Używany sprzęt – czy koniecznie musisz kupować nowe?

Uliczne mity mówiące, że “kiedyś to produkowali lepsze sprzęty, bo dłużej wytrzymywały” ma w sobie ziarno prawdy. Sprzęt, za którym się rozglądasz w sklepie RTV jest tak zaprojektowany i wyprodukowany, aby wytrzymał dokładnie…. okres gwarancji. O przesłankach biznesowych i budżetowych każdy wie, stąd nie musimy się nad tym bardzo rozwodzić. W prostych słowach, to się opłaca. Oczywiście, drugą stroną medalu jest postęp technologiczny, który sprawia, że np. smartfon kupiony 2 lata temu za chwilę będzie już do wymiany – może nie do końca z powodu zużycia podzespołów, ale oprogramowanie w tym czasie tak bardzo zostanie rozwinięte, że starzejący się sprzęt nie sprosta wymaganiom.

 

Co w takim razie robić? Czy warto jednoznacznie się określić: “zawsze kupuję nowe”, albo “zawsze kupuję używane”? Jak zwykle, to zależy. Ale możemy się przyjrzeć typom produktów, które wcale nie muszą być kupowane jako nowe. Przykłady będą dotyczyć tych produktów, z których skorzysta zarówno konsument jak i przedsiębiorca. Oto one:

 

Instrumenty muzyczne

To chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, ale niektóre używane instrumenty mogą być o wiele droższe niż te nowe. Przykładem jest legendarna gitara elektryczna Gibson Les Paul z roku 1959. Niektóre modele z tej serii potrafią kosztować setki tysięcy dolarów. A dlaczego? Drewno, z których powstaje taka gitara z czasem (liczonym w latach) pozbywa się wilgoci przez co 50-letnia gitara będzie brzmiała inaczej niż ta prosto ze sklepów.

 

Zestawy kina domowego

Tutaj bardziej gratka dla audiofili, dla których najważniejszą cechą sprzętu grającego jest czystość brzmienia i jego analogowość. W czasach, gdy wszystko opiera się na mikroprocesorach i tranzystorach, niektóre firmy nadal produkują nagłośnienie analogowe, do których budowy używa się lamp. Takie lampowe wzmacniacze oczywiście będą znacznie droższe niż te tranzystorowe, stąd o wiele taniej jest się rozejrzeć za używanymi.

 

Samochody osobowe

Oczywiście, każdy samochód prędzej czy później będzie się psuł i pojawi się konieczność serwisowania. O markach, które lepiej znoszą czas pisano już w setkach magazynów w prasie i w internecie, stąd jest to całkiem znany temat dla każdego. Obecnie wystarczy wejść na odpowiednie forum, lub grupę na facebooku, żeby się dowiedzieć o tym, czy dany model samochodu jest dobrym zakupem. Najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem używanego samochodu jest cena. Jak wiadomo, nowy samochód traci blisko połowę swojej wartości już po wyjechaniu z salonu.

 

Sprzęt sieciowy

Może to sporo osób zaskoczyć, ale bardzo dobrym zakupem jest używany… sprzęt sieciowy? Oczywiście to bardziej adekwatny przykład dla szefów IT, lub sieciowców w większych firmach. Może Was to zaskoczyć, ale w świecie sieci (to nie było zamierzone) postęp technologiczny jest, ale nie aż tak znaczący jak w elektronice użytkowej. W związku z czym, dla wielu firm to bardzo korzystna inwestycja. Nie wspominając o bardziej przyjaznym traktowaniu naszego środowiska. Są firmy, które zajmują się sprzedażą oraz serwisowaniem używanego sprzętu sieciowego jak np. Aliter Networks.

 

A zatem, parafrazując znane powiedzenie “nowe wcale nie oznacza lepsze”. Mądre zakupy to przemyślane zakupy, a przemyślane zakupy to takie, po których nie boli nas portfel.

 

Macie jakieś przykłady sprzętu/produktów, które wcale nie muszą być kupowane zawsze nowe? Podzielcie się śmiało Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

 Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.