Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Targi i konferencje, Wydarzenia-Huawei prezentuje 3 kluczowe trendy, które napędzą rozwój technologii 5G

Huawei prezentuje 3 kluczowe trendy, które napędzą rozwój technologii 5G

Podczas tegorocznej edycji Global Mobile Broadband Forum 2021 (MBBF), rotacyjny prezes Huawei Ken Hu wezwał liderów branży telekomunikacyjnej i technologii cyfrowych do ścisłej współpracy w zakresie rozwoju technologii 5G na całym świecie. Przedstawił trzy kluczowe obszary rynkowe, które będą napędzać kolejny etap rozwoju 5G – usługi rozszerzonej rzeczywistości, rozwój B2B oraz projekty niskoemisyjne.

Obecnie na całym świecie działa 176 komercyjnych sieci 5G, obsługujących ponad 500 milionów abonentów. W sektorze konsumenckim średnia prędkość pobierania danych w sieci 5G jest około 10 razy większa niż w sieci 4G, co przyczyniło się do szerszej adaptacji aplikacji korzystających z technologii VR czy transmisji 360º. W sektorze przedsiębiorstw na całym świecie istnieje już 10 000 projektów badających zastosowania sieci 5G dla biznesu (5GtoB). Zastosowania 5G w branżach takich jak produkcja, logistyka czy górnictwo przeszły już testy i są powielane na skalę przemysłową.

 

W ciągu zaledwie pięciu lat od pierwszego komercyjnego wdrożenia, 5G zapewniło konsumentom znaczną poprawę w zakresie doświadczeń mobilnych i już teraz zaczyna wzmacniać pozycję różnych gałęzi przemysłu na całym świecie. Postęp był znacznie szybszy niż się spodziewaliśmy, zwłaszcza jeśli chodzi o bazę abonentów, zasięg sieci i samą liczbę nadajników 5G na rynku – mówi Ken Hu, rotacyjny prezes Huawei.

 

Zdaniem przedstawiciela Huawei przed nami znacznie poważniejsze zmiany, których przedsmak cała branża ICT miała w trakcie pandemii. Masowe przejścia na pracę zdalną i przyspieszona cyfryzacja sprawiły, że technologie chmurowe, rozwój SI oraz nacisk na ekologię stały się biznesowymi must have. Firmy i organizacje muszą skupić się na trzech obszarach rozwoju, jeśli chcą być gotowe na nadchodzące wyzwania.

 

Po pierwsze, wszystkie firmy muszą przygotować sieci, urządzenia i tworzone usługi do gwałtownego rozwoju Rozszerzonej Rzeczywistości (XR). Aby obsługiwać płynne doświadczenie XR oparte na chmurze, sieci muszą zapewnić prędkość pobierania szybszą niż 4,6 Gbit/s z opóźnieniami nie większymi niż 10 milisekund.
Aby osiągnąć ten stan musimy wprowadzić ulepszenia zarówno w zestawach słuchawkowych, jak i tworzonych usługach. W przypadku zestawów słuchawkowych, ludzie chcą urządzeń, które są mniejsze, lżejsze i bardziej przystępne cenowo – przekonywał Hu.

 

Hu wezwał także całą branżę ICT do zapewnienia platform chmurowych i narzędzi, które uproszczą sam rozwój treści, co cały czas dla wielu organizacji bywa trudne i kosztowne.

 

Po drugie, przyspieszenie rozwoju technologii 5G wymaga, aby operatorzy telekomunikacyjni cały czas działali nad udoskonalaniem swoich sieci i rozwijali nowe usługi dla biznesu. Silna sieć jest kluczem do zastosowań 5G m.in. w przemyśle. Ponieważ scenariusze przemysłowe są o wiele bardziej złożone niż konsumenckie, obsługa i konserwacja sieci może być prawdziwym wyzwaniem. Aby pomóc, Huawei opracowuje autonomiczne sieci, które wdrażają inteligencję maszynową do wszystkich obszarów działania sieci 5G, od planowania i budowy do konserwacji i optymalizacji.

Cyfrowa transformacja wymaga również dywersyfikacji. Oprócz zapewnienia łączności, operatorzy powinni dziś pełnić także rolę dostawców usług w chmurze czy integratorów systemów, a przy tym konsekwentnie rozwijać wymagane zdolności. Aby umożliwić szersze przyjęcie 5G w przemyśle, ważne jest również opracowanie branżowych standardów telekomunikacyjnych. W Chinach operatorzy, wraz ze swoimi partnerami biznesowymi, rozpoczęli prace nad standardami umożliwiającymi zastosowanie 5G w takich branżach, jak górnictwo węglowe, hutnictwo i energetyka, co przyczyniło się do zwiększenia wdrożeń w tych sektorach.

 

Po trzecie, rozwój 5G będzie wymagał, aby cała branża ICT przygotowała się na działania proekologiczne. Według Światowego Forum Ekonomicznego, do 2030 r. technologia cyfrowa może pomóc w zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla o co najmniej 15%.

 

Z jednej strony mamy dziś wielką szansę pomóc wszystkim gałęziom przemysłu w ograniczeniu emisji i zwiększeniu wydajności energetycznej dzięki technologii cyfrowej. Z drugiej strony, musimy zdawać sobie sprawę, że nasza branża generuje największy ślad węglowy i musimy podjąć kroki, aby to zmienić. Obecnie Huawei wykorzystuje nowe materiały i algorytmy, aby obniżyć zużycie energii przez nasze produkty, a także przebudowuje swoje siedziby i optymalizuje zarządzanie energią w centrach danych w celu zwiększenia wydajności – podsumował swoje wystąpienie Ken Hu.

 

Huawei jest gospodarzem Global Mobile Broadband Forum 2021 wraz z partnerami branżowymi GSMA i SAMENA Telecommunications Council. Forum gromadzi operatorów sieci mobilnych, liderów branży technologicznej i globalnych partnerów Huawei z całego świata, którzy dyskutują nad przyszłością technologii 5G w post-pandemicznym świecie.Autor |2021-10-16T09:58:04+01:0016 października 2021 09:30|Kategorie: Huawei, Inne, Internet, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Targi i konferencje, Wydarzenia|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.