W odniesieniu do ostatnich komentarzy wystosowanych przez amerykańskich urzędników, Austin Zhang, rzecznik Huawei CEE & Nordic Region wystosował poniższe oświadczenie, które zostało przesłane do prasy:

 

  • Huawei zadebiutował na europejskim rynku 20 lat temu. Zarówno w Europie, jak i na całym świecie, utrzymujemy wysokie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa. Poświadczają to nasi klienci, którzy od wielu lat znają nas o wiele lepiej niż ktokolwiek inny. Niedawno mała grupa amerykańskich urzędników próbowała wywrzeć presję na kraje europejskie, aby z uwagi na kwestie bezpieczeństwa wykluczyły Huawei z ich rynków. Ich oskarżenia są całkowicie bezpodstawne, a zachowanie szokujące. Wierzymy, że nasi klienci podejmą właściwą decyzję w oparciu o własną, świadomą ocenę.

 

  • Potęga nie rodzi się z zastraszania, nieuzasadnionych żądań i władczych zachowań, a my mocno kwestionujemy motywacje stojące za takimi działaniami. Wierzymy, że rządy i obywatele Europy samodzielnie wyciągną wnioski.

 

  • Otwarta i uczciwa konkurencja przyczyniła się do rozwoju Europy i jej dobrobytu. Cyberbezpieczeństwo samo w sobie jest problemem technicznym i nie należy go upolityczniać. Wykluczenie Huawei nie pomoże skutecznie rozwiązać problemów bezpieczeństwa cybernetycznego. Ograniczenie otwartej i uczciwej konkurencji również nie zmniejszy ryzyka z tym związanego. Wręcz przeciwnie, znacząco podniesie koszty komunikacji w krajach europejskich i znacznie opóźni proces ich cyfryzacji. Ponadto tego typu działanie poważnie zahamuje innowacje technologiczne i sprawi, że kraje europejskie staną się mniej konkurencyjne, co ostatecznie zaszkodzi interesom poszczególnych rządów, przedsiębiorstw i obywateli.

 

  • Cyberbezpieczeństwo buduje się poprzez innowacje oraz współpracę wszystkich interesariuszy. Nie musimy wybierać między bezpieczeństwem a rozwojem. W ciągu ostatnich 20 lat Huawei wniósł znaczący wkład w europejską technologię cyfrową i rozwój społeczny oraz wykorzystując liczne innowacje pomógł zapewniać cyberbezpieczeństwo. Nie powodujemy problemów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym, a wręcz przeciwnie – aktywnie przyczyniamy się do jego wzmacniania. Wierzymy, że kraje europejskie podejmą świadome decyzje w oparciu o własne długoterminowe interesy i zapewnią równe szanse dla wszystkich przedsiębiorstw.