Kilka słów o multimedialnych funkcjach pochodzącego z Chin smartfona. Główny aparat Cubot X16 ma rozdzielczość 13Mpix (interpolowane 16MP), z autofokusem i podwójną diodę doświetlającą. Apertura f/2.0 pozwala na lepszą wędrówkę światła poprzez czujniki, co oznacza wyraźne, jasne zdjęcia, bez konieczności używania programów do edycji.


Na wyposażeniu nie mogło zabraknąć aparatu do zdjęć z ręki. Dla miłośników modnych dziś selfies producent oferuje aparat 5MP ƒ/2.4 (interpolowane P8MP) 88°.


Aplikacja aparatu charakteryzuje się minimalistycznym interfejsem i posiada standardową dla Androida możliwość dostępnych ustawień, takich jak dostosowania kolorów, jasność, kontrast, balansu bieli i wiele innych. W głównym menu znajdziemy ponadto funkcję HDR. W dobrych warunkach oświetleniowych można liczyć na przyzwoitej jakości zdjęcia oraz w miarę wiarygodnie oddane barwy. W niesprzyjających warunkach oświetleniowych widoczne są jednak szumy. Jednak, gdy zaakceptujemy tę niedogodność, to X16 z powodzeniem może posłużyć, jako awaryjna cyfrówka. Czy mam rację osądźcie sami.


z diodą LED
z diodą LED




Identycznie sprawa ma się z filmami wideo – są wyraźne, ale tylko nagrane w dobrych warunkach oświetleniowych. Kamera przeciętnie sobie radzi już nawet w lekkim półmroku. Cubot X16 pozwala na nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości 1080p pozwala na nagrywanie i płynne odtwarzanie filmów wideo w rozdzielczości full HD (1080p). Podczas nagrywania filmów, można robić także zdjęcia naciskając ikonę aparatu.

Cubot X16 to także rozwiązanie, dla osób, które lubią słuchać muzyki. Znajdziemy tu standardową aplikację Androida. Jakość brzmienia na głośniku nie jest zła, chociaż w najwyższych nastawach słychać dźwięk mocno metaliczny, ale w żadnym wypadku zniekształcony. Niestety, do testów otrzymałem egzemplarz pozbawiony choćby standardowych „pchełek”. Testowałem, więc dźwięk na bezprzewodowych słuchawkach firmy LG. W przypadku takiego zestawu, nie boję się polecić smartfona, jako przenośnego odtwarzacza audio nawet bardziej wymagającym użytkownikom. Odtwarzacz wideo w X16 bez problemu odtwarza materiały Full HD nagrane tym smartfonem a także przeglądane np. na YouTube.


Pozostała specyfikacja techniczna Cubot X16 obejmuje między innymi modem szybkiej transmisji danych w standardzie 4G LTE na obu slotach. Telefon pracuje w trybie (Dual SIM / Dual Standby) – obie karty są w stanie czuwania. Kiedy rozmawiamy, używając jednej z nich, druga – w zależności od ustawień – np. przekierowuje dzwoniącego na pocztę głosową. Jeżeli chodzi, o jakość połączeń, to możemy podsumować, że jest dobrze. Na pochwałę zasługuje, to że do momentu ustawienia maksymalnej głośności nie pojawiają się znaczne zniekształcenia głosu rozmówcy. Podczas testu nie zdarzyło się, by jakość połączeń uniemożliwiła zrozumienie drugiej osoby. Nie wystąpiły także problemy z zasięgiem sieci komórkowych, w miejscach w których nie powinno to się zdarzyć. Nie powinniśmy też narzekać na głośność dzwonków, bo te grają z naprawdę dużym natężeniem.

Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Nie zabrakło też wsparcia dla Bluetooth 4.0 oraz GPS (z A-GPS). Wi-Fi w standardzie „n” podczas naszych testów sprawdzało się w 50-metrowym mieszkaniu bez zarzuceń. Szybko zestawiało połączenie z routerami, także po wybudzeniu urządzenia.


Nawigacja w urządzeniach z Androidem, to funkcjonalność, na którą ostatnio narzeka coraz więcej użytkowników tych urządzeń. Dlatego zawsze bacznie zwracamy uwagę jak działa GPS w testowanym sprzecie. W przypadku Cubot X16, na czystym (po wyłączeniu/włączeniu) telefonie nasze miejsce zlokalizowaliśmy po ok. 1,5 min. Praktycznie sekundowo łapanie „fixa” trwało, przy kolejnych próbach testowych. Nie można też marudzić na dokładność lokalizacji, która wahała się w granicach 2-3m. Czyli raczej „standardowo” dla tego typu urządzeń. Podczas testu nie było problemu ze stabilnością połączenia i dotarcia do celu. My testowaliśmy sprzęt wyłącznie z bezpłatną aplikacją Google Mapy, przy dobrej pogodzie.


Zasilanie współczesnego smartfonu to sprawa kluczowa. Niewymienny akumulator o pojemności 2500 mAh mAh nie zaskoczył w sposób negatywny, ale nie zrobił też na mnie bardzo pozytywnego wrażenia. Cubot X16 podczas codziennego użytkowania spokojnie wytrzyma około dwóch dni. Po ograniczeniu transferu i zmniejszeniu jasności ekranu urządzenie pracowało 2,5 dnia. Przy bardzo intensywnym korzystaniu z Internetu (Wi-Fi), oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki i graniu czas pracy szybko się skrócił do jednego dnia.