Możliwości konfiguracyjne

Administrator działa w dwóch wersjach – zaawansowanej i prostej.

Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Cisco Setup Wizard
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Cisco Setup Wizard
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - kreator konfiguracji
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – kreator konfiguracji
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - podłączanie
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – podłączanie

Aby „wystartować” urządzenia należy włożyć płytę konfiguracyjną do komputera. Dołączony kreator konfiguracji w kilku krokach pomaga podłączyć i skonfigurować router. Bezprzewodowe urządzenie mają fabrycznie ustawianą, domyślną nazwę sieci linksys, oczywiście możemy ją zmienić. Wprowadzamy hasła, włączeniu funkcji filtrowania i zakończeniu działania kreatora instalacji z płyty instalacyjnej CD-ROM urządzenie jest gotowe do użycia. Warto także restartować komputer i modem dostępowy naszego operatora w celu uzyskania adresu IP.

Panel administracyjny

Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Administracja
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Administracja
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Aplikacje i Gry
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Aplikacje i Gry
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Konfiguracja
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Konfiguracja
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Zabezpieczenia
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Zabezpieczenia

Ten ekran wyświetlany jest po uzyskaniu dostępu do urządzenia. Po zalogowaniu się do administratora będziemy mogli skorzystać z zaawansowanych ustawień konfiguracyjnych. Dla większości użytkowników ustawienia dostępne na tym ekranie będą wystarczające do skonfigurowania urządzenia i zapewnienia jego prawidłowej pracy. Bezpośrednio po zalogowaniu wyświetlany jest ekran Konfiguracja podstawowa. W górnej części ekranu znajduje się pasek umożliwiający wybór jednej z kart. Można z nich skorzystać, aby nawigować w ramach narzędzia. Między innymi mamy tam takie zakładki jak:

Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Ograniczenia dostępu
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Ograniczenia dostępu
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - Status
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – Status
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - sieć bezprzewodowa
Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL – sieć bezprzewodowa

Karta Konfiguracja umożliwia uzyskanie dostępu do podstawowych funkcji urządzenia. Funkcja Wi-Fi Protected Setup pozwala automatycznie skonfigurować zabezpieczoną poprzez szyfrowanie sieć bezprzewodową. Karta Przestrzeń dyskowa umożliwia przeprowadzenie konfiguracji ustawień opcjonalnego, zewnętrznego urządzenia pamięci masowej USB, takiego jak pamięć flash lub dysk twardy. Ekran Zapora służy do konfiguracji zapory, która pozwala filtrować różne rodzaje niechcianego ruchu w sieci lokalnej bramki. Karta Ograniczenia dostępu umożliwia zablokowanie lub dopuszczenie określonego sposobu wykorzystania Internetu oraz ruchu. Obejmuje to dostęp do Internetu, określone aplikacje, witryny internetowe oraz ruch przychodzący w określonych dniach i godzinach.
Dział Aplikacje i gry umożliwi na skonfigurowanie w sieci usług publicznych, takich jak serwery sieci Web, serwery ftp, serwery e-mail i inne wyspecjalizowane aplikacje internetowe (wyspecjalizowane aplikacje internetowe to aplikacje wykorzystujące dostęp do Internetu w celu wykonywania takich czynności, jak obsługa wideokonferencji czy gry online; niektóre aplikacje internetowe mogą nie potrzebować przekierowywania). Karta Administracja / Zarządzanie umożliwia zarządzanie określonymi funkcjami dostępu i zabezpieczeń. Zakładka Status wyświetla informacje na temat modemo-routera i aktualnych ustawień. Ważnym czynnikiem wpływającym na stabilne działanie naszego sprzętu jest programowanie. Według zapewnień producenta firmware routera jest nieustannie modyfikowane i ulepszane. Należy, zatem zadbać o ciągłe jego aktualizowanie – zwłaszcza wtedy, gdy nasz model routera trafił dopiero na sklepowe półki. Ekran Firmware Upgrade (Uaktualnienie oprogramowania sprzętowego) umożliwia uaktualnianie oprogramowania sprzętowego urządzenia.

Po skonfigurowaniu tych wszystkich opcji czas zobaczyć, jak urządzenie sprawuje się w pracy.

Linksys WAG120N
Linksys WAG120N

Lampki w górnej części obudowy wyświetlają takie informacje jak:

Zasilanie, Ethernet 1–4 (zielony), te ponumerowane diody LED (jedna dla każdego z numerowanych portów na tylnym panelu modemo-routera) pełnią dwie funkcje. Jeśli dioda świeci światłem ciągłym, modemo-router został skutecznie podłączony do urządzenia za pośrednictwem danego portu. Jeśli dioda miga, oznacza to, że dany port obsługuje ruch sieciowy. Przycisk Wi-Fi, po naciśnięciu tego przycisku router wyszukuje obsługiwane przez technologię Wi-Fi urządzenia bezprzewodowe. Wireless – dioda połączenia bezprzewodowego zapala się po włączeniu funkcji łączności bezprzewodowej. Jeśli dioda miga, oznacza to, że modemo-router aktywnie przesyła lub odbiera dane. DSL WAG120N), ta dioda DSL zapala się po nawiązaniu połączenia DSL. Jeśli dioda miga na zielono, oznacza to, że modemo-router nawiązuje połączenie ADSL. Internet, gdy przy użyciu portu internetowego nawiązywane jest połączenie. Jeśli dioda miga, oznacza to, że port internetowy obsługuje ruch sieciowy.

Linksys WRT160NL
Linksys WRT160NL

Panel tylni.

DSL (WAG120N), gniazdo RJ11 podłączane do linii ADSL. Jeżeli chcemy korzystać z połączenia kablowego, mamy do dyspozycji cztery wbudowane porty 10/100 i Ethernet (RJ45) i USB oraz dwa złącza antenowe (tylko model WRT160NL). Router ma dwie anteny zewnętrzne, które można zdemontować i zamienić na większe lub na anteny kierunkowe.

Linksys WAG120N - tył
Linksys WAG120N – tył
Linksys WRT160NL - tył
Linksys WRT160NL – tył

Jeśli chodzi o wydajność sieci bezprzewodowej, to nie ma powodu do narzekań. Testy przesyłu pomiędzy komputerami w sieci potwierdziły, że przydatność urządzeń do domowych zastosowań. W czasie testów prędkości łącza internetowego zbliżyliśmy się do maksymalnej prędkości oferowanej przez naszego operatora.

Sprawdziliśmy też działanie routera z telefonią VoIP. Program automatycznie wykrywa i dodaje wszystkie urządzenia, które mają działać w sieci.

Linksys WAG120N i Linksys WRT160NL - wyniki testu łącza kablowego
Linksys WRT160NL – wyniki testu łącza kablowego

Szybkość transmisji danych w sieci Wi-Fi oraz jakość połączenia zależą od wielu czynników. Najbardziej oczywiste utrudnienia w komunikacji to odległość, dlatego komputery zostały umieszczone w kilku pomieszczeniach odgrodzonych ścianami.. Istotna jest także liczba urządzeń pracujących jednocześnie. Podczas testu oba routery zapewniły stabilny dostęp do Internetu 4 użytkownikom jednocześnie.

Linksys WAG120N - wyniki testu łącza Netii
Linksys WAG120N – wyniki testu łącza Netii

Podsumowanie
Sprzęt dostarczony do testów to dość proste, ale funkcjonalne urządzenia, zapewniające użytkownikowi jednocześnie funkcje bramy internetowej oraz punktu dostępowego dla sieci Wi-Fi. Urządzenia oferują wszystko, co jest niezbędne do bezpiecznej pracy sieci Wi-Fi. Dodatkowo WRT160NL ma wbudowany serwer mediów. Dzięki temu na każdym komputerze lub odtwarzaczu cyfrowym w sieci możemy oglądać film czy słuchać muzykę wprost z pamięci zewnętrznej. Urządzenia na pewno można polecić osobom, które szukają prostego w instalacji i zarządzania sprzętu. Budowa domowej sieci nie będzie wyzwaniem nawet dla początkującego internauty. Sprzęt do testów udostępniła nam firma Cisco, dystrybutor produktów marki Linksys.

Modele routerów z bramką Linksys by Cisco WAG120n, WAG160n i WAG320n mają teraz możliwość zamiany jednego portu LAN na port WAN. Ma to znaczenie, jeśli chcemy zrezygnować z internetu w technologii DSL (np. Neostrada czy Netia) na rzecz dostawcy z sieci kablowej.

Konfiguracja ustawień portów trwa tylko chwilę i każdy może dokonać jej samodzielnie poprzez interfejs www. Wystarczy „zalogować sie” do routera, w ustawieniach wybrać zakładkę „Ethernet” i zaznaczyć opcję „use as WAN port”. Po podłączeniu kabla sieciowego do pierwszego portu LAN dioda portu zmieni kolor z zielonego na czerwony. Oznacza to, że router jest prawidłowo podłączony do sieci kablowej.

Andrzej Kisiała