7-kolorowy ekran, nagrywanie dzwonków oraz kilka innych zaawansowanych funkcji. Panasonic GD93 jest przy tym jednym z najlżejszych telefonów dostępnych na rynku.

Dane podstawowe
Panasonic GD93 waży zaledwie 80 gramów. Pod tym względem model ten znajduje się w ścisłej czołówce telefonów dostępnych na rynku. Na naładowanych do pełna akumulatorach LI-Ion o pojemności 650 mAh aparat działa przez 170 godzin w trybie standby lub przez 3.5 godziny w trybie prowadzenia rozmowy. W praktyce oznacza to, że musimy doładowywać telefon co 2-3 dni. W nowym zestawie oprócz telefonu znajdują się ładowarka oraz instrukcja obsługi.

Funkcje i wyposażenie
GD93 jest jednym z lepiej wyposażonych telefonów japońskiego producenta. Wśród zaawansowanych funkcji, jakie oferuje ten telefon, wymienić można cyfrowy dyktafon, głosowe wybieranie numerów, tryb głośnomówiący czy też klienta poczty elektronicznej.

Cyfrowy dyktafon uruchamiany niewielkim przyciskiem znajdującym się po prawej stronie obudowy umożliwia zapisanie do 60 sekund nagrania. Oprócz nagrywania rozmów, ma on jeszcze jedną interesującą funkcję – zamiast standardowego dzwonka do pamięci telefonu można wgrać przez mikrofon nową melodię. Dźwięk dzwonka może być zaskakujący, gdy zamiast przyśpiewek „Ich Troje” wgramy do pamięci szczekanie psa albo beczenie kozy ;).
Wbudowany klient poczty umożliwia wysyłanie i pobieranie wiadomości e-mail z wykorzystaniem protokołu POP3. W skrzynce odbiorczej mieści się 40 wiadomości. Inną przydatną funkcją, jest tworzenie grup użytkowników. Można takich grup stworzyć co najwyżej 9, a każdej z nich przypisać numer telefonu z książki telefonicznej, szablon dzwonka, logo oraz kolor podświetlenia ekranu. Niestety telefon nie oferuje funkcji tworzenia profili. Wprawdzie po dłuższym naciśnięciu krzyżyka wyłączają się wszystkie dźwięki i aktywuje alarm wibracyjny, ale do pełnej funkcjonalności profili (znanej z niektórych telefonów Nokii czy Ericssona) modelowi Panasonica jest raczej daleko. Wybieranie głosowe działa na ogół sprawnie. Najpierw należy dwukrotnie wypowiedzieć etykiety głosowe a aparat kalkuluje na ich podstawie odpowiedni profil rozpoznawania mowy. W niektórych przypadkach pomocna będzie również funkcja prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym. Działa ona poprawnie (co jednak nie powinno nikogo dziwić) tylko w cichych, zamkniętych pomieszczeniach. Alarm wibracyjny zamontowany w telefonie jest dosyć dobrze wyczuwalny. W ustawieniach telefonu wybrać można opcję uruchamiania alarmu w sposób ciągły lub z krótkimi przerwami. Inne interesujące funkcje Panasonica GD93 to kalkulator, przelicznik walut, budzik (pozwalający na zaprogramowanie włączenia lub wyłączenia aparatu) oraz kompozytor melodii. Przeglądarka WAP jest prosta w użyciu, a strony WML są wyświetlane poprawnie na dużym wyświetlaczu telefonu.

Telefon używany był prawie rok. W tym czasie aparat przetrwał kilka upadków i zalanie sokiem Frugo. Pomimo tych poważnych dla każdego telefonu wypadków, GD93 nadal działał. Pojawiły się jednak drobne problemy z wyświetlaczem. Czasem obraz zanikał, a literki przesuwały się o jeden wiersz w dół podczas gdy symbole klawiszy funkcyjnych przeskakiwały na górę. Najzabawniejszym objawem zalania telefonu sokiem Frugo było obrócenie obrazu o 180 stopni. Niestety to ciekawe zjawisko miało miejsce tylko raz 😉