Dziś Prezydent podpisze nowelizację ustaw o stanach nadzwyczajnych pozwalającą na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej w razie zagrożenia cyberprzestrzeni.

Zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie do porządku prawnego kategorii cyberprzestrzeni, jako jednego z ważniejszych elementów bezpieczeństwa narodowego. Ustawowe określenie cyberprzestrzeni stwarza podstawy prawne do uruchomienia procesu planowania i praktycznego przygotowania struktur państwa na wszystkich jego szczeblach do obrony przed tymi nowymi zagrożeniami.

Dodatkowo, ustawa zawiera prawne rozwinięcie konstytucyjnego pojęcia „zewnętrznego zagrożenia państwa” jako celowych działań godzących w niepodległość, niepodzielność terytorium, ważny interes gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej lub zmierzających do uniemożliwienia albo poważnego zakłócenia normalnego funkcjonowania państwa, podejmowanego przez zewnętrzne w stosunku do niej podmioty.

Ujęte w ustawie rozwiązania wkomponowują się w przygotowywany przez Radę Ministrów „Rządowy Program Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2011-2016”, stanowiąc jego ważne uzupełnienie. Ponadto rozwiązania te pozostają w pełnej zgodności z nową Koncepcją strategiczną NATO, przyjętą na szczycie w Lizbonie, w której wskazano ataki cybernetyczne jako jedno z istotnych zagrożeń bezpieczeństwa dla państw członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.

źródło: BBN

Kan