Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, PC i Laptopy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt-Nowe możliwości na starszym sprzęcie – Jak rozbudować laptopa lub PC-ta?

Nowe możliwości na starszym sprzęcie – Jak rozbudować laptopa lub PC-ta?

Wszyscy znają ten moment, gdy pracę lub granie zakłóca zbyt długi czas przesyłania pliku, czy też ładowania ulubionego tytułu. Nie musi to oznaczać konieczności kupowania nowego komputera. Istniejący sprzęt można łatwo zmodernizować z korzyścią dla portfela i środowiska. Sprawdzamy jak to zrobić.

Rocznie na świecie powstaje ponad 53 milionów elektrośmieci. To prawie 7 kg na jednego mieszkańca Ziemi. Tymczasem każdy może przyczynić się do efektywniejszego gospodarowania elektroniką. Gdy pojawia się potrzeba dostosowania możliwości laptopa albo PC-ta do nowych wymagań, warto postawić na zwiększenie funkcjonalności dotychczasowego sprzętu. Świetne efekty można osiągnąć dzięki modernizacji pamięci.

 

Kilka słów o SSD

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje pamięci półprzewodnikowej: SSD oraz RAM. Czym się różnią? Pamięć SSD pozwala przechowywać dane, nawet gdy urządzenie pozbawione jest źródła zasilania. Poprzednikiem technologii SSD były dyski talerzowe HDD – wolne i nie tak stabilne. Większość nowszych komputerów wyposażona jest już w dyski SSD – ale to technologia, która nadal szybko się rozwija. Na rynku dostępne są wysokowydajne dyski wewnętrze SSD 4. generacji znacznie usprawniające jakość pracy i radość z rozrywki. Najszybsze dyski SSD stosują obecnie standard PCIe 4.0, który zapewnia dwukrotnie większą szybkość niż standard PCIe 3.0. Jeszcze wyraźniejsze przyspieszenie odczujemy, jeżeli modernizacja odbędzie się w starszym komputerze, gdzie zainstalowany był talerzowy dysk HDD. Poza przyspieszeniem, dzięki SSD urządzenie będzie pracowało ciszej i zyska na niezawodności.

 

– Modernizując pamięć SSD, zwróćmy uwagę na kilka czynników: pojemność, prędkość odczytu i zapisu, wytrzymałość oraz interfejs. Największe dyski wewnętrzne SSD mogą osiągać nawet 4-16 TB pojemności, mniejsze zaczynają się od 250 GB. Wybór zależy od naszych potrzeb, dokumenty tekstowe zajmują mało miejsca, ale już gry, filmy i zdjęcia to duże obciążenie. Im większa prędkość odczytu i zapisu, tym sprawniej korzystać będziemy z przesyłania plików na urządzeniu. Wytrzymałość odpowiada za ilość danych, która może być zapisana na dysku w całym okresie jego użytkowania. Natomiast rodzaj interfejsu znacząco wpływa na szybkość dysku: NVMe PCIe 3. i 4. generacji oferują znacznie większą przepustowość i krótszy czas reakcji niż dyski SSD SATA. Przed wyborem nowego dysku SSD warto zweryfikować, czy jest on kompatybilny z dotychczasową płytą główną – doradza Michał Bocheński Business Development Manager z Kingston Technology. Wymiany na nowy dysk można dokonać samemu zarówno w laptopach, jak i PC-tach, korzystając z dostępnych w sieci poradników dotyczących montażu 2,5-calowych dysków SSD i dysków SSD M.2.

 

Kingston 2

 

Jaki wybrać RAM?

Nowy dysk SSD zapewni szybsze przesyłanie i ładowanie plików – a za co odpowiada RAM? To typ pamięci operacyjnej, który obsługuje aktualnie uruchomione programy. Potrzebuje być podłączony do zasilania, ale jego funkcją nie jest trwałe przechowanie danych. Dzięki pamięci RAM działa przeglądarka internetowa, gry i inne aplikacje. To z modułu RAM procesor pobiera informacje, a im większą pamięcią RAM dysponujemy, tym wydajniejsza jest praca komputera. Lepsza pamięć RAM pozwala też na efektywniejszą pracę karty graficznej. To szczególnie ważne dla graczy, bo modernizacja pamięci operacyjnej jest wyraźnie tańsza od zakupu topowych kart graficznych.

W pamięci RAM wyposażone są laptopy i PC-ty. I w obu typach komputerów można je ulepszyć, jednak trzeba zweryfikować, ile fizycznych gniazd pamięci ma nasze urządzenie. Pamięć RAM można bowiem łączyć w zestawy składające się z pojedynczych lub podwójnych modułów. Ważna jest również kompatybilność z płytą główną i procesorem. Poradniki dotyczące samodzielnej instalacji RAM DDR są również dostępne w sieci, łatwo można też znaleźć konfiguratory pamięci. Warto pamiętać, że parzyste moduły muszą być od siebie oddzielone. Dodatkowo w przypadku pamięci RAM nie można łączyć różnych pojemności modułów. Dysponując np. zestawem 2 x 8 GB, trzeba pamiętać, że w przyszłości rozbudowa będzie możliwa tylko o moduły tej samej pojemności i tej samej generacji.

Przed instalacją pamięci w PC-cie trzeba odłączyć go od prądu, moduł należy trzymać za niepomalowany i uziemiony metalowy element. Stary moduł należy wyjąć z gniazda naciskając zapadki blokady. Nowy moduł włożyć do wycięć gniazda pamięci, tak aby zapadki wskoczyły na miejsce. Komputer można podłączyć do prądu. Instalacja w laptopie przebiega podobnie, należy pamiętać, aby dodatkowo wyjąć z niego baterię.

 

Jeżeli komputer wymaga wymiany, a nie tylko modernizacji warto zdecydować się na najnowocześniejszą generację pamięci RAM – DDR5. Piąta generacja pamięci RAM jest o 50% szybsza niż DDR4. Gwarantuje to lepsze doświadczenie w grach i streamingu 4K+. Profesjonaliści docenią dodatkowo lepszą wydajność podczas pracy nad dużymi animacjami z renderowaniem 3D. – Większej wydajności i szybkości towarzyszy też niższe zużycie energii. Najnowsze moduły DDR5 zużywają niemal 20% mniej energii niż czwarta generacja RAM-u. W efekcie rośnie czas pracy baterii w laptopach, a tym samym ich długowieczność – zauważa Michał Bocheński Business Development Manager z Kingston Technology.Autor |2022-08-16T14:29:47+01:0016 sierpnia 2022 15:00|Kategorie: Akcesoria komputerowe, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, PC i Laptopy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.