Obsługa i ergonomia

Obsługę telefonu umożliwia dotykowy wyświetlacz wykonany w technologii oporowej. W rzeczywistości z tego powodu, aby korzystać z telefonu należy ekran lekko naciskać, a nie dotykać. Dodatkowo każde naciśnięcie ekranu sygnalizowane jest lekkimi wibracjami. Dotyk działa jak na ekran rezystancyjny bardzo dobrze. Jednak takie wyświetlacze stają się już przeszłością. Wszyscy producenci tworząc flagowe modele wybierają ekrany pojemnościowe pozwalająca na obsługę multidotyku.
Ekran główny z widżetami zwiększa znacznie swobodę i szybkość korzystania z telefonu.Wyfodnym rozwiązaniem jest to, że mamy dostęp do czterech pulpitów, a nie jak w przypadku Symbiana, jednego.

Duża wadą telefonu jest brak jakichkolwiek fizycznych klawiszy pod ekranem. Przydałby się choć jeden pozwalający na włączenie menu, menadżera zadań. Rozwiązanie to nie jest niestety idealne. Rozsuwana klawiatura QWERTY nie należy również do najwygodniejszych, dużo lepiej korzystało mi się z tej zastosowanej w Nokii N97, N97 mini. Problemem w tym przypadku jest wielkość klawiszy, nie polecam tego modelu osobom z dużymi palcami. Żałuje również, że ekran nie jest ustawiany pod katem po wysunięciu jak ma to miejsce w dwóch wyżej wymienionych modelach. Pomimo tego jakość slidera jest bardzo dobra, jak w większości rozsuwanych modelach fińskiego producenta.

Jeśli chodzi o wiadomości, wyświetlane są one podobnie jak w telefonie iPhone w formie czatu. Niestety klawiatura ekranowa dostępna jest tylko w trybie poziomym. Nie jest to zbyt dobrym rozwiązaniem, większość ludzi potrzebujących szybko wysłać sms’a w ruchu będzie musiała skorzystać z dwóch rąk by napisać jakąkolwiek treść wiadomości.

Wiadomości wyświetlane zgodnie z podziałem na: skrzynkę odbiorczą, wysłane, kopie robocze, skrzynkę nadawczą, raporty doręczenia, moje foldery (szablony). Telefon pyta nas czy przy zakończeniu aplikacji chcemy zapisać wiadomość w kopiach roboczych. Możliwa jest zmiana ustawień dotyczących wiadomości m.in. rozmiaru czcionki, raporty odbioru sms, mms, kodowania znaków. W trybie poziomym jak i pionowym mamy do wyboru dwie klawiatury: pismo ręczne oraz standardową klawiaturę alfanumeryczną. Dodatkowo możemy skorzystać z pełnej rozsuwanej klawiatury QWERTY. Rysowanie liter, cyfer bez rysika za pomocą ekranu rezystancyjnego nie należy do najlepszych pomysłów. Dlatego tryb wpisywania z wykorzystaniem pisma ręcznego jest niepotrzebnym dodatkiem, a nie rzeczą nieodzowną w celu pisania wiadomości.

Podsumowanie

Tablet internetowy fińskiego producenta bez wątpienia może być traktowany, jako mały przenośny komputer, a wszystko to dzięki dużej stabilności systemu Maemo 5 przy uruchomieniu kilku aplikacji jednocześnie. Sam system jest bardziej intuicyjny od platformy S60 5th edition znanej chociażby z modelu N97 Mini, dzięki temu firma Nokia może powoli konkurować z iPhone OS. Jedną z wad, które należy podkreślić jest brak możliwości obsługi telefonu w trybie pionowym (poza możliwością wyboru numeru, przeglądania internetu). Jeśli ktoś z was szuka narzędzia pracy, tablet firmy Nokia wydaje się wyborem dobrym. Martwiąca jest jednak zapowiedź przez Nokię oraz Intel Corporation nowej otwartej platformy MeeGo. Model, który ma dopiero co pół roku, najwyraźniej może nie otrzymać aktualizacji do nowej platformy, co w przypadku kwoty 2149 złotych nie jest rzeczą zrozumiałą. Po niecałym pół roku niestety dla modelu N900 pojawiło się wiele konkurentów, które przewyższają wyżej wymieniony model: mowa chociażby o Xperia X10, HTC Desire, czy też ostatnio zaprezentowany model Samsung Galaxy S. Tablet internetowy N900 pokazuje, że Nokia ma szansę jeszcze konkurować z innymi platformami, czy dobre rozwiązania z Maemo zostaną przeniesione do przyszłych wersji Symbiana? Tego dowiemy się jeszcze w tym roku.

Kamil Bąkowski