Jeszcze w tym kwartale zapłacić będziemy mogli nową walutą. Emitentem będzie Alior Bank, ale elektroniczną walutą zainteresowany jest również Plus Bank.


Wyobraźcie sobie, że możecie za pomocą dowolnego urządzenia cyfrowego – smartfona, komputera, czy tabletu realizować wszystkie płatności. Niezależnie od tego czy kupujesz w markecie, osiedlowych delikatesach, sklepie internetowym, czy po prostu chcesz przesłać pieniądze znajomemu. Nie potrzebujecie haseł, loginów, potwierdzeń, nie ma opóźnień w płatnościach i przelewów, które nie dotarły na czas, bo wystarczy jeden klik, jedno stuknięcie telefonem o telefon i pieniądze w ułamku sekundy są u odbiorcy. W transakcji nie ma pośredników, nie pobierane są żadne prowizje od Waszych płatności, czyli nie ponosicie żadnych kosztów. Brzmi nieźle? To wyobraźcie sobie, że gdy zajdzie taka potrzeba i stracicie łączność z internetem, każdej płatności możecie dokonać również off line, za pomocą bluetooth.

Wydaje się nieprawdopodobne? A jednak. Takie możliwości daje billon. Billon to złotówka. Złotówka, ale nie w postaci banknotu, bilonu czy cyferek na koncie bankowym, ale w postaci pliku elektronicznego, przechowywanego na komputerze lub w komórce.

billon w odróżnieniu od innych bezgotówkowych metod płatniczych to system niedyskryminujący osoby ze względu na wiek, lokalizację, status majątkowy, czy fakt nieposiadania rachunku bankowego. Tak jak gotówka. Jest dla każdego. billon to uniwersalne, darmowe narzędzie płatnicze, z którego skorzystać może każda osoba, która posiada komputer, smartfon czy tablet, czyli właściwie wszyscy.

Na początku potrzebne są pieniądze papierowe na koncie ROR lub w kieszeni aby kupić cyfrowe, potem można nimi robić dowolne transakcje, a potem można je zamienić znów na tradycyjne papierowe pieniądze Aby korzystać z systemu musimy zainstalować aplikację, która jest portfelem na e-pieniądze. Użytkownik gromadzi w portfelu cyfrową gotówkę, zapisaną w postaci zabezpieczonych plików. Do skorzystania z e-pieniądza konieczna będzie aplikacja, instalowana np. na smartfonie. Przekazanie środków może odbyć się za pomocą dowolnej technologii komunikacji – WiFi Direct, Bluetooth, NFC. billonu będzie można używać również do płatności w sieci, gdzie akceptant wykorzysta gotowe narzędzia dla sprzedawców. Aplikację billon będzie można zainstalować na wszystkich urządzeniach elektronicznych z dowolnym systemem operacyjnym.


Płatność testowa będzie przebiegała następująco:

  • Po kliknięciu przycisku „Zapłać” znajdującego się poniżej, pojawi się okno płatności, w którym system automatycznie spróbuje wykryć użytkownika, który jest zalogowany w portfelu billon, na urządzeniu z którego korzystasz.
  • Jeżeli jeszcze nie masz zainstalowanej aplikacji portfela, będziesz mógł to zrobić poprzez link dostępny w okienku płatności.
  • Na dole okna pojawi się kwota, którą masz zapłacić. W naszej płatności testowej jest to 0,1gr. Zaskoczony? Tak, to jest minimalna kwota którą obsługuje billon!
  • Naciśnij „Zapłać” i poczekaj aż na Twoim urządzeniu z portfelem wyświetli się okienko płatności. Możesz podejrzeć szczegóły transakcji, a następnie wystarczy, że naciśniesz „Płać”. W tej chwili pieniądze wędrują prosto z Twojego portfela na urządzeniu, do portfela Sprzedawcy na serwerze.
  • Po pomyślnym zakończeniu płatności strona wyświetli podziękowanie za przeprowadzoną transakcję. You’re done! Teraz już wiesz jak to działa.
  • Ponieważ jest to płatność testowa nie chcemy narażać Cię na utratę pieniędzy, nawet jeśli jest to tylko 0,1 gr. Chwilę później system automatycznie zwróci tę kwotę do Twojego portfela.

Zobaczcie jak płaci się billonem od strony technicznej:

System korzysta z istniejących regulacji prawnych – billon to pieniądz elektroniczny w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Wydawać go będą banki – w pierwszej kolejności Alior Bank i PlusBank. Taka rewolucja możliwa jest dzięki zmianom przepisów unijnych, które oprócz pieniądza w postaci papierowego banknotu oraz pieniądza elektronicznego w postaci zapisu na koncie bankowym, umożliwiły też stworzenie jeszcze jednej formy – cyfrowej gotówki. Pieniądz elektroniczny w systemie Billon emitowany jest na podstawie ustawy Prawo bankowe i ma pełne pokrycie w polskim złotym. Jednostką monetarną jest polski złoty, chociaż minimalną wartość transakcji ustalono na rzadko dziś używanym poziomie 0,1 grosza (0,001 zł). W założeniu twórców może to sprawić, że billon znajdzie zastosowanie jako narzędzie mikro- (a może raczej nano-) płatności. Ile to kosztuje?, – tak jak gotówka papierowa – nie ma opłat od transakcji. Przy zamianie cyfrowej gotówki na papierową jest mała prowizja, podobnie jak w kantorze.

Czy billon ma szansę na zatłoczonym już rynku?

źródło: finanse.wp.pl, Blog Billon

Kan