Zaprezentowany podczas targów Mobile World Congress 2010 w Barcelonie Samsung Monte S5620 to w pełni dotykowy telefon. Bogate funkcje multimedialne i społecznościowe, obsługiwane są za pomocą interfejsu TouchWiz 2.0 Plus.
Monte S5620 poza korzyściami wynikającymi z zastosowania technologii HSDPA pozwala na korzystanie z nawigacji GPS i sieci bezprzewodowych WI-Fi.

Test samsung Monte S5620
Test samsung Monte S5620

Dane podstawowe

W pudełku dostajemy oprócz urządzenia i ładowarki, także dobrej jakości przewodowy zestaw słuchawkowy, kabel synchronizujący USB oraz instrukcję obsługi. Niestety, aby rozbudować 200 MB wbudowanej pamięci musimy zaopatrzyć się sami w nośnik typu microSD (~16GB).

Telefon wyposażony jest w litowo-jonową baterię o pojemności 1000 mAh. Taka pojemność, przy wyłączonym Wi-Fi, wystarcza na jakieś 2 godziny pracy w sieci GSM/HSDPA (½ h rozmów, kilka SMSów, ½ słuchania muzyki i wykonania kilku zdjęć). Z aktywnym modułem bezprzewodowym w bardzo optymistycznym wariancie, ładowarki będziemy szukać, co 3 dni.

S5620 umożliwia korzystanie z komunikacji w sieciach GSM/ HSDPA (3,6 Mbps). Do połączenia z komputerem służą złącze USB oraz bezprzewodowyo: Bluetooth w standardzie V2.1 z profilem A2DP, dzięki któremu możemy słuchać muzyki na bezprzewodowych słuchawkach.

Test samsung Monte S5620
Test samsung Monte S5620

Wbudowany w telefon głośnik zapewnia dobrą jakość rozmów, nie można także zbytnio narzekać na tryb głośnomówiący. Czytając komentarze w bazie telefonów Telix.pl , Czytelnicy krytykują cichy głośnik, moim zdaniem doczepić można się do jego działania podczas odtwarzania muzyki. Można także narzekać na zasięg telefonu, zdarza się, że ma zaniki, gdy z innego telefonu można było jeszcze rozmawiać. Monte może pochwalić się może rozbudowaną książką adresową. Na jeden wpis składa się kilka pozycji, a do zapisanych rekordów można dodać mnóstwo dodatkowych danych takich jak telefony robocze, email, urodziny itp. W czasie tworzenia grup kontaktów można przypisywać nazwy grup, dzwonki, zdjęcia kontaktów i typy wibracji do każdej z grup. Można także wysyłać wiadomości (w tym wiadomości e-mail) do całej grupy. Ciekawą funkcją jest możliwość wykonywanie fałszywych połączeń, znana z innych testowanych na Telix.pl telefonów firmy Samsung. Można symulować połączenia przychodzące, na przykład w celu unikania rozmów lub wyjścia z salipodczas spotkania. Można także nagrać głos i odtwarzać go podczas rozmowy, aby uwiarygodnić połączenie. Poprzez użycie narzędzia „Raporty” użytkownik może mieć kontrolę nad wszystkimi połączeniami. W sytuacji, gdyby nasz telefon zainteresował złodzieja przyda się funkcja Mobile Tracker. Gdy do telefonu zostanie włożona nowa karta SIM lub USIM, aplikacja spowoduje automatyczne wysłanie numeru kontaktowego do dwóch odbiorców. Pomaga to w znalezieniu i odzyskaniu telefonu. Funkcja działa, ale mam nadzieje, że nigdy Wam się nie przyda. Zainstalowana w urządzeniu aplikacja wspiera edycję i wybór profili użytkownika. Jest to szczególnie przydatne, gdy korzystamy z aparatu w zmiennych warunkach – np. podczas spotkania, jazdy samochodem lub w domu .

Skrzynka odbiorcza jest standardowa i obsługuje zarówno wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Dostęp do poszczególnych folderów jest prosty.

Dla umilenia wolnych chwil S5620 wyposażono w Odtwarzacz MP3 i radio FM. W odtwarzaczu poza standardowymi funkcjami znanymi z innych modeli Samsunga, wbudowano obsługę biblioteki umożliwiającą szybkie przeglądanie obsługiwanych zasobów zgromadzonych w pamięci telefonu. Odtwarzany dźwięk stereofoniczny nie jest może rewelacyjny, a do tego jak pisałem wyżej głośnik gra zbyt cicho, ale da się go słuchać. Najlepiej jednak wykorzystać do tego dostarczany w zestawie przewodowy zestaw słuchawkowy dla mniej wymagających użytkowników. Aby włączyć radio z RDS należy podłączyć zestaw słuchawkowy, który służy jako antena. Radio ma funkcję nagrywania słuchanej audycji. Plik muzyczny jest zapisywany w lokalizacji „Nagrania radiowe”. Słuchając interesującego kawałka możemy skorzystać z funkcji „Rozpoznawanie muzyki”. Podczas testu S5620 poradził sobie w ciągu kilku sekund z każdym zagranicznym utworem muzycznym. Niestety gorzej ma się sprawa z utworami wykonywanymi przez polskich artystów, ale to prawdopodobnie nie wina telefonu, a odpowiedniego oprogramowania.

Do funkcji biurowych jakie znajdziemy w telefonie zaliczyć możemy rozbudowany kalendarz, zadania, kalkulator oraz notatki głosowe, czyli po prostu dyktafon. Uprzedzając pytania Czytelników mogę dodać, że niestety nie da się nagrać prowadzonej rozmowy telefonicznej. Warto również dodać, że w telefonie możemy znaleźć rozbudowane słowniki.

Monte posiada zintegrowany moduł GPS do nawigacji satelitarnej. Korzystając z odbiornika GPS, urządzenie do 2-minut może wyświetlić na mapie (Google Maps v3.0.2) dokładne położenie użytkownika. System GPS można też wykorzystać do Geo-taggingu zdjęć. W połączeniu z dużym wyświetlaczem o przekątnej 3.0 cala (240 x 400 px), pozwala on na wygodne korzystanie z map nawigacyjnych.

Test samsung Monte S5620
Test samsung Monte S5620

Wbudowany 3,2-megapikselowy aparat umożliwia wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów audio/video z dźwiękiem. Aparat pozwala wykorzystać 4-krotny zoom cyfrowy. Niestety nie znajdziemy tutaj diody doświetlającej, która czasem przydaje się do wykonywania zdjęć w trudnych warunkach. A brak autofokusa w Samsungu o takiej rozdzielczości matrycy, to nieporozumienie, bo zdjęcia wyglądają jakby je właśnie robiło się telefonem komórkowym. Jedyną pozytywną cechą są żywe kolory. Podgląd zdjęć w trybie pełnoekranowym ułatwia zrobienie zdjęcia, a edytor obrazów pozwala na natychmiastową edycję fotografii. W funkcje fotograficzne wchodzi się bardzo prosto, wystarczy tylko wcisnąć i chwilkę potrzymać przycisk na prawej bocznej ściance. Oczko aparatu fotograficznego umieszczono z tyłu obudowy. Zdjęcia możemy wykonywać prawie natychmiast . Aparat umożliwia wykonywanie zdjęć i zapisywanie ich na karcie microSD urządzenia. Można także skonfigurować aparat w celu dopasowania do warunków otoczenia: Tryb zdjęć Normalny, samowyzwalacz, sekwencyjny, panoramiczny, nocny, sport. Zaawansowane funkcje aparatu to m.in. Detekcja uśmiechu, Predefiniowane scenerie i Balans bieli. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG w rozdzielczości od 320 x 240 do 2 048 x 1 536 pikseli.

Przykłady zdjęć: Tutaj

„Tryb Video” umożliwia nagrywanie filmów z dźwiękiem. Maksymalna rozdzielczość nagrywania 320 x 240 pikseli. Obsługiwane formaty: 3GP, MPEG-4.