Nokia J ma tylko podstawowe funkcje, które obsługujemy za pomocą jednego uniwersalnego przycisku (parowanie, włączanie/wyłączanie, odbieranie i nawiązywanie połączeń). Stan urządzenia sygnalizowany jest przez niewielką diodę. I tyle wystarczy. Tutaj liczy się czysta użyteczność. Na plus producenta zaliczyć także można, to że słuchawka jest sprzedawana z czterema wkładkami dousznymi o różnych rozmiarach. Wybieramy wkładkę, która pasuje najlepiej i jest najwygodniejsza do noszenia w uchu. Aby jeszcze bardziej zadbać o najwyższy poziom komfortu użytkownika każda wkładka ma specjalną pętelką, stabilizującą urządzenie podczas noszenia w uchu.

Nokia-J: wkładki dodatkowe
Nokia J: wkładki dodatkowe

Standardowo po zakupie słuchawki należy przeprowadzić procedurę zwaną parowaniem, by mogła działać z telefonem. By tego dokonać, słuchawkę wprowadzamy w tryb parowania. W tym modelu procedura polega właściwie tylko na tym, że włączamy słuchawkę. Potem w menu telefonu z włączonym Bluetooth, wybieramy odpowiednią słuchawkę z listy wykrytych urządzeń. Jeśli będzie to wymagane, wprowadzamy kod dostępu 0000. I gotowe możemy już korzystać z urządzenia. Słuchawkę można powiązać nawet z ośmioma zgodnymi urządzeniami, ale połączyć tylko z maksymalnie dwoma naraz. Jeśli słuchawka jest połączona z dwoma urządzeniami mobilnymi, możesz jednocześnie obsługiwać połączenia z obu tych urządzeń. Telefony należy łączyć pojedynczo tzn. łączymy z jednym wyłączamy słuchawkę, włączamy łączymy z kolejnym wyłączamy.

Nokia-J: zestaw
Nokia J: zestaw

Według producenta w pełni naładowana bateria wystarcza na około 5 godz. rozmów i 100 godz. utrzymywania zestawu w trybie gotowości. Jeśli słuchawka znajduje się w zaczepie, czas stanu gotowości wynosi do 3 miesiące. Jest to tak długi okres, że praktycznie nie da się tego sprawdzić w ciągu około dwóch tygodni testu. Dlatego musimy uwierzyć producentowi na słowo. Mogę tylko dodać, że po wyjęciu słuchawki z pudelka, była ona tylko raz ładowana, a używałem jej stale. Zasługa to przede wszystkim ergonomii związanej z przechowywaniem jej w zaczepie. Właściwie zastąpiła ona mi całkowicie zestaw głośnomówiący w samochodzie – rozmowy były przeprowadzane bardziej intymnie. Pasażerowi nie musieli „uczestniczyć” podczas przeprowadzonych połączeń telefonicznych. Kiedy poziom naładowania baterii jest niski, czerwona lampka wskaźnika pulsuje i co 5 minut emitowany jest komunikat głosowy.

Na rynku jest wiele słuchawek, które mają tylko jeden przycisk za pomocą, którego odbywa się konfiguracja i obsługa słuchawki, a kolejne funkcje różni czas przytrzymania, bądź liczba kliknięć. Podobnie jest w tym przypadku. Na „łuku” znajduje się wielofunkcyjna dioda świecąca w dwóch kolorach: czerwony, zielony. Na boku umieszono klawisz wielofunkcyjny. Także standardowo głośnik i mi krofon znajdziemy w dwóch krańcowych miejscach obudowy – prosto, intuicyjnie i elegancko. Do tego w komplecie mamy zaczep, wyposażony w złącze ładowarki.


Słuchawka Nokia J, kompatybilna z praktycznie każdym telefonem wyposażonym w funkcję Bluetooth. Ja przynajmniej podczas testu nie znalazłem takiego telefonu, który nie można było z nią sparować , a sprawdzałem na kilkunastu modelach. Nokia J jest bardzo prosta w obsłudze. Nie trzeba jej włączać ani wyłączać. Wystarczy wyjąć urządzenie z uchwytu, aby połączyło się z telefonem. Po zakończonej rozmowie wystarczy włożyć ją ponownie do uchwytu, aby przeszła w stan. Po włączeniu (przytrzymanie przycisku przez 2 sekundy) szuka automatycznie zapamiętanych telefonów i łączy się z tym używanym ostatnio. Niewątpliwym ułatwieniem jest także rozbudowana funkcja Multipoint. Dzięki niej użytkownik może połączyć się z dwoma telefonami jednocześnie. Można ponownie wybrać ostatnio używany numer lub nawiązać połączenie, wydając polecenie głosowe, jeśli urządzenie mobilne obsługuje te funkcje słuchawki.

Producent chwali się, że jakość dźwięku docierającego do naszego ucha z głośnika, w który wyposażono słuchawkę, jest wyjątkowej jakości. W zasadzie trudno się tutaj do czegokolwiek doczepić. Jakość dźwięku, zarówno tego, który słyszy użytkownik Nokia J, jaki tego, który dociera do jego rozmówcy, jest bardzo dobra, mimo że od mikrofonu do moich ust jest dobre 10 cm.

Aktywna redukcja szumów tła, redukcja pogłosu oraz szumu wiatru z technologią DSP (Digital Signal Processing) sprawiają, że rozmówca jest doskonale słyszany. Słuchawka automatycznie dostosowuje poziom głośności do ustawionego poziomu głośności w podłączonym telefonie komórkowym, uwzględniając poziom szumów w tle.

Podsumowanie
Niestety, za to wszystko trzeba zapłacić całkiem sporo. Słuchawka dostępna jest w orientacyjnej cenie detalicznej 299 PLN. Dodam tylko, że wykonanie słuchawki jest godne swojej ceny. Poza tym za „trzymanie” telefonu w czasie jazdy grozi 200 zł mandatu. Kupując Nokia J to moim zdaniem dobrze zainwestowane pieniądze.

Andrzej Kisiała