Komisja Europejska uruchomiła aplikację na smartfony, w której wyjaśnia, w jaki sposób korzystać z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 27 państw członkowskich UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Uwaga: karty nie można wygenerować ani pobrać do użytkowania. Można ją uzyskać bezpłatnie od krajowych instytucji ubezpieczenia zdrowotnego. Karta gwarantuje dostęp do leczenia w nagłych przypadkach na takich samych warunkach i za taką samą cenę (w niektórych państwach za darmo) jak w przypadku osób ubezpieczonych w danym kraju.

Po okazaniu karty ubezpieczenia zdrowotnego mamy prawo do leczenia na takich samych warunkach i w takiej samej cenie (czyli w niektórych krajach bezpłatnie), jak osoby ubezpieczone w danym kraju.

Należy pamiętać o tym, że w każdym kraju system opieki zdrowotnej jest inny. Możliwe, że usługi, które w naszym kraju są bezpłatne, w innym podlegać będą opłacie.

W ocenie Komisji Europejskiej, różnice pomiędzy systemami ochrony zdrowia mogą utrudniać zorientowanie się, w jaki sposób należy stosować kartę w różnych państwach i jakie panują w nich zasady. Dlatego opracowano aplikacje na smartfony na trzech platformach: iOS, Android i Windows 7 mobile.

Aplikacja zawiera ogólne informacje na temat karty oraz numery alarmowe, wykaz gwarantowanych świadczeń i ich ceny, a także wskazówki, jak starać się o zwrot kosztów leczenia i gdzie zgłosić fakt zagubienia karty. Aplikacja dostępna jest w 24 językach i umożliwia przechodzenie z jednego języka na drugi.

Obecnie ponad 188 milionów Europejczyków posiada europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (lub zaświadczenie zastępcze) – wynika z najnowszych danych od państw uczestniczących w systemie. To przeszło 37% wszystkich mieszkańców UE.

Pobierz aplikację „Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego” na swój smartfon: Tutaj

źródło: Komisja Europejska

Kan