Jesteś tutaj:-, Newsy, Top7, Wydarzenia-Polski PW-Sat2 wyleciał w kosmos

Polski PW-Sat2 wyleciał w kosmos

Sukcesem zakończył się start rakiety Falcon 9, na pokładzie której wyniesiony został w kosmos satelita PW-Sat2. Czwarty polski satelita rozpoczął realizację swojej misji. Jej najważniejszym zadaniem jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego, który może wesprzeć rozwiązanie problemu coraz większej ilości śmieci w kosmosie. Projekt realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) Politechniki Warszawskiej przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa wspierają m.in. gliwickie firmy technologiczne Future Processing i FP Instruments, które w ramach konsorcjum FP Space realizujące własny program budowy satelity Intuition-1.

Po starcie rakiety Falcon 9 z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych PW-Sat2 trafił na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości ok. 575 km. Zgodnie z planem przebiegu misji tuż po separacji PW-Sat2 od rakiety powinien się włączyć system zasilania oraz komputer pokładowy satelity, który oprogramowali m.in inżynierowie z Future Processing. Po dalszych 40 minutach nastąpi otwarcie anten i wejście PW-Sat2 w tryb odbioru, a chwilę później moduł komunikacji rozpocznie nadawanie informacji o aktualnym stanie satelity.

–Niezmiernie się cieszę, że efekt prawie sześciu lat naszej pracy znalazł się na orbicie. PW-Sat2 przechodzi swój najważniejszy test, czyli działanie w środowisku kosmicznym. Jak bardzo byśmy się nie starali, nie jesteśmy w stanie odtworzyć tego środowiska na Ziemi, dlatego to jest najważniejszy
i najbardziej krytyczny moment całej misji. Dopiero teraz będziemy mogli udowodnić niezawodność naszych rozwiązań – komentuje Inna Uwarowa, kierownik projektu i doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Polski PW-Sat2 już w kosmosie

Głównym celem misji pozostaje przetestowanie innowacyjnej technologii systemu deorbitacji. Opracowany przez studentów eksperyment opiera się na wykorzystaniu kwadratowego żagla deorbitacyjnego o powierzchni 4m2, który zwinięty zmieści się w objętości ok. 600 ml (czyli ¼ całego satelity). Studenci Politechniki Warszawskiej zaprojektowali to rozwiązanie z myślą o zapobieganiu pozostawaniu na orbicie „martwych” satelitów, które po zakończeniu swojej misji stają się „kosmicznymi śmieciami”. Chęć rozwiązania tego problemu była punktem wyjścia projektu PW-Sat2, który rozpoczął się w 2013 roku. Dokładnie 40 dni po wyniesieniu PW-Sata2 na orbitę żagiel zostanie otwarty. Zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje obniżenie orbity, a w konsekwencji spalenie satelity w atmosferze Ziemi. Żagiel pozwoli znacząco skrócić czas, w którym satelity ulegną utylizacji
w ziemskiej atmosferze. Kosmiczne śmieci, które mogą zderzyć się z Międzynarodową Stację Kosmiczną i satelitami orbitującymi wokół Ziemi, stają się coraz większym problemem – zwiększają koszty operacji i narażają astronautów na niebezpieczeństwo. Dotychczas na orbitę okołoziemską trafiło ponad 8000 satelitów, z czego współcześnie działa około 1900.

– Wierzymy, że dzięki PW-Satowi2 przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zamieniały się w chmury niebezpiecznych śmieci – mówi Inna Uwarowa.

Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 są gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Obydwie firmy udzielają studentom wsparcia merytorycznego, a wiosną 2016 roku ufundowały oraz stworzyły oprogramowanie dla komputera pokładowego, czyli „mózgu” PW-Sat2. Obie, w ramach konsorcjum FP Space – którego uczestnikiem jest także firma KP Labs – realizują również własny program kosmiczny. Jego efektem będzie Intuition-1, satelita wyposażony w instrument hiperspektralny i zaawansowane przetwarzanie pozyskanych danych już na pokładzie. To umożliwi skrócenie czasu reakcji na zdarzenia, które będą monitorowane przez Intuition-1. Przetworzone dane znajdą zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, takich jak: rolnictwo, ochrona środowiska, górnictwo i geologia czy przemysł obronny. Start Intuition-1 zaplanowany jest na 2022 rok.

Polski PW-Sat2 już w kosmosie 3

– Po kilku latach pracy i przygotowań mamy finał z udanym wyniesieniem satelity na orbitę. Gratuluję wszystkim, którzy zapracowali na ten sukces. Cieszy mnie, że w tym gronie są inżynierowie z FP, którzy z czystej pasji zaangażowali się w projekt. Eksploracja kosmosu jest dla marzycieli i dziś to nasze święto.  – powiedział Jarosław Czaja, CEO Future Processing.Autor |2018-12-04T10:20:40+02:004 grudnia 2018 10:20|Kategorie: Inne, Newsy, Top7, Wydarzenia|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.