W naszym redakcyjnym laboratorium tym razem znalazł się dość prosty, ale funkcjonalny router, zapewniający użytkownikowi jednocześnie funkcje bramy internetowej oraz punktu dostępowego dla sieci Wi-Fi. Model VRT-402N to zgodny ze standardem 802.11n router, należący do serii produktów konsumenckich PLANET.

Planet VRT-402N
Planet VRT-402N

Zawartość opakowania – router, zasilacz, plyta instalacyjna z oprogramowaniem i kabelek sieciowy Ethernet oraz skrócona instrukcja obslugi. Model VRT-402N działa w oparciu o antenę zewnętrzną – w komplecie znajduje się jedna odłączana dipolowa antena 2dBi. Antenę można zamienić na większą lub na antenę kierunkową.

Routery firmy PLANET zawsze wyróżniały się klasyczną obudową a i także tak jest w przypadku tego modelu. Biała obudowa sprawia, że sprzęt dobrze będzie prezentował się w każdym pomieszczeniu. Urządzenie niestety nie można powiesić na ścianie, dlatego warto wygospodarować trochę miejsca na swoim biurku ok. 155 x 110 mm.

Planet VRT-402N: diody LED
Planet VRT-402N: diody LED

Panel przedni od lewej: sprzętowy przycisk WLAN, po naciśnięciu tego przycisku router wyszukuje obsługiwane przez technologię Wi-Fi urządzenia bezprzewodowe, diody LED (PWR – zasilania, WAN, WLAN, 4x LAN), przycisk WPS. Jego przyciśnięcie powoduje automatyczną konfigurację połączenia sieciowego i uruchomienie zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są obyte z tego typu sprzętem. Aby zresetować urządzenie wystarcza przez 3 sekundy naciskać jeden z przycisków: WLAN lub WPS

Planet VRT-402N: gniazda
Planet VRT-402N: gniazda

Panel tylni: złącze antenowe, cztery wbudowane porty 10/100 Ethernet, port WAN (10/100Mbps) do linii ADSL i gniazdo zasilacza .

Urządzenie jest zgodne ze standardem 802.11n – umożliwia uzyskiwanie połączeń bezprzewodowych z prędkością do 150Mbps. VRT-402N pracuje nie tylko w trybie punktu dostępowego AP, ale również w trybach Bridge (AP wyłączony/ repeater AP), Repeater oraz WISP. Dzięki temu gwarantuje elastyczność użytkownikom chcącym stworzyć sieć bezprzewodową.

VRT-402N oferuje wszystko, co jest niezbędne do bezpiecznej pracy sieci Wi-Fi. Mamy zatem szyfrowanie WEP i autentyfikację za pomocą WPA – klucze o długości 64 i 128 bitów z szyfrowaniem DES/3DES/AES oraz autoryzacja MD5/SHA-1 jak również mechanizmy serwer/klient PPTP oraz L2TP. Ponadto, VRT-402N umożliwia kontrolę dostępu użytkowników oraz posiada skuteczny mechanizm ochronny SPI/IPS firewall (Stateful Packet Inspection), chroniący przed większością znanych obecnie metod ataku. Kolejną ciekawą funkcją jest filtrowanie i blokowanie dostępu do wybranych stron WWW na podstawie słów kluczowych i konkretnych adresów lub domen.

Funkcje wirtualnego serwera oraz DMZ umożliwiają takie skonfigurowanie serwerów w sieci lokalnej, które pozwala na dostęp do nich użytkownikom Internetu. W trybie WIPS (Wireless Internet Service Provider), interfejs bezprzewodowy pełni rolę portu WAN, pozwalając na bezprzewodowe podłączenie routera do sieci Internet.

Cechą charakterystyczną produktu PLANET jest prostota instalacji i zarządzania sprzętem. VRT-402N może zostać podłączony do Internetu poprzez połączenie xDSL lub modem kablowy. Dodatkowo VRT-402N ma wbudowany switch z czterema portami ethernetowymi, pracującymi z maksymalną prędkością 100 Mb/s. Wśród ciekawszych funkcji udostępnianych przez router znajduje się między innymi serwer DHCP, który pozwala na przypisanie adresów IP do konkretnych numerów MAC interfejsów sieciowych.


Administrator działa w dwóch wersjach – zaawansowanej i prostej. Aby „wystartować” urządzenia należy włożyć płytę konfiguracyjną do komputera. Dołączony kreator konfiguracji w kilku krokach pomaga podłączyć i skonfigurować router. Wprowadzamy hasło i kończymy działanie kreatora instalacji z płyty instalacyjnej CD. Dla większości użytkowników te ustawienia będą wystarczające do zapewnienia jego prawidłowej pracy. Warto także restartować komputer i modem dostępowy naszego operatora w celu uzyskania adresu IP.

Po zalogowaniu się do panelu administratora będziemy mogli skorzystać z zaawansowanych ustawień konfiguracyjnych. Niestety, dla PLANET polski język nie jest godny wprowadzenia go do menu i musimy poradzić sobie z angielskojęzyczną obsługą panelu. Po skonfigurowaniu tych wszystkich opcji czas zobaczyć, jak urządzenie sprawuje się w pracy.


Zapewne zależy Wam na tym, aby urządzenie pozwoliło współdzielić łącze internetowe wielu urządzeniom . Szybkość transmisji danych w sieci Wi-Fi oraz jakość połączenia zależą od wielu czynników. Aby sprawdzić, jak urządzenia radzą sobie w różnych warunkach, prowadziliśmy badania w kilku odległościach sieci bezprzewodowej. Najbardziej oczywiste utrudnienia w komunikacji to odległość i przeszkody terenowe i np. czy sieć jest w domu jednorodzinnym czy też w bloku ze ścianami z żelbetonu . Podczas testów sprawdzaliśmy, jak urządzenie radzi sobie z transmitowaniem w dwie strony (download/upload) małych (kilka KB) i dużych plików np. filmu.

Planet VRT-402N: Panel Administracyjny
Planet VRT-402N: Panel Administracyjny

W testach podłączenie dwóch komputerów oraz np. telefonu komórkowego i tabletu nie wpłynęło znacząco na zmniejszenie się transferu danych z Internetu. To dobra wiadomość dla kogoś, kto chce zbudować sieć biurową wykorzystując router PLANET. Niestety przeprowadzony test wykazał, że VRT-402N nie radzi sobie dobrze ze ścianami zbudowanymi z żelbetonu. Już dwie ściany wystarczały, aby zasięg praktycznie ograniczał się do jednego pomieszczenia. W domu prywatnym spokojnie można było wyjść na zewnątrz i przeglądać zasoby Internetu lub przesyłać dane z laptopa do komputera podłączonego do gniazda WLAN, bez odczuwalnej straty w szybkości transmisji, na odległość ok. 50 m. Później sygnał zaczyna zanikać.