Recenzja: AirLive WN-350R

AirLive WN-350R: zestaw
AirLive WN-350R: zestaw

Elegancki – to pierwsze słowo, które ciśnie się na usta po otwarciu pudełka mieszczącego router Wi-Fi AirLive WN-350R wraz z wyposażeniem. Równie dobre wrażenie powstaje po zapoznaniu się z urządzeniem, które jest ekonomicznym routerem przeznaczonym do użytku domowego. WN-350R jest bezprzewodowym routerem w standardzie 802.11n i pracuje w częstotliwości 2,4GHz. Prędkość transmisji może wynosić aż 300Mbps.Mały, biały router gabarytami będzie komponował się z każdym miejscem, a ponadto posiadając dwie anteny zapewnią wzmocniony sygnał, dla zwiększonego zasięgu sieci bezprzewodowej. WN-350R jest odpowiedzią na zapotrzebowanie aplikacji, które intensywnie korzystają z łącza, takich jak strumieniowe odtwarzanie obrazu z kamery AirLive WN-200HD, o której w drugiej części recenzji.

AirLive WN-350R: zestaw
AirLive WN-350R: zestaw

Po otwarciu pudełka wyjmujemy zawartość: urządzenie, zasilacz, kabel sieciowy, płytkę z instrukcją i skróconą instrukcję instalacji. Biała, plastikowa obudowa została w przedniej części opatrzona siedmioma diodami LED wskazującymi stan zasilania, ustanowione połączenia kablowe (cztery LAN i jedno WAN), oraz stan sieci bezprzewodowej. Jeśli spojrzymy na tylną ściankę znajdziemy przycisk funkcji WPS z tyłu natomiast, obok czterech gigabitowych gniazd LAN i jednego WAN znajdziemy dwie anteny o mocy 2 dBi każda, są dołączane więc zawsze jest możliwość ich wymiany, aby w ten sposób zwiększyć zasięg, względnie poprawić parametry. Oprócz anten producent umieścił tutaj także wyłącznik sieci bezprzewodowej, przycisk „reset”, cztery złącza Ethernet 10/100, port WAN w postaci gniazda RJ-45 i gniazdo zasilacza DC 12V.

AirLive WN-350R: tył
AirLive WN-350R: tył

Z kolei panel tylny to sześć gniazd (port WAN w postaci gniazda RJ-45 (Ethernet 10/100) do podpięcia do modemu xDSL, modemu kablowego bądź szkieletu Ethernetowego, wbudowany 4-portowy switch FastEthernet) i przycisk On/Off i gniazdo zasilania. Na prawej ściance urządzenia znajdziemy przycisk (reset) do kasowania bieżącej konfiguracji urządzenia. Warto dodać, że router może nam trochę zająć miejsca na biurku, bo producent nie przewidział możliwości umocowania go na ścianie.

AirLive WN-350R
AirLive WN-350R

WN-350R to router, który charakteryzuje się szybkim i intuicyjnym procesem konfiguracji w zaledwie 3 krokach, a technologia WPS pozwala na połączenie z innymi urządzeniami obsługującymi tą technologię przy użyciu jednego przycisku. Aby „wystartować” urządzenie należy włożyć płytę konfiguracyjną do komputera. Aplikacja do konfiguracji, krok po kroku, przeprowadza przez etapy łączenia routera z internetem, a następnie aktywuje w sieci kolejne urządzenia.

AirLive WN-350R: konfiguracja
AirLive WN-350R: konfiguracja

Konfiguracja jest także możliwa dzięki interfejsowi opartemu na przeglądarce. Menu konfiguracji WWW, co prawda jest dobrze poukładane, funkcje są rozsądnie pogrupowane i w miarę łatwe do znalezienia, ale jest jedynie w języku angielskim. Z jego wyglądem można się zapoznać na kolejnych zrzutach ekranu pokazujących wybrane opcje konfiguracyjne. Najnowsze mechanizmy szyfrowania oraz wbudowany Firewall pozwalają w pełni zabezpieczyć nasze dane. Użytkownik może wybierać między WPA / WPA2 – dobierając do nich algorytm AES i TKiP oraz WPA2 Mixed. Dodatkami są biała i czarna lista adresów MAC. Interfejs WAN obsługuje protokół PPPoE i może działać w trybie klienta DHCP.