Niedawno w moje ręce wpadł kolejny model rodem z Tajwanu. HTC HD mini bo o nim mowa jest już ochrzczony młodszym bratem sławnego HTC HD2 – tzn. Króla Leo. Test HTC HD2: Tutaj. Czy jest równie dobry jak swój poprzednik? Zapraszam do dalszej części wpisu.

HTC HD mini
HTC HD Mini

Dane podstawowe

Telefon jest o wiele mniejszy od HD2 co jest jedną z jego zalet. Ma wyświetlacz wielkości 3,2 cala i waży 110g. Od swojego poprzednika jest lżejszy niemal o 50g. Mimo iż nie jest za duży, ani za gruby ( ma 11.7 mm grubości) 110g to sporo. Podobnej wielkości starszy i już trochę znany model od LG Cookie waży prawie 90g. Można na to trochę ponarzekać ale jak dla mnie przez to telefon bardzo dobrze leży w dłoni i jego obsługa nie sprawia większych problemów, nawet jedną ręką. HTC HD Mini został wyposażony w baterię litowo-polimerową o pojemności 1200 mAh. Według producenta powinno to wystarczyć na 340 (dla sieci GSM) i 500 (dla sieci 3g) godzin pracy lub około 7 godzin rozmowy. Wydaje się to dużo, nawet zaryzykuje stwierdzenie bardzo dużo, gdyż okazuje się że rzeczywistość jest zupełnie inna. Kupując telefon dotykowy trzeba się z tym liczyć. Duże ekrany często już pojemnościowe, wifi i inne nowe technologie i aplikacje zżerają baterię w mgnieniu oka.

Podczas testu telefon działał zazwyczaj 3 doby przy średnim użytkowaniu. Rekord jaki mi się udało na nim wyciągnąć to cztery dni (sporadyczny sms, 10 min rozmowy na dzień, 20 min muzyki). I tak niezły wynik ale nie po to wydaje się ciężkie pieniądze na wielofunkcyjny telefon aby później nie korzystać z jego funkcji. Do podstawowych działań typu rozmowa/sms możemy kupić słuchawkę za 100 zł a nie dziesięć razy więcej.

W nowym zestawie z telefonem otrzymujemy: ładowarkę, zestaw słuchawkowy i instrukcję obsługi.

HTC HD mini
HTC HD Mini

Funkcje i wyposażenie.

Telefon działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile 6.5 Pro. HTC jednak troszkę go zmodyfikował, co jest widoczne w interfejsie użytkownika. HTC Sense to specjalna nakładka na system mająca ułatwić użytkowanie smartfonu a także poprawić go od strony wizualnej – upiękrzyć. Komórka działa w oparciu o procesor Qualcomma MSM7227 taktowany zegarem 600 MHz. Procesor w połączeniu z systemem jednak nas nie zachwyci, jest to mieszanka wybuchowa w negatywnym tego słowa znaczeniu. 600 MHz to nie 1 Ghz Snapdragona, co da się zauważyć – widać opóźnienia w działaniu, choć niewielkie. Poruszanie po menu nie sprawia raczej żadnego problemu a to już szczególnie zasługa ekranu pojemnościowego. Dla niewtajemniczonych przypomnę iż ekran pojemnościowy w odróżnieniu od ekranu opornościowego reaguję nawet na najmniejszy dotyk. Telefonu dotykamy opuszkami palców, rysik czy stukanie paznokciem na nic się nie zda.

HTC HD mini
HTC HD mini

Transmisja Danych

Smartfon w dzisiejszym świecie jest często jest rozumiany jako urządzenie dzięki, któremu mamy stały dostęp do zasobów sieci. Mają nam to ułatwiać nowoczesne technologie tj. wifi czy standardowe 3g. Trzeba również pamiętać o odpowiednim planie taryfowym u operatora.

W przypadku HD Mini do naszej dyspozycji jest WI-FI w standardzie b/g, Bluetooth 2.1 EDR oraz oczywiście HSDPA z szybkością siegająca 7.2 mbit/s. Wysyłanie danych następuje z prędkością sięgającą 2 megabitów na sekundę. Telefon możemy również wykorzystać jako router Wi-Fi. HD mini oferuje szereg przydatnych programów do przeglądania wiadomości. Dzięki Push Mail Exchange Active Sync wiadomości trafiają do skrzynki pocztowej tak jak SMSy. Mobilny Outlook, który jest częścią pakietu Pocket Office dobrze sprawdza się w roli klienta poczty w telefonie. Usługa Windows Live pozwala na prowadzenie rozmów przez Internet z innymi użytkownika Windows Messengera. Do przeglądania stron służy jedna z dwóch dostępnych przeglądarek – Internet Explorer lub Opera Mobile. Ta ostatnia lepiej sprawdza się w codziennym korzystaniu z sieci. Mimo to telefon nie zachwycił mnie pod tym względem. Przeglądanie Internetu w porównaniu do HTC Legend jest ciężkie i toporne. W Legendzie – Test HTC Legend korzystanie z Internetu jest czystą przyjemnością. Tu nie jest tak różowo, strony nie ładują się tak pięknie i szybko, i nie są wyświetlane w pełnej rozdzielczości. W dodatku zoom nie zachwyca przez co jest jeszcze gorzej, literki są małe i niewyraźne, żeby kliknąć link i dostać się dalej nawet na popularnej stronie onet.pl to nie lada sztuka. Tu Legend i starszy brat HD2 spisują się o dużo lepiej.

Kamera i multimedia

Multimedia

Matryca kamery HD mini posiada rozdzielczość 5 Mpix. Według mnie jest to jedna z lepszych stron tego telefonu. Obsługa kamery – trzeba przyznać – była wyjątkowo prosta i intuicyjna. Dotknięcia palca na pulpicie telefonu w odpowiednim miejscu i już robimy fotki. Telefon ustawia wtedy ostrość w miejscu w którym dotknięty został ekran telefonu. Nieco gorzej jest w HD mini z jakością zdjęć. Jeśli uda się złapać ostrość to jest dobrze. Jeśli nie, to zdjęcia są rozmyte. Szczególnie zdjęcia w ruchu stwarzają problemy dla układu ogniskującego. Trzeba mieć raczej sztywne ręce aby zrobić ładne zdjęcie. Ale gdy się postaramy zdjęcia wychodzą super, niektóre bym umieścił w jakimś kalendarzu. Ale gdy nadchodzi zmierzch zdjęcia nadają się do kitu. Telefon nie posiada lampy błyskowej. Oprogramowanie aparatu pozwala na dokonanie szeregu ustawień, które powinny polepszyć jakość zdjęć. Możemy ustawić czułość ISO lub tryb automatyczny. Możemy również ustawić efekty takie jak skala szarości, sepia bądź negatyw. Niestety oprogramowanie aparatu w telefonach od HTC nie do końca dorównuje innym producentom, nie ma tutaj tak szerokich możliwości efektów i edycji jak w SE lub Samsungu. Nie znajdziemy tu dodatkowych efektów, np. ramek.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Filmy nagrywane tym telefonem nie są najlepszej jakości, często są nie ostre. Dużo lepiej przebiega odtwarzanie filmów. Obsługuje następujące formaty: .wmv, .asf, .mp4, .3gp, .3g2, .m4v, .avi. Jeśli zechcemy odtwarzać DIVX bądź DIVX to musimy zaopatrzyć się w dodatkowy program, który oferuje taką opcje.

HTC HD mini
HTC HD mini

Muzyka nigdy mnie w HTC nie urzekła. Tak też było tym razem. Nie ma tutaj jakiś poważnych niedociągnięć ale jak używałem Samsunga Monte to jakość muzyki mnie pozytywnie powaliła w HTC nie. Mimo iż jest wygodny w obsłudze, osobom wybrednym chyba nie przypadnie do gustu. Obsługa radia też nie sprawia problemów – szybko udało się zaprogramować dostępne stacje. Muzyki słuchać możemy także przez zintegrowany głośnik lub tradycyjnie na słuchawkach. Nasze pliki, muzykę, filmy, zdjęcia możemy przechowywać na 512 MB pamięci wewnętrznej lub na karcie pamięci do 32 GB. Dołączone słuchawki są dobrej jakości ale nie do końca idzie to w parze z wygodą.

Warto powiedzieć iż za sprawą tego smartfonu mamy ułatwiony dostęp do serwisów społecznościowych chociażby dobrze znany Facebook lub możemy oglądać i dodawać najnowsze wideo na youtube.com.