Dane podstawowe

Telefon komórkowy, notebook, odbiornik systemu nawigacyjnego, cyfrowy aparat fotograficzny, telefon VoIP, cyfrowy asystent osobisty, odtwarzacz mp3, a do tego nawigacja samochodowa z AutoMapą Polski to zestaw, który postanowiliśmy przetestować.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Mnogość funkcji zawartych w Fujitsu Siemens LOOX T830 ma wpływ na wagę -195 g i rozmiar urządzenia – 12,6 x 6,4 x 2,1 cm.
W nowym pudełku dostajemy mnóstwo rzeczy. Po wyjęciu samego urządzenia i ładowarki – czyli akcesoriów które zwykle znajdują się w nowo zakupionym komplecie – w opakowaniu znajdziemy także stację dokującą służącą do transmisji danych. Ponadto w nowym zestawie znajdują się także dwa dodatkowe rysiki do ekranu dotykowego, przewodowy zestaw słuchawkowy, kabel synchronizujący USB, skórzany futerał oraz płyty CD z instrukcją obsługi oraz oprogramowaniem do synchronizacji danych z PC. Szkoda, że producent nie dołączył do zestawu karty pamięci SD, która pozwoliłaby na rozszerzenie pamięci telefonu. Trzeba ją kupić na własną rękę.

Telefon wyposażony jest w litowo-jonową baterię o pojemności 1500 mAh. Tak duża pojemność jednak nie wystarcza gdy np. chcemy korzystać z pocketa, jako nawigatora z Auto Mapą, tu zalecałbym dokupienie ładowarki samochodowej. W pełni naładowany akumulatorek wystarcza tylko na jakieś 2 godziny działania z systemem nawigacji satelitarnej GPS.
W trybie rozmów możemy wykonać do 4 godzin połączeń w sieci GSM i tylko 2,5 godzin w sieci 3G. W bardzo optymistycznym wariancie bateria wytrzyma do 150 godzin w trybie standby.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Fujitsu Siemens LOOX T830 działa pod kontrolą systemu Microsoft Mobile i umożliwia korzystanie z komunikacji głosowej VoIP/WLAN 802.11 b/g oraz telefonu komórkowego GSM/UMTS. Do połączenia z komputerem służą złącze USB (dołączona do zestawu stacja dokująca USB pełni jednocześnie rolę stołowej ładowarki) oraz bezprzewodowo: Bluetooth V2.0 i Wi-Fi. Podłączenie go do domowej sieci nie sprawiło żadnych problemów i zamiast płacić operatorowi za dane, mogłem surfować po sieci za darmo przez Wi-Fi – prędkość przesyłu do 54 Mb/s. Strony otwierały się jednak dość wolno np. na stronę główną www.telix.pl czekałem prawie dwie minuty. Mój optymizm przygasł jeszcze bardziej po skonfigurowaniu dostępu do Internetu przez GPRS/UMTS. Połączenie z Internetem T830 za pomocą domowej sieci Wi-Fi przestało działać. Nie pomagało nawet wyłączenie funkcji telefonu, czy zmiana ustawień w menadżerze połączeń. Problem udało się usunąć dopiero po restarcie urządzenia. Tu muszę dodać, że nasi operatorzy, jak na razie nie udostępniają automatycznej konfiguracji dla Pocket PC. Przy pomocy instrukcji obsługi, pomocna może być także manualna konfiguracja dostępna np. dla SPV w sieci Orange.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Dzięki Active Sync bez problemu zsynchronizujemy peceta (Windows) z naszym Pocket PC (Windows Mobile). Za jego pomocą można przenosić informacje programu Outlook, dokumenty pakietu Office, zdjęcia, muzykę, klipy video oraz aplikacje z komputera typu desktop na urządzenie mobilne. Okienka Microsoftu w wersji Mobile 5.0 posiadają szeroki wachlarz narzędzi, w tym do poczty elektronicznej (POP3 i IMAP) i wsparcie dla QuickOffice, co pozwala na podgląd i edycję dokumentów Microsoft Office. Zaimpletowano także obsługę „Push-mail” opartej na Windows Mobile Direct Push. Oznacza to że urządzenie łączy się z naszą skrzynką pocztową tylko wtedy gdy są na niej jakieś wiadomości. Oczywiście nie przeszkadza to w manualnym łączeniu się z pocztą.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Możliwości LOOX T830 są praktycznie nieograniczone. Wszystko to za sprawą możliwości instalowania wszelkiego rodzaju aplikacji zewnętrznych, na co pozwala nam mobilny Windows.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Urządzenie jest towarzyszem dla pieszych, rowerzystów, motocyklistów i kierowców. Dzięki zintegrowanemu odbiornikowi GPS SiRF III , ustalający pozycję w oparciu o informację z 20 satelitów użytkownik ma możliwość zainstalowania sobie mapy Polski czy innego kraju zależnie od potrzeb. Z opcjonalnymi systemami nawigacji satelitarnej, otrzymujemy głosowe instrukcje i możliwość wygodnego planowania trasy.
Niestety, głośności komunikatów jest słaba i w samochodzie są słabo słyszalne. Wada dość istotna, bowiem w słonecznym dniu na wyświetlaczu także niewiele widać. GPS działa przyzwoicie bez anteny zewnętrznej w warunkach dobrej pogody (bez grubej warstwy chmur).

Fujitsu Siemens LOOX T830

Funkcje telefonu

Moduł telefoniczny GSM/GPRS 850/900/1800/1900 i 2200 MHz dla UMTS pozwala na rozmowy telefoniczne, a także na korzystanie z szybkiego internetu i prowadzić wideorozmowy. Przeglądarka internetowa przy połączeniu UMTS działa szybko i nawet rozbudowane serwisy WWW otwierają się dość sprawnie.
Jakość rozmów jest dobra, ale telefon gubi zasięg i często są problemy z nawiązywaniem połączeń. Trzeba się więc uzbroić w trochę cierpliwości.
Windows Mobile 5.0 Phone Edition – nie wspiera jednak edycji i wyboru profili użytkownika. Jest to szczególnie przydatne, gdy korzystamy z aparatu w zmiennych warunkach – np. podczas spotkania, jazdy samochodem lub w domu. Głośność dzwonka lub wibracje możemy ustawić za pomocą regulacji, przesuwając odpowiednio suwaki lub wyłączając.
Skrzynka odbiorcza T830 jest bardzo rozbudowana i obsługuje zarówno wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Dostęp do poszczególnych folderów jest prosty. Po wejściu do menu wiadomości trafiamy bowiem od razu do folderu, który przeglądaliśmy ostatnio.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Fujitsu Siemens LOOX T830 ma wbudowane aparaty cyfrowe. Jeden z 2-megapikselową matrycą (1600 x 1200 punktów) i Auto Fokusem do robienia zdjęć i kręcenia krótkich filmów wideo z tyłu urządzenia. Drugi o rozdzielczości VGA z przodu do prowadzenia wideokonferencji. Jakość zdjęć i filmów pozostawia wiele do życzenia.

T830 pochwalić się może bardzo rozbudowaną książką adresową. Na jeden wpis składa się kilkadziesiąt pozycji, a do zapisanych rekordów można dodać mnóstwo dodatkowych danych takich jak telefony robocze, adresy www, email, numery komunikatorów, urodziny, a nawet znalazły się też pola zatytułowane „współmałżonek” oraz „dzieci”. Do każdego wpisu przypisać możemy kategorię oraz osobny obrazek, a także znacznik głosowy, który umożliwi głosowe wybranie numeru.
Urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić laptop w codziennej pracy, udostępnia użytkownikom mobilnym komfort pracy z „mobilnym biurem” (MS Word, Excel, PowerPoint). Obsługa załączników pozwala na przeglądanie i edycję plików biurowych w programie QuickOffice, a także przeglądanie plików PDF oraz ZIP. Do funkcji biurowych jakie znajdziemy w telefonie zaliczyć możemy rozbudowany kalendarz, zadania, kalkulator oraz notatki głosowe, czyli po prostu dyktafon.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Dla umilenia wolnych chwil T830 wyposażono w Windows Media Player, który może zostać wykorzystany także dla obejrzenia z wideo, czy przeglądania zdjęć,. W odtwarzaczu poza standardowymi funkcjami znanymi z PC, wbudowano obsługę biblioteki umożliwiającą szybkie przeglądanie obsługiwanych zasobów zgromadzonych w pamięci telefonu. Jakość odtwarzanego dźwięku z rozszerzeniami: asf, wma, wmv oraz mp3 jest taka sobie – wbudowany monofoniczny głośnik nie pozwala na więcej. Utwory muzyczne da się słuchać dopiero przy pomocy zestawu słuchawkowego.

Fujitsu Siemens LOOX T830

Pamięć urządzenia ma wielkość 64 MB SDRAM, 128 MB Flash ROM. Gdy kupimy sobie kartę SD, MMC to telefon stanie się przenośnym i wygodnym dyskiem na nasze zbiory, a nawet odtwarzaczem muzyki. Miłośnicy gier znajdą w tym modelu „Bubble Breaker” oraz legendarnego „Pasjansa”. Inne gry można zainstalować dzięki technologii Java.