Funkcje i wyposażenie


Nokia N9 jest pierwszym, zarazem ostatnim smartfonem z platformą MeeGo. Decyzja Finów wydaje się tym bardziej dziwna jeśli weźmiemy pod uwagę działanie, intuicyjność oraz prostotę platformy.

Nie przypadkowo w Nokii N9 pod ekranem, czy też na wyświetlaczu nie znajdują się żadne przyciski fizyczne, znane z Androida, czy też chociażby jeden przycisk Home na wzór iPhone’a. Nokia postanowiła pójść o krok dalej i jeszcze bardziej uprościć korzystanie z telefonu. Zamknięcie, aplikacji, przejście pomiędzy otwartymi programami, czy też oknami wykonywane jest za pomocą ciągłego ruchu palcem. Przykładowo jeśli chcesz zminimalizować otwartą aplikację wystarczy, że przesuniesz palcem z jednej krawędzi ekranu na drugą (odpowiedź dlaczego koniec ekranu nie posiada ostrych krawędzi nasuwa się sama). Co więcej jeśli chcesz np. zamknąć program wystarczy, że przesuniesz palcem w dół (konieczne jest wcześniejsze włączenie opcji w ustawieniach).

Zacznijmy jednak od początku jak odblokować Nokię N9? Wystarczy, że ekran blokady znany z Symbiana (podświetlany cyfrowy zegar) dotkniemy dwa razy, a następnie użyjemy gestu przesunięcia palcem po ekranie z jednej krawędzi na drugą. Oczywiście telefon może zostać odblokowany również za pomocą przycisku fizycznego. Wydaje się, że w tym wypadku to dodatek, a nie konieczność jak w niektórych telefonach. Co do samego ekranu blokady nie mogło zabraknąć w nim ostatnich powiadomień o wiadomości sms, e-mail, czy też nieodebranym połączeniu. Wystarczy przesunięcie informacji do krawędzi ekranu, aby bezpośrednio przejść do uruchomionego programu. Prawda, że proste i intuicyjne? (Oczywiście podobne funkcje oferują pozostałe platformy).

Idźmy dalej, wspominałem, że Nokia N9 z MeeGo to nowy stopień uproszczenia interfejsu użytkownika. Moje słowa potwierdzają trzy dostępne ekrany główne (widoki). Po odblokowaniu telefonu naszym oczom ukazuje się jeden z trzech widoków (ostatnio używany). Pierwszy z nich przedstawia pionową listę aplikacji, drugi zawiera wydarzenia, aktualizacje z serwisów społecznościowych (Facebook Twitter) czy też pozwala na wyświetlanie e-maili, a także ma szybki dostęp do kalendarza, pogody. Ostatni z widoków zawiera zminimalizowane aplikacje przedstawione w formie miniaturek prostokątnych z zrzutami ekranu, łącznie dostępnych jest na ekranie cztery lub dziewięć ostatnio uruchomionych programów (w zależności od użycia wcześniej gestu szczypnięcia). Aby zamknąć aplikację należy przytrzymać palec na jej miniaturce, a następnie wybrać pojawiający się przycisk X. Dodatkowo istnieje możliwość zamknięcia wszystkich ostatnich programów po wybraniu Zamknij wszystkie, tak użytkownicy iOS dostępu do takiej funkcji nie mają.

W platformie dla smartfonów znalazł się pasek powiadomień. W tym wypadku pasek umożliwia wybranie jednego z profilu głośności, przyciszenie dzwonka, połączenie się szybkie z internetem, przejście do ustawień Bluetooth, czy też zaktualizowanie statusu dostępności (Facebook czat, czy też Google Talk).

Platforma MeeGo to przykład interfejsu przemyślanego od podstaw

Pamięć 1GB RAM powoduje, że telefon radzi sobie świetnie z kilkunastoma uruchomionymi programami w tle, pomimo nawet wyposażenia w jednordzeniowy procesor. Niestety czasami wydaje się, że sama platforma MeeGo nie jest aż tak bardzo dopracowana. Zdarzają się miejscami opóźnienia, przy zbyt szybkim uruchomianiu, przechodzeniu między aplikacjami. Nie wspominając o tym, że drobne problemy z oprogramowaniem powodują psikusy w postaci samoczynnie wyłączających się aplikacji. Mam jednak nadzieję, że wraz z nadchodzącą aktualizacją MeeGo wspomniane drobne wady zostaną usunięte.

Nokia N9 z MeeGo jak nie trudno zgadnąć nie cierpi na bogactwo aplikacji dostępnych w Nokia Sklepie. Wszystko za sprawą „stażu” platformy MeeGo, która dopiero co zadebiutowała na rynku na dodatek została zabita jeszcze przed premierą urządzenia. Teraz MeeGo będzie kontynuowane przez Samsung oraz Intel jako Tizen. Pocieszające jest jednak, że kupując urządzenie otrzymujecie produkt gotowy do użytkowania bez potrzeby instalacji dodatkowych aplikacji. Innymi słowy Nokia N9 posiada spory zasób preinstalowanych programów.

Przeglądarka internetowa z obsługą HTML 5 w MeeGo w porównaniu do tej Symbianowej jest szybsza. Niestety posiada ona drobne wady wynikające z hardware urządzenia. Np. nie jest obsługiwany Flash, czy też czasami przeglądarka z niewiadomych względów laguje podczas przewijania stron. Całościowo jednak korzystanie z niej jest bardzo wygodne i intuicyjne.

W MeeGo nie mogło zabraknąć aplikacji pocztowej z obsługą Gmail, czy też poczty Exchange. Zaskakują również miło preinstalowane aplikacje: Skype, Facebook Twitter pozwalające na powiązanie swojego konta z telefonem i tak na przykład prowadzenie rozmów głosowych poprzez Skype (niestety zabrakło opcji wideorozmów).

Przypadła mi również do gustu możliwość wprowadzania cyfr, np. ustawienia alarmu za pomocą okręgu z poszczególnymi godzinami, minutami. W znacznym stopniu zwiększa to szybkość wyboru odpowiednich liczb.

Oczywiście w telefonie dostępne są aplikacje: galeria, wideo- odtwarzacz z obsługą DivX, muzyka- typowy odtwarzacz z możliwością wyświetlania utworów z podziałem na wykonawcę, album, z dostępem do sklepu Nokia Muzyka.

Jak na telefon Nokia przystało pojawiły się wszelkie usługi Nokia w tym Nokia Muzyka, umożliwiająca zakup utworów bezpośrednio ze sklepu internetowego oraz przeniesienie ich na telefon. Nowe piosenki sprzedawane są w cenie około 2,49 zł- 2,99 zł. Nokia dodała również swoje Mapy w postaci aplikacji „Mapy oraz Nawigacja” z możliwością instalacji map offline wybranego kraju. Co do nawigacji mówimy o świetnym produkcie pozwalającym na nawigowanie krok po kroku zw widokiem 2D, 3D ( widok 3D wybranych budynków) oraz Satelitarnym. Oczywiście dostępny jest również do pobrania głos nawigacji, w tym po polsku.

Aparat w Nokia N9 wykonuje zdjęcia dobre, lecz nie rewelacyjne. Spisuje się on również dobrze przy słabym oświetleniu. Nagrywane wideo jest przeciętnej jakości.