Choć niektórzy mogą przecierać oczy ze zdumienia, to właśnie Android został uznany za najbardziej stabilny mobilny system operacyjny w nowym raporcie firmy Crittercism, specjalizującej się w zarządzaniu i analizach aplikacji.

Android KitKat
Firma uwzględniła w swoim badaniu statystyki generowane przez ponad miliard aplikacji na iOS i Androida oraz 104 inne systemy mobilne. Wynika z nich, że procentowa liczba błędów w systemie z zielonym robotem w wersji KitKat wynosi 0,7%, a więc zauważalnie mniej niż 1,6% w konkurencyjnym iOS 7.1.
Dobrą wiadomością dla Apple jest to, że liczba błędów w ich systemie stopniowo spada – w iOS 6 wynosiła ona 2,5 % a w iOS 7.0 – 2,1 proc. Optymalizacja Androida, nad którą napracowało się Google, przyniosła skutek – KitKat jest bardziej stabilny od wersji Jelly Bean i Ice Cream Sandwich, a tym bardziej od Gingerbreada , który uzyskał wynik 1,7%.
„Istnieje 100 milionów czynników, które wpływają na wydajność aplikacji mobilnych”, wyjaśnia dyrektor firmy Crittercism, Rob Kwok. „Kiedy nowe platformy mobilne takie jak elektronika ubieralna staną się bardziej popularne, zapewnienie spójnego, wysokiej jakości systemu dla użytkowników będzie jeszcze trudniejsze a zespoły, które nad tym pracują, potrzebują specjalnie zaprojektowanych rozwiązań do zarządzania ogólną wydajnością aplikacji.”

Z raportu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, na przykład że aplikacje na tablety częściej ulegają awarii niż ich wersje przeznaczone do smartfonów – gry wypadają na tym polu najgorzej, z częstotliwością awarii na poziomie 4,4 %. Ze względu na stabilność sieci i inne czynniki, aplikacje uruchamiane na obszarze Kanadzie okazały się najmniej awaryjne.
Źródło: Digital Trends
Sewix
Nie róbmy tendencyjnych tytułów. Android jest stabilnym i wydajnym środowiskiem dla aplikacji, które wymagają i wykorzystują bardziej złożone struktury systemu. Środowisko uruchomieniowe i stabilność systemu to dwie różne rzeczy. Łatwiej jest napisać aplikację wykorzystującą głębokie struktury na Androida, który jest systemem otwartym niż na iOS w którym „głębokie bebechy” są pod kluczykiem pilnowanym przez Apple. Pod względem stabilności i bezpieczeństwa to nadal iOS stoi wyżej niż Android, którego mordują właśnie przez otwartość. Poza tym, zabrakło dodatkowych danych takich jak informacja o tym, że aplikacje na smartfony są lepiej optymalizowane niż na tablety, na których znacznie częściej ulegają awarii(i tu znowu wygrywa Apple, na którego tabletach aplikacje rzadziej się wysypują)
A ja dziś załatwiłem android 4.4 animowaną tapetą z bąbelkami 🙁
Nie piszcie o stabilności.