła, czujnik zbliżeniowy oraz diodę powiadomień (wskaźnika), która wskazuje stan urządzenia: naładowania baterii, informacje na temat nieodebranych połączeń, wiadomości SMS, e-mail.


Na górze telefonu mamy klawisz głośności, włączenia, odpowiedzialny za uruchomienie aparatu oraz port podczerwieni.


Odpowiednio prawy bok telefonu został wyposażony w złącze jack 3.5mm, głośnik stereo, przycisk odblokowujący, miejsce na rysik, na lewym boku znajdziemy głośnik stereo oraz złącze MicroUSB.



Na tylnym panelu znajdziemy osłonę obiektywu, aparat 5MP (2576 x 1921 pikseli) z optyką Carl Zeiss, podwójną lampą błyskową LED oraz specjalną podpórkę pozwalającą na wygodne przeglądanie zdjęć oraz filmów.


Telefon posiada 32GB pamięci wewnętrznej, istnieje możliwość jej rozszerzenia poprzez kartę pamięci microSD do 16GB. Pytanie jest jednak inne, czy ktoś wykorzysta całą pamięć wewnętrzną w tym telefonie? Dla aplikacji przeznaczono 2GB miejsca.

Po zdjęciu tylniego panelu, naszym oczom ukazuje bateria litowo jonowa pojemności 1320 mAh. Kartę SIM możemy włożyć dopiero po wyjęciu baterii . Waga telefonu jak już wspomniałem to 181 gram przy dość dużych rozmiarach 110,9 x 59,8 x 18 (19,55) mm.



Model ten ponadto został wyposażony w moduł WLAN IEEE 802.11b/g, Bluetooth w wersji 2.1, odbiornik A-GPS wraz z aplikacją Ovi Maps, oprogramowanie Maemo 5 oraz specjalną przeglądarkę internetową wykorzystująca silnik Gecko- Mozilla )obsługa Adobe Flash Player 9.4, AJAX, HTML, XHTML, CSS. Pasmo pracy telefonu to EGSM 850/900/1800/1900 oraz WCDMA 900/1700/2100. Telefon obsługuje sieć 3,5 G, łączność HSPA pozwala on na korzystanie z wideokonferencji oraz uzyskania maksymalnej prędkości transmisji danych do 10 Mb/s przy pobieraniu oraz 2Mb/s przy wysyłaniu.