Autonomiczny rower sam jeździ i słucha poleceń

Podczas gdy korporacyjni giganci, tacy jak Ford, G.M. i Waymo, walczą o to, by ich samochody samodzielnie jeździły,  zespół badaczy w Chinach zastanawia się nad autonomicznym rowerem.

Rower ten może sam pokonywać przeszkody, pozostając w pionowej pozycji. Kiedy człowiek idący tuż za nim mówi „w lewo”, rower sam skręca w lewo zachowując równowagę.

Rower wyposażony jest w kamery: może podążać za kimś, kto biegnie kilka metrów przed nim, skręcając za każdym razem, gdy osoba się skręca. A jeśli napotka przeszkodę, może skręcić na bok, zachowując równowagę i kontynuując pościg.

Nie jest to pierwszy autonomiczny rower jaki został zrobiony (np. Cornell University ma już taki projekt w toku. Chińscy badacze, którzy zbudowali rower, uważają, że demonstruje on przyszłość sprzętu komputerowego. Urządzenie nawiguje po świecie za pomocą tzw. procesora neuromorficznego, wzorowanego na ludzkim mózgu.

W artykule w czasopiśmie Nature, twórcy opisali, w jaki sposób taki układ może pomóc maszynom reagować na polecenia głosowe, rozpoznawać otaczający świat, unikać przeszkód i utrzymywać równowagę. Naukowcy dostarczyli również film wideo pokazujący te możliwości.

Naukowcy spodziewają się, że nowe typy procesorów w końcu pozwolą maszynom poruszać się po świecie z autonomią, która dziś nie jest możliwa. Istniejące roboty mogą nauczyć się otwierać drzwi lub wrzucać piłkę dla ping-ponga do plastikowego pojemnika, ale trening takiej maszyny trwa od kilku godzin do kilku dni. Nawet wtedy umiejętności te są przydatne tylko w bardzo szczególnych sytuacjach. Za pomocą neuromorficznych układów scalonych i innych nowych procesorów, maszyny mogą uczyć się bardziej złożonych zadań w sposób bardziej efektywny i lepiej przystosowywać się do ich wykonywania.

 

Źródło:
New York Times


Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.