Jesteś tutaj:-, Apple, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Sprzęt-billon w Alior Banku i Plus Banku: e-pieniądz po polsku (wideo)

billon w Alior Banku i Plus Banku: e-pieniądz po polsku (wideo)

Jeszcze w tym kwartale zapłacić będziemy mogli nową walutą. Emitentem będzie Alior Bank, ale elektroniczną walutą zainteresowany jest również Plus Bank.


Wyobraźcie sobie, że możecie za pomocą dowolnego urządzenia cyfrowego – smartfona, komputera, czy tabletu realizować wszystkie płatności. Niezależnie od tego czy kupujesz w markecie, osiedlowych delikatesach, sklepie internetowym, czy po prostu chcesz przesłać pieniądze znajomemu. Nie potrzebujecie haseł, loginów, potwierdzeń, nie ma opóźnień w płatnościach i przelewów, które nie dotarły na czas, bo wystarczy jeden klik, jedno stuknięcie telefonem o telefon i pieniądze w ułamku sekundy są u odbiorcy. W transakcji nie ma pośredników, nie pobierane są żadne prowizje od Waszych płatności, czyli nie ponosicie żadnych kosztów. Brzmi nieźle? To wyobraźcie sobie, że gdy zajdzie taka potrzeba i stracicie łączność z internetem, każdej płatności możecie dokonać również off line, za pomocą bluetooth.

Wydaje się nieprawdopodobne? A jednak. Takie możliwości daje billon. Billon to złotówka. Złotówka, ale nie w postaci banknotu, bilonu czy cyferek na koncie bankowym, ale w postaci pliku elektronicznego, przechowywanego na komputerze lub w komórce.

billon w odróżnieniu od innych bezgotówkowych metod płatniczych to system niedyskryminujący osoby ze względu na wiek, lokalizację, status majątkowy, czy fakt nieposiadania rachunku bankowego. Tak jak gotówka. Jest dla każdego. billon to uniwersalne, darmowe narzędzie płatnicze, z którego skorzystać może każda osoba, która posiada komputer, smartfon czy tablet, czyli właściwie wszyscy.

Na początku potrzebne są pieniądze papierowe na koncie ROR lub w kieszeni aby kupić cyfrowe, potem można nimi robić dowolne transakcje, a potem można je zamienić znów na tradycyjne papierowe pieniądze Aby korzystać z systemu musimy zainstalować aplikację, która jest portfelem na e-pieniądze. Użytkownik gromadzi w portfelu cyfrową gotówkę, zapisaną w postaci zabezpieczonych plików. Do skorzystania z e-pieniądza konieczna będzie aplikacja, instalowana np. na smartfonie. Przekazanie środków może odbyć się za pomocą dowolnej technologii komunikacji – WiFi Direct, Bluetooth, NFC. billonu będzie można używać również do płatności w sieci, gdzie akceptant wykorzysta gotowe narzędzia dla sprzedawców. Aplikację billon będzie można zainstalować na wszystkich urządzeniach elektronicznych z dowolnym systemem operacyjnym.


Płatność testowa będzie przebiegała następująco:

 • Po kliknięciu przycisku „Zapłać” znajdującego się poniżej, pojawi się okno płatności, w którym system automatycznie spróbuje wykryć użytkownika, który jest zalogowany w portfelu billon, na urządzeniu z którego korzystasz.
 • Jeżeli jeszcze nie masz zainstalowanej aplikacji portfela, będziesz mógł to zrobić poprzez link dostępny w okienku płatności.
 • Na dole okna pojawi się kwota, którą masz zapłacić. W naszej płatności testowej jest to 0,1gr. Zaskoczony? Tak, to jest minimalna kwota którą obsługuje billon!
 • Naciśnij „Zapłać” i poczekaj aż na Twoim urządzeniu z portfelem wyświetli się okienko płatności. Możesz podejrzeć szczegóły transakcji, a następnie wystarczy, że naciśniesz „Płać”. W tej chwili pieniądze wędrują prosto z Twojego portfela na urządzeniu, do portfela Sprzedawcy na serwerze.
 • Po pomyślnym zakończeniu płatności strona wyświetli podziękowanie za przeprowadzoną transakcję. You’re done! Teraz już wiesz jak to działa.
 • Ponieważ jest to płatność testowa nie chcemy narażać Cię na utratę pieniędzy, nawet jeśli jest to tylko 0,1 gr. Chwilę później system automatycznie zwróci tę kwotę do Twojego portfela.

Zobaczcie jak płaci się billonem od strony technicznej:

System korzysta z istniejących regulacji prawnych – billon to pieniądz elektroniczny w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Wydawać go będą banki – w pierwszej kolejności Alior Bank i PlusBank. Taka rewolucja możliwa jest dzięki zmianom przepisów unijnych, które oprócz pieniądza w postaci papierowego banknotu oraz pieniądza elektronicznego w postaci zapisu na koncie bankowym, umożliwiły też stworzenie jeszcze jednej formy – cyfrowej gotówki. Pieniądz elektroniczny w systemie Billon emitowany jest na podstawie ustawy Prawo bankowe i ma pełne pokrycie w polskim złotym. Jednostką monetarną jest polski złoty, chociaż minimalną wartość transakcji ustalono na rzadko dziś używanym poziomie 0,1 grosza (0,001 zł). W założeniu twórców może to sprawić, że billon znajdzie zastosowanie jako narzędzie mikro- (a może raczej nano-) płatności. Ile to kosztuje?, – tak jak gotówka papierowa – nie ma opłat od transakcji. Przy zamianie cyfrowej gotówki na papierową jest mała prowizja, podobnie jak w kantorze.

Czy billon ma szansę na zatłoczonym już rynku?

źródło: finanse.wp.pl, Blog Billon

KanAutor |2014-02-08T09:32:16+02:008 lutego 2014 09:32|Kategorie: Android, Apple, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Sprzęt|Tagi: , , |13 komentarzy

13 komentarzy

 1. kk 8 lutego 2014 w 08:57 - Odpowiedz

  Ale wyskoczyli z ta prowizja.haha. nie ma posrednikow haha

  • Aaaaa 8 lutego 2014 w 11:32 - Odpowiedz

   kk: nie ma się co cieszyć…myślisz, że jak płacisz gdzieś kartą to nie jest od Ciebie pobierana prowizja? Jest tyle, że sprzedawca wlicza sobie jej koszt w cenę towaru więc może się wydawać, że prowizja Cię nie dotyczy, a to błąd…

  • Bita-po 8 lutego 2014 w 11:41 - Odpowiedz

   Ale wtedy tą prowizję płacą wszyscy, nawet Ci co kartą nie płacą, bo ceny z tego powodu nie mają obniżonej, więc jeśli cena wraz z prowizją jest stała, to nie ma poczucia, że płacąc kartą ponosisz dodatkowe koszty 🙂

 2. IDBlock 8 lutego 2014 w 10:11 - Odpowiedz

  Ciekawi jesteśmy rozwoju wydarzeń w tej sprawie i czy e-pieniądz rzeczywiście jest w stanie się przyjąć.

 3. Bita-po 8 lutego 2014 w 11:06 - Odpowiedz

  Dość ciekawa koncepcja. Ale żeby zaczęło spełniać dobrą rolę, musi ruszyć na szeroką skalę, bo rozumiem, że wymiana billona’a może odbyć się tylko między osobami, które z tego korzystają. No i pytanie, jak mocne zabezpieczenia będą miały te pliki pieniężne w porównaniu do banknotu (?)

 4. Aaaaa 8 lutego 2014 w 11:30 - Odpowiedz

  Ciekawy pomysł. Wypada życzyć twórcom powodzenia we wdrażaniu tego rozwiązania tak by w jak najszybszym czasie ludzie się do tego przekonali. Niektórych może zachęcać informacja, że urząd skarbowy nie będzie miał wglądu w stan takiej gotówki w jakimś urządzeniu choć znając polskie „przyjazne” Państwo traktujące swoich obywateli jak potencjalnych złodziei i kombinatorów, pewnie wprowadzą ustawę, która będzie nakazywała dostęp do stanu elektronicznej waluty.

  • Bita-po 8 lutego 2014 w 12:19 - Odpowiedz

   Nasze państwo traktuje obywateli jak nieświadomą dojną krowę. Odnośnie pomysłu, mam jeszcze taką refleksję, że pewnie z początku najczęstszym ruchem będzie wymiana tej waluty na pieniądze na koncie lub na gotówkę, a wielkim sukcesem będzie jeśli nie będzie już takiej potrzeby, żeby wymieniać.

 5. niah 8 lutego 2014 w 12:05 - Odpowiedz

  Jestem za, lepsze to niż nieregulowane bitcoiny.

 6. LesH 8 lutego 2014 w 12:27 - Odpowiedz

  Zdolny gostek kombinuje, jak tu ugryźć część tortu obfitych korzyści obsługi płatności bezgotówkowych. I bardzo dobrze! Takim pomysłodawcom zawsze warto sekundować, ich innowacje wspierać, o ile zostaną przetestowane i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa i odporności na włamy, kradzieże, przejęcias czy nadużycia. Powodzenia!

 7. wlo 8 lutego 2014 w 12:28 - Odpowiedz

  Nie rozumiem za bardzo tych kombinacji finasowych… Za stary chyba już jestem 😉 Jak będzie to poczytam więcej. Ba razie jestem rozczarowany Plus Bankiem bo nie wszędzie można zrealizować płatnośc kartą płatniczą tego banku – w Internecie znaczy. Tu widze logo eCard… Ale próbowałem zrealizować płatnośc przez Polcard i niestety nie chciał system zaakceptować mojej karty. To na wybiórczym traktowaniu (czy tam współpracy) ma polegać? Niedługo będziemy mieć po kilka kart żeby różnymi pieniędzmi przez różnych pośredników płacić?

 8. Go 16 lutego 2014 w 08:19 - Odpowiedz

  Przecież to jest przekazanie kontroli nad emisją waluty prywatnemu bankowi!! Docelowo to znacznie większy przekręt niż skok na OFE. Radzę poświęcić kilka minut i to przeczytać http://pokazywarka.pl/ddpgxm/

 9. fafa3lo 16 lutego 2014 w 08:33 - Odpowiedz

  czy widzicie ten post?

 10. mim 17 lutego 2014 w 09:52 - Odpowiedz

  W sumie to nie bardzo widzę jakie zalety ma Billon w stosunku do
  „zwykłej” bankowości internetowej, oprócz tego że jest to system „niedyskryminujący osoby ze względu na wiek, lokalizację, status majątkowy, czy fakt nieposiadania rachunku bankowego” – co w sumie można powiedzieć również o innych platformach elektronicznych.
  A jak potrzebuję innych walut niż PLN to po prostu korzystam z kantoru online takiego jak [url]https://www.walutomat.pl[/url] i uzyskuję waluty szerzej akceptowane niż Bitcoin czy Billon.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.