Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy-Dzień Wi-Fi: 4 wskazówki jak osiągnąć kolejny poziom Wi-Fi

Dzień Wi-Fi: 4 wskazówki jak osiągnąć kolejny poziom Wi-Fi

Technologie sieci bezprzewodowej Wi-Fi, wprowadzone na rynek ok. roku 2000 okazały się strzałem w dziesiątkę. Łatwa obsługa, spora prędkość i przede wszystkim uwolnienie od kabli sprawiły, że dziś niemal nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Jednak paradoksalnie, zalety Wi-Fi stanowią równocześnie bodaj największą z ich wad: szeroka popularyzacja technologii sprawiła, że eter stał się niezwykle zatłoczony. Coraz liczniejsze sieci Wi-Fi działające w paśmie 2,4 GHz, rzadziej w 5 GHz, wzajemnie się zakłócają i transmisja bywa niestabilna. W Światowy Dzień Wi-Fi w czterech prostych krokach pokazujemy, jak zaradzić tym problemom i osiągnąć wyższy poziom technologicznego wyrafinowania.

 

1. Mesh – inteligentna sieć w każdym kącie

Jeżeli w naszym mieszkaniu czy domu, sygnał Wi-Fi nie dociera wszędzie lub nawet przy pokryciu zasięgiem osiągane transfery dalekie są od ideału, rozwiązaniem będzie zastosowanie wzmacniaczy sygnału, tzw. repeaterów. Najlepsze efekty osiągniemy instalując wzmacniacze obsługujące technologię Mesh, o czym więcej piszemy w punkcie 4.
Mesh to rodzaj topologii sieci komputerowej, w szczególności bezprzewodowej, w której poszczególne elementy infrastruktury są do pewnego stopnia autonomiczne i za pomocą inteligentnych protokołów potrafią automatycznie, bez ingerencji użytkownika, optymalizować swoje działanie. Mechanizmy inteligentnej sieci Mesh dbają nie tylko o optymalizację ruchu pomiędzy punktami dostępowymi infrastruktury (Cross Band Repeating), ale także o to, by każde urządzenie końcowe było połączone z siecią w optymalnym paśmie częstotliwości (Band Steering), uwzględniając przy tym lokalne warunki w eterze, np. stopień zajęcia poszczególnych kanałów i zakłócenia z sąsiednich sieci Wi-Fi. Sieć Mesh zestawia komputerowi połączenie z najbliższym i najmniej obciążonym punktem dostępu (Mesh Wi-Fi Steering), równomiernie rozkładając w ten sposób ruch na poszczególnych węzłach.

Sieć typu Mesh tworzy jedną, logiczną całość i nie trzeba się martwić, czy dane urządzenie jest aktualnie podłączone do centralnego punktu dostępu, czy do wzmacniacza sygnału. Dodatkowo sieć Mesh jest zunifikowana pod względem bezpieczeństwa: ustalenie hasła i algorytmu szyfrowania odbywa się na poziomie centralnego routera, np. FRITZ!Box, a dane te są automatycznie przesyłane do pozostałych urządzeń, dzięki czemu użytkownik z raz zalogowanym do Wi-Fi laptopem czy tabletem może się przemieszczać bez konieczności powtórnego logowania w przypadku znalezienia się w zasięgu wzmacniacza sygnału.

 

image processing20220620 1097818 ihe8b4

Wi-Fi Mesh od FRITZ! Duży zasięg Wi-Fi, wysoka przepustowość danych: wszystkie urządzenia FRITZ! wymieniają między sobą informacje w siatce Mesh, dopasowują ustawienia, optymalizują wydajność podłączonych urządzeń końcowych, a wszystko to niezależnie, płynnie i bez konieczności robienia czegokolwiek przez użytkownika. Wi-Fi Mesh od FRITZ! Duży zasięg Wi-Fi, wysoka przepustowość danych: wszystkie urządzenia FRITZ! wymieniają między sobą informacje w siatce Mesh, dopasowują ustawienia, optymalizują wydajność podłączonych urządzeń końcowych, a wszystko to niezależnie, płynnie i bez konieczności robienia czegokolwiek przez użytkownika.

 

2. Większa wydajność dzięki Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 to najnowsza wersja standardu sieci bezprzewodowej, górująca znacznie nad aktualnie najpopularniejszym Wi-Fi 5 pod wieloma względami. Nowsze modele FRITZ!Box, takie jak FRITZ!Box 4060, obsługują ten nowoczesny standard Wi-Fi 6 (WLAN AX). Oprócz wyższych szybkości transmisji danych i większej liczby jednoczesnych urządzeń zapewnia to między innymi mniejsze zużycie energii przez urządzenia WLAN, a tym samym zwiększa żywotność baterii, na przykład nowoczesnych smartfonów. Kupując nowe urządzenia WLAN, najlepiej upewnić się, że obsługują one Wi-Fi 6.

Mimo, że porównanie prędkości nominalnych Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 daje różnicę w granicach ok. 30-40%, to rzeczywisty przyrost osiąganych przepustowości w realnych zastosowaniach to czasem aż 300%. Tak kolosalne różnice wynikają z zaimplementowania w Wi-Fi 6 szeregu dodatkowych funkcji i mechanizmów. Na przykład zastosowanie modulacji 1024 QAM i transmisji OFDMA przekłada się na lepsze wykorzystanie fizycznej przepływności medium, ulepszone sterowanie mocą sygnału pozwala na zmniejszenie zakłóceń ze strony sieci sąsiadujących w danej lokalizacji, a techniki MU-MIMO wpływają na sumarycznie lepsze osiągi.

 

image processing20220620 1112778 fin4eq

Routery FRITZ!Box z Wi-Fi 6

 

3. Zainwestuj w wydajny router

Aby nasza sieć bezprzewodowa działała sprawnie, musimy zadbać o to, by każdy jej element był odpowiednio wydajny – unikniemy w ten sposób wąskich gardeł. Centralnym komponentem domowej infrastruktury jest zwykle router. Należy pamiętać, że aby obsłużyć tak duże ilości danych, jakie można przesyłać szybką siecią Wi-Fi 6, router musi mieć odpowiednią moc obliczeniową. Urządzenie powinno posiadać także np. porty ethernetowe o gigabitowej prędkości i szybsze. Zapas wydajności można poznać także po obsługiwanych funkcjach specjalnych, np. wspomniany FRITZ!Box 4060 potrafi obsłużyć kilkanaście połączeń VPN (IPSec lub Wireguard).

Jeżeli przewidujemy, że w naszym domu, czy mieszkaniu oprócz centralnego routera Wi-Fi konieczne będzie zainstalowanie wzmacniaczy sygnału, warto dokładnie przyjrzeć się specyfikacji samego interfejsu radiowego. Przywoływany tu FRITZ!Box 4060 posiada w zasadzie trzy interfejsy radiowe: dwa pracujące w paśmie 5 GHz i jeden w zakresie 2,4 GHz. Tajemnicę tej konfiguracji odkryjemy w następnym kroku.

 

image processing20220620 1112778 ti1tp2

FRITZ!Box 4060: trójzakresowy wydajny router Wi-Fi 6 / WLAN Mesh / baza DECT / Telefonia / Smart Home / Auto-Updates / 5 lat gwarancji producenta.

 

4. Zainstaluj porządny wzmacniacz Wi-Fi

Problemy z zasięgiem można rozwiązać łatwo stosując wzmacniacze sygnału Wi-Fi. Ustawiamy je zwykle mniej więcej w połowie dystansu między routerem a lokalizacją w której chcemy zapewnić bardzo dobry zasięg Internetu.

 

image processing20220620 1097818 1kp7ku9

Dzięki funkcji Crossband Repeating wzmacniacz FRITZ!Repeater automatycznie wybiera najlepsze i najszybsze połączenie dla wszystkich urządzeń w domowej sieci bezprzewodowej.

 

Niezwykle ważną kwestią jest sposób połączenia repeatera z centralnym routerem. Najpowszechniejsze są wzmacniacze w pełni radiowe. Oznacza to, że repeater z jednej strony radiowo „pobiera” sygnał z routera i przesyła go dalej. Jeżeli dany wzmacniacz posiada jeden interfejs radiowy do obsługi obu segmentów transmisji: strukturalnego (do połączenia z routerem i dostępowego (do obsługi lokalnych urządzeń końcowych) można szybko dojść do wniosku i co gorsza sprawdzić to w praktyce, że statystycznie połowa wydajności Wi-Fi repeatera będzie wykorzystana na kontakt z centralną siecią, w związku z czym transfery obserwowane w podłączonym doń komputerze mogą być dalekie od oczekiwań. Tu docieramy do rozwiązania zagadki trzech interfejsów radiowych routera FRITZ!Box 4060: jeden z nich (5 GHz) może być dedykowany szybkiemu połączeniu ze wzmacniaczem, a dwa pozostałe mogą obsługiwać urządzenia końcowe. Jeżeli do zestawu dobierzemy jeszcze wzmacniacz o podobnej konfiguracji, np. FRITZ!Repeater 6000 (trzy interfejsy radiowe), zbudujemy optymalne rozwiązanie – router i wzmacniacz będą połączone na stałe jakby „bezprzewodowym kablem”.

Autor |2022-06-20T13:00:34+02:0020 czerwca 2022 12:00|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile