Używany sprzęt – czy koniecznie musisz kupować nowe?

Uliczne mity mówiące, że “kiedyś to produkowali lepsze sprzęty, bo dłużej wytrzymywały” ma w sobie ziarno prawdy. Sprzęt, za którym się rozglądasz w sklepie RTV jest tak zaprojektowany i wyprodukowany, aby wytrzymał dokładnie…. okres gwarancji. O przesłankach biznesowych i budżetowych każdy wie, stąd nie musimy się nad tym bardzo rozwodzić. W prostych słowach, to się opłaca. Oczywiście, drugą stroną medalu jest postęp technologiczny, który sprawia, że np. smartfon kupiony 2 lata temu za chwilę będzie już do wymiany – może nie do końca z powodu zużycia podzespołów, ale oprogramowanie w tym czasie tak bardzo zostanie rozwinięte, że starzejący się sprzęt nie sprosta wymaganiom.

 

Co w takim razie robić? Czy warto jednoznacznie się określić: “zawsze kupuję nowe”, albo “zawsze kupuję używane”? Jak zwykle, to zależy. Ale możemy się przyjrzeć typom produktów, które wcale nie muszą być kupowane jako nowe. Przykłady będą dotyczyć tych produktów, z których skorzysta zarówno konsument jak i przedsiębiorca. Oto one:

 

Instrumenty muzyczne

To chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, ale niektóre używane instrumenty mogą być o wiele droższe niż te nowe. Przykładem jest legendarna gitara elektryczna Gibson Les Paul z roku 1959. Niektóre modele z tej serii potrafią kosztować setki tysięcy dolarów. A dlaczego? Drewno, z których powstaje taka gitara z czasem (liczonym w latach) pozbywa się wilgoci przez co 50-letnia gitara będzie brzmiała inaczej niż ta prosto ze sklepów.

 

Zestawy kina domowego

Tutaj bardziej gratka dla audiofili, dla których najważniejszą cechą sprzętu grającego jest czystość brzmienia i jego analogowość. W czasach, gdy wszystko opiera się na mikroprocesorach i tranzystorach, niektóre firmy nadal produkują nagłośnienie analogowe, do których budowy używa się lamp. Takie lampowe wzmacniacze oczywiście będą znacznie droższe niż te tranzystorowe, stąd o wiele taniej jest się rozejrzeć za używanymi.

 

Samochody osobowe

Oczywiście, każdy samochód prędzej czy później będzie się psuł i pojawi się konieczność serwisowania. O markach, które lepiej znoszą czas pisano już w setkach magazynów w prasie i w internecie, stąd jest to całkiem znany temat dla każdego. Obecnie wystarczy wejść na odpowiednie forum, lub grupę na facebooku, żeby się dowiedzieć o tym, czy dany model samochodu jest dobrym zakupem. Najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem używanego samochodu jest cena. Jak wiadomo, nowy samochód traci blisko połowę swojej wartości już po wyjechaniu z salonu.

 

Sprzęt sieciowy

Może to sporo osób zaskoczyć, ale bardzo dobrym zakupem jest używany… sprzęt sieciowy? Oczywiście to bardziej adekwatny przykład dla szefów IT, lub sieciowców w większych firmach. Może Was to zaskoczyć, ale w świecie sieci (to nie było zamierzone) postęp technologiczny jest, ale nie aż tak znaczący jak w elektronice użytkowej. W związku z czym, dla wielu firm to bardzo korzystna inwestycja. Nie wspominając o bardziej przyjaznym traktowaniu naszego środowiska. Są firmy, które zajmują się sprzedażą oraz serwisowaniem używanego sprzętu sieciowego jak np. Aliter Networks.

 

A zatem, parafrazując znane powiedzenie “nowe wcale nie oznacza lepsze”. Mądre zakupy to przemyślane zakupy, a przemyślane zakupy to takie, po których nie boli nas portfel.

 

Macie jakieś przykłady sprzętu/produktów, które wcale nie muszą być kupowane zawsze nowe? Podzielcie się śmiało Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

 2 komentarze

  1. emmasmith Smith 3 kwietnia 2020 w 13:20 - Odpowiedz

    Thank you so much for this. I was into this issu https://tracktrace.one/usps/ e and tired to tinker around to check if its possible but couldnt get it done. Now that i have seen the way you did it, thanks guys
    with
    regards

  2. emmasmith 3 kwietnia 2020 w 13:21 - Odpowiedz

    Thanks for sharing.I found a lot of interesting infor https://kodi.software/download/ mation here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.