Dane podstawowe


Nokia N9 jest pierwszym, a zarazem ostatnim smartfonem fińskiego producenta z MeeGo. N9 działa pod kontrolą platformy MeeGo 1.2 Harmattan. Urządzenie ma 3.9″ wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 854 x 480 pikseli, chroniony zaokrąglonym szkłem Gorilla Glass. Dodajmy do tego polaryzator antyodblaskowy, zapewniający widoczność ekranu nawet w pełnym słońcu.

Podobnie jak w nowych smartfonach z innymi platformami i tutaj na przednim panelu znalazł się czujnik zbliżeniowy, oświetlenia, a także kamera do wideorozmów, umiejscowiona w bardzo dziwnym miejscu po na dolnym prawy rogu urządzenia (co jest rzeczą kłopotliwą jeśli ktoś z Was ma nawyk trzymania telefonu za dolną krawędź). Zauważalne jest, że pod wyświetlaczem nie znalazły się żadne przyciski funkcyjne (menu, wstecz, ekran główny). Wszystko za sprawą innowacyjnego interfejsu MeeGo, który obsługiwany jest tylko za pomocą przesuwania palcem po ekranie. Drobnym problem jest wypukły wyświetlacz, który czasami płata figle i podczas rozmowy czujnik zbliżeniowy odblokowuje ekran, co powoduje, że dotykamy policzkiem przypadkowo wybranych ikon.

U góry telefonu znalazł się jack 3.5 mm, złącze micro USB schowane pod specjalną zaślepką, która obawiam się, że może zostać przypadkowo ułamana. Dalej mamy slot na kartę microSIM. Nokia zdecydowała się na zaoszczędzenie miejsca pod obudową i na wzór Apple wybrała rozwiązanie microSIM.

Na lewym boku nie znajdziemy żadnych dodatkowych przycisków. Na prawym znajduje się przycisk regulacji głośności oraz włączenia i wyłączenia telefonu. Umiejscowiony przycisk włączenia z prawej strony ułatwia odblokowanie urządzenia.

U dołu telefonu znalazł się głośnik.

Na tylnym panelu znajdziemy aparat 8 megapikseli z optyką firmy Carl Zeiss, szerokokątnym obiektywem oraz przesłoną f2,2, która ułatwia wykonywanie zdjęć przy słabym oświetleniu. Dodatkowo pojawiła się podwójna lampa błyskowa LED. Aparat pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p).

Sercem nowego modelu Nokia N9 jest procesor ARM Cortex-A8 OMAP3630 o taktowaniu 1 Ghz z jednostką graficzną PowerVR SGX530 oraz 1GB RAM. Zarówno procesor jak i w układ graficzny (z 2005 roku) nie zapewnia niesamowitej wydajności Nokia N9. W tym wypadku jednak warto dodać, że hardware to jedno, a integracja jego z software jest jeszcze ważniejsza. innymi słowy o działaniu urządzenia nie decyduje niesamowita specyfikacja, a starania programistów, którzy dopasowali system do hardware.

Podobnie jak np. w modelu Nokia E7, czy też iPhone i tutaj bateria wbudowana jest na stałe w telefonie.

Nokia N9 dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, błękitnej oraz amarantowej z 16GB lub 64GB pamięcią wewnętrzną. Dodatkowo w sprzedaży na dniach pojawi się model Nokia N9 White, który wygląda jeszcze lepiej niż poprzednie modele. Warto dodać, że jeśli interesuje Was zakup urządzenia zdecyduje się z góry czy 16GB pamięci jest wystarczające, telefon nie ma czytnika kart microSD.


Nokia N9 została wyposażona ponadto w: moduł Bluetooth 2.1 z A2DP, Wi-Fi 802.11 b/g/n, EDR, GPS, magnetometr, chip NFC pozwalający na dokonywanie płatności bezstykowych, bezprzewodowe łączenie się z urządzeniami, wymianę plików, a także np. z głośnikiem NFC Nokia Play 360 (maksymalnie można podpiąć na raz dwa głośniki obsługujące NFC- dźwięk stereo).

Pasmo pracy telefonu to: GSM/EDGE 850/900/1800/1900 oraz WCDMA 850/900/1700/1900/2100. Telefon działa w sieciach 3.5G oraz obsługuje łączność HSDPA do 14,4 Mbit/s oraz HSUPA do 5,7 Mbit/s.

Rozmiar Nokia N9 to 116,45 x 61,2 x 7,6–12,1 mm przy wadze 135 gram. Jak już wspomniałem telefon nie należy do najcieńszych jednak komfort trzymania w ręce dzięki zaokrąglonym krawędziom jest dużo większy niż w przypadku konkurencyjnych produktów.