Dane podstawowe

Test Nokia E5
Test Nokia E5

Niewiele czasu minęło odkąd na półki sklepowe trafiła bardzo ciekawa Nokia E5. W zamyśle producenta jest to model typowo biznesowy (mówi nam o tym sama nazwa E – seria biznesowa). W dzisiejszym świecie komórki spełniają przeróżne funkcje. Tak samo jest z testowaną Nokią, która oprócz rozwiniętych funkcji biznesowych bardzo dobrze sprawdza się na tle funkcji multimedialnych.

Test Nokia E5 - bateria
Test Nokia E5 – bateria

Nokia e5 została zaopatrzona w całkiem niezłą baterię litowo jonową o pojemności 1200 mAh. Mi przy sporadycznym użytkowaniu wystarczała na prawie pięć dni użytkowania. Jeśli telefon będziemy wykorzystywali o wiele mocniej wynik ten może zmaleć – do dwóch dni.

Funkcje i wyposażenie.

Test Nokia E5 - Biuro
Test Nokia E5 – Biuro

Jak wiadomo literka e przy komórkach fińskiego producenta oznacza serię biznesową. Czy ta komórka jest stricto telefonem do biznesu? Tak i nie tylko, gdyż znajdziemy tam jeszcze parę ciekawych funkcji multimedialnych. Od strony biznesowej telefon nam oferuję rozbudowany kalendarz, w którym możemy poustawiać sobie różne zajęcia czy terminy ważnych spotkań. A także co mi się bardzo spodobało możemy ustawić sobie praktycznie nieskończoną ilość alarmów. Dla śpiochów (np. mi się ciężko wstaje) jest to bardzo dobra rzecz. Ustawiłem sto alarmów – myślę, że na pewno można więcej ale nie widziałem sensu (no bo kto ustawia tyle alarmów?).

Oczywiście nie mogło zabraknąć pakietu biurowego Quick office. Czasy gdy pisanie i edytowanie dokumentów tylko na komputerze dawno odeszły do lamusa. Jeszcze pamiętam jak się męczyłem z edycją dokumentów w Nokii N73, komórka bardzo wolno reagowała, przycinała się i jeszcze Symbian był systemem zamkniętym co wiązało się z wykupieniem dodatkowej licencji po kilku dniach użytkowania. W przypadku Nokii E5 jest zupełnie inaczej wszystko w tym przypadku dobrze, szybko chodzi.

Za pomocą pakietu Quick office możemy przeglądać, tworzyć i edytować dokumenty w Wordzie, Excelu i Power Pointcie. W dodatku możemy przeglądać pliki pdf za pomocą Adobe PDF. Warto wspomnieć również o aktywnych notatkach, do których możemy dodać plik multimedialny, np.. zdjęcie.

Test Nokia E5 - tył
Test Nokia E5 – tył

Jedną z rzeczy, która zasługuje na uwagę w sensie multimediów jest aparat. Telefon ma aparat 5.0 mPx i na uwiecznienie kilku miłych chwil wystarczy, gdyż nie jest on tak dobry jak w testowanym przeze mnie wcześniej htc hd mini.

Można narzekać co do jakości zdjęć, telefon nie ma autofocusa. Ale za to nie najgorzej sprawdza się lampa LED – do 2m można zrobić przyzwoite zdjęcie. Oczywiście można poprawić efekty fotografowania korzystając z jednej z kilku funkcji w menu fotografowania: samowyzwalacz, tryb zdjęć seryjnych, ustawienia trybów portret, krajobraz, sport itp. oraz włączenie i wyłączenie lampy.

Przykłady zdjęć w galerii: Tutaj

Niestety jak to zwykle bywa filmy w telefonach komórkowych wychodzą o wiele gorzej niż zdjęcia. Filmy nie mają aż takiej szybkości i ich jakość nie zachwyca.

Obok aparatu znajdziemy bardzo dobry odtwarzacz mp3. Możemy dowolnie go spersonalizować, ustawiając playlisty czy equalizer. Bardzo dobrze sprawdza się podbicie basów.

Test Nokia E5 - odtwarzacz muzyczny
Test Nokia E5 – odtwarzacz muzyczny

Bardzo fajną funkcją, która nie sprawdza się zawsze (może w 70%) jest wyszukiwanie muzyki. Wystarczy powiedzieć nazwę wykonawcy/utworu i przy odrobinie szczęścia będziemy mieli aktywny szukany utwór

Dźwięk stoi na dobrym poziomie i jest porównywalny np. z Samsungiem Monte. Dołączone słuchawki są standardowe i daleko im do tych dodawanych do Sony Ericsona z serii Walkman.

Ciekawą funkcją jest też czytanie wiadomości ale niestety nie ma polskiego lektora i wyobraźcie sobie polskie słowa czytane z angielska (bardzo niewyraźne) ale od czegoś trzeba zacząć żeby dążyć do perfekcji.

Multimedia w dzisiejszym świecie komórek oznacza również Internet, Wi-fi, Gps …….

Test Nokia E5 - sieć Wi-Fi
Test Nokia E5 – sieć Wi-Fi

Smartfon oferuje kilka sposobów łączności z Siecią: pakietową transmisję danych za pomocą GPRS/EDGE, transmisję w sieci 3G (HSDPA 10.2 Mb/s i HSUPA 2.0 Mb/s) i bezprzewodowe połączenie za pomocą WiFi. Internet sprawuje się na dobrą czwórkę. Wifi nie zawsze jest aktywne i zazwyczaj strony są wyświetlane w tzw. wersji lajt.

Test Nokia E5 - przeglądarka internetowa
Test Nokia E5 – przeglądarka internetowa

Oczywiście mamy ułatwiony dostęp do Facebooka i innych portali (Twitter, Myspace). A także możemy odwiedzić YouTube. Filmy nie zachwycają, przycinają się i jeśli nie złapiemy Wi-fi możemy narazić się na spore koszty.

Test Nokia E5 - nawigacja
Test Nokia E5 – nawigacja

Mapy też nie zachwycają, raczej pełnią tu funkcje bajeru – prowizorki; mapy nie są aż tak dokładne ale za to proste w obsłudze. Bardzo pożyteczną aplikacją jest ta od pogody (nawet często się sprawdzała).