Jesteś tutaj:-, Nawigacje, Newsy-AutoMapa – 12 lat historii nawigacji GPS w Polsce

AutoMapa – 12 lat historii nawigacji GPS w Polsce

„Witam w systemie nawigacyjnym AutoMapa – ze mną na pewno dojedziecie do celu – Krzysztof Hołowczyc”. To powitanie znane jest niemal każdemu polskiemu kierowcy. Równo 12 lat temu powstała AutoMapa. Najpopularniejszy i najchętniej kupowany polski program do nawigacji.


Pojawienie się AutoMapy w 2003 roku było rewolucją na polskim rynku motoryzacyjnym. Polscy kierowcy po raz pierwszy mogli doświadczyć, jak wygodnie można podróżować bez papierowych map. Przez lata obecności na rynku AutoMapa stała się wyznacznikiem jakości, dokładności i precyzji nawigacji a słowo AutoMapa synonimem nawigacji.

W ciągu ostatnich dwunastu lat, AutoMapa nieustannie wyznaczała kierunki rozwoju nawigacji nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W momencie rynkowej premiery, AutoMapa jako pierwsza nawigacja, wprowadziła obrysy budynków i przypisała do nich dokładne punkty adresowe, które obecnie są niezbędnym elementem w większości systemów nawigacyjnych.

Już w 2005 roku w AutoMapie pojawiło się ostrzeganie o radarach i fotoradarach oraz innych Użytecznych Punktach. Również to rozwiązanie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w nawigacji GPS na całym świecie a rok później uruchomiony został serwis Targeo.pl umożliwiający korzystanie z AutoMapy w Internecie.

W 2007 roku AutoMapa udostępniła w swoich mapach trójwymiarowe wizualizacje budynków w polskich i europejskich miastach i miejscowościach, które natychmiast stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Dwa lata później, w 2009 roku AutoMapa, jako pierwsza nawigacja w Polsce i jedna z pierwszych na świecie wprowadziła system wyznaczania tras w oparciu o aktualne natężenie ruchu drogowego bazujące na najnowocześniejszej technologii IP Traffic, dzięki której informacje o korkach, remontach, zmianach kierunkowości dróg czy nowo otwieranych drogach przekazywane są do AutoMapy poprzez Internet. Równocześnie, jako pierwsza w Polsce umożliwiła wyznaczanie tras dla pojazdów ciężarowych z uwzględnieniem ich wymiarów, masy, nośności drogi, mostów i wiaduktów i wysokości tuneli oraz uruchomiła ostrzeganie o 500 najniebezpieczniejszych miejscach na polskich drogach przygotowanych wspólnie z Komendą Główną Policji oraz Fundacją Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”.

Przez wiele lat AutoMapa dostępna była na urządzenia PND oraz palmtopy z systemem Windows Mobile. W 2010 roku pojawiła się w App Store wersja dla Google Play. Aktualnie wszystkie wersje AutoMapy są jednymi z najlepiej sprzedających się aplikacji w Polsce.

W 2012 roku AutoMapa pojawiła się jako element systemu SMOK, w wozach bojowych wszystkich 16 wojewódzkich Komend Państwowej Straży Pożarnej, dwa lata później wprowadziła obsługę kodów lotnisk w standardach IATA/ ICAO.

AutoMapa, to nie tylko nawigacja w urządzeniu. To również serwisy, bez których ciężko wyobrazić sobie codzienne korzystanie z sieci. Setki tysięcy osób codziennie odwiedzających serwis Targeo.pl sprawdza, jak wygląda stan zakorkowania poszczególnych miast i tras, jak wyglądają prognozy ruchu drogowego na kolejny dzień oraz wygodnie wyznacza trasę przy pomocy komputera przesyłając ją do AutoMapy poprzez technologię LiveDrive!.

Codziennie aktualizowana przez portal społecznościowy Miplo.pl niemal 750 tysięczna baza Użytecznych Punktów (POI) zawiera nie tylko bazę fotoradarów, niebezpiecznych miejsc, czy stacji benzynowych, ale również bazy hotelowe, gastronomiczne i inne, zgromadzone w ponad tysiącu kategorii tematycznych.

Nie byłoby AutoMapy bez naszych użytkowników. Zaangażowanych, będących z nami często od wielu lat. Zarówno zawodowych kierowców, jak i ludzi korzystających z nawigacji po to, aby czuć się pewnie w podróży. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaufanie i wspólne lata.” – powiedział Janusz M. Kamiński, szef PR i marketingu AutoMapy.

źródło: AutoMapa

KanAutor |2015-01-27T11:42:57+02:0027 stycznia 2015 11:42|Kategorie: Inne, Nawigacje, Newsy|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Anders 27 stycznia 2015 w 20:43 - Odpowiedz

    Z okazji 12-lecia AM mam pytanie. Czy a jeżeli tak to kiedy pojawi się trójwymiarowe ukształtowanie terenu? Wszak w Europie znacząca część terenu to góry bądź pogórza.

  2. latonio 27 stycznia 2015 w 21:21 - Odpowiedz

    Czy włodarze Automapy planują edycję na WP 8.1?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.