Polskie firmy potrzebują nowych strategii i polityk bezpieczeństwa koncentrujących się na wszystkich źródłach zagrożeń, a jednocześnie zapewniających możliwość efektywnego i elastycznego działania biznesu.

Na podstawie wyników badań, analitycy Cisco zdefiniowali cztery podstawowe profile zachowań polskich pracowników, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo firmowych danych.

  • Aż 83% ankietowanych nie zdaje sobie sprawy z istnienia nowych, poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa (takich jak luka Heartbleed).
  • 55% uważa, że sposób zachowania się pracowników jest jednym z dwóch największych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych i ustępuje tylko zagrożeniom ze strony zorganizowanych grup cyberprzestępczych (62%).
  • 55% sądzi, że w ich firmie funkcjonuje polityka bezpieczeństwa, ale aż 30% przyznaje, że nic nie wie na ten temat.
  • 57% deklaruje przestrzeganie firmowych reguł polityki bezpieczeństwa na niskim lub umiarkowanym poziomie, ale jeden na ośmiu ankietowanych przyznaje się do ich aktywnego omijania.
  • 34% uważa, że system bezpieczeństwa IT w ich firmie hamuje innowacyjność, przeszkadza we współpracy i powoduje, iż wykonywanie pracy jest trudniejsze.

Raport został opracowany na podstawie badań, które objęły ponad 1000 pracowników firm w Polsce. Ich wyniki ujawniają dwa ważne problemy związane z bezpieczeństwem.

źródło: Cisco

Kan