Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, LTE, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Targi i konferencje, Top30, Top7-Wiceminister Karol Okoński w Tallinie – szczyt cyfrowy i eID Forum

Wiceminister Karol Okoński w Tallinie – szczyt cyfrowy i eID Forum

Po raz trzeci ministrowie 19 najbardziej zaawansowanych cyfrowo państw spotkali się na szczycie cyfrowym w Tallinie. Tak jak w poprzednich edycjach gospodarzem tego kluczowego wydarzenia branży cyfrowej w skali globalnej był premier Estonii, Juri Ratas.

 

 

Inteligentna dominacja

Sztuczna inteligencja to temat, który zdominował większość sesji tallińskiego szczytu.

– Dzięki sztucznej inteligencji takie obszary jak zdrowie, edukacja, energetyka czy rolnictwo mogą zyskać w Polsce zupełnie inną jakość – powiedział Karol Okoński podczas sesji ministerialnej poświęconej zastosowaniu AI w administracji rządowej. – Już wkrótce możemy spodziewać się ogłoszenia „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 – 2027” – dodał.

Wiceminister cyfryzacji wziął także udział w dyskusjach dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej i wpływu tej technologii na powstawanie tzw. inteligentnych miast (smart cities).

– Naszym celem jest, aby Polska znalazła swoje miejsce w globalnej gospodarce, która jest i w najbliższej przyszłości będzie kształtowana przez technologię i rozwiązania AI – powiedział sekretarz stanu w MC. – Do 2025 r. w samej Polsce będziemy potrzebować około 200 000 specjalistów zajmujących się wdrażaniem sztucznej inteligencji. Dlatego naszym najwyższym priorytetem powinna być edukacja w zakresie umiejętności nowej generacji i podnoszenia kwalifikacji osób funkcjonujących już na rynku pracy – dodał.

 

Różne perspektywy

Uczestnicy szczytu debatowali o sztucznej inteligencji z różnych perspektyw: organizacyjnej, etycznej i prawnej. Ich rozmowy dotyczyły m.in.:

sposobu w jaki AI przekształca prawo i jak prawo przekształca AI,
świadczeń spersonalizowanej opieki zdrowotnej (także w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji),
ewolucji popytu na pracę, wykształcenie i rozwój umiejętności,
innowacji Govtech w zakresie świadczenia usług publicznych i poprawy wydajności administracji,
zastosowania sztucznej inteligencji w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ,
budowania zaufania do korzystania z AI przez organy ścigania.
Na marginesie szczytu sekretarz stanu w MC spotkał się z ministrem cyfryzacji Norwegii Nikolai Astrupem, pełnomocnikiem estońskiego rządu ds. informatyzacji – Siim Sikkutem, szefem australijskiej agencji transformacji cyfrowej – Randall Brugeaudu oraz z przewodniczącym rządowej agencji technologii cyfrowej – Kok Ping Soon. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, 5G , sztucznej inteligencji oraz świadczenia usług e-administracji.

 

Obywatel w centrum

W środę (18 września) wiceminister Karol Okoński wziął udział w organizowanym także w Tallinie eID Forum. To wydarzenie poświęcone cyfrowemu zarządzaniu w sferze publicznej. Forum działa na rzecz otwartego dialogu między przemysłem a rządami, promując dyskusje na temat technologii i rozwiązań eID. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaprezentował na nim najważniejsze projekty realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Odniósł się również do roli państwa w cyfrowym świecie.

– Obywatele i przedsiębiorcy powinni znaleźć się w centrum nowoczesnego świadczenia usług publicznych, a państwo powinno służyć ludziom – powiedział wiceminister Karol Okoński. – Naszą rolą jest szerzenie transformacji cyfrowej w całym społeczeństwie. Za pomocą cyfrowych technologii powinniśmy połączyć użytkowników z organami administracji publicznej i dążyć do zmiany skomplikowanych procedur w proste, zautomatyzowane i intuicyjne usługi – dodał.

Źródło:
ministerstwo Cyfryzacji

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.