Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Operatorzy, Orange, Play, Plus, Raporty i prezentacje, Rynek, T-Mobile, Wydarzenia-Spokojny lipiec – Internet mobilny w Polsce 5G/LTE (lipiec 2023)

Spokojny lipiec – Internet mobilny w Polsce 5G/LTE (lipiec 2023)

Lato w pełni. Nieubłaganie przemijają kolejne dni wakacji. Za nami lipiec, czyli szczyt sezonu urlopowego w Polsce. Czy sezon letni miał wpływ na zadowolenie użytkowników sieci mobilnej? Sprawdzamy to w najnowszym raporcie, w którym tradycyjnie przyjrzymy się jak wyglądała jakość i szybkość Internetu mobilnego w Polsce.

Liczba pomiarów w lipcu 2023 wyniosła 438 932. Technologia 5G została wykorzystana w 64 419 testach (14,67%), 343 921 to efekt badań Internetu mobilnego z wykorzystaniem 4G LTE (78,35%). Pozostałe pomiary wykonano z użyciem starszych technologii WCDMA (6,98%).

Biorąc pod uwagę popularność operatorów wśród dokonywanych pomiarów to najczęściej badany był zasięg sieci Orange (33,5%), następnie w sieci Play (32,1%), Plus (18%) i T-Mobile (16,4%).

 

Снимок экрана 2023 08 11 в 08.49.10

 

Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w czerwcu 2023?

W kwietniu 2023 roku, Plus utrzymał swoją przewagę w szybkości pobierania danych w sieci 5G, osiągając wynik 148,2 Mb/s. Play z wynikiem 39,3 Mb/s wyróżnił się na tle konkurencji, zdobywając pierwszeństwo w kategorii szybkości wysyłania danych w sieci 5G. Play nie tylko wykazał się w kategorii szybkości wysyłania danych, ale także osiągnął najlepszy wynik ping w sieci 5G, z wynikiem 27,2 ms.

Pod względem technologii 4G LTE, T-Mobile utrzymał, a nawet umocnił swoje pierwsze miejsce w kategorii szybkości pobierania danych, osiągając aż 42,7 Mb/s. Play z wynikiem 23,3 Mb/s potwierdził swoją pozycję lidera w kategorii prędkości wysyłania danych. Play, nie spoczywając na laurach, zademonstrował swoje możliwości w dziedzinie niskiej średniej wartości pingu w sieci 4G, osiągając wynik 30,5 ms.

 

Stan Internetu mobilnego w Polsce w lipcu 2023

Wyniki 5G

Średnia szybkość pobierania danych: Plus (146,2 Mb/s)

W analizie średnich prędkości pobierania danych w sieci 5G w Polsce, operator Plus zajął czołowe miejsce, osiągając imponujący wynik 146,2 Mb/s. Pozostałe wyniki także były konkurencyjne, z T-Mobile na czele, który osiągnął 59,2 Mb/s, co plasuje go tuż przed Play z wynikiem 56,6 Mb/s. Orange natomiast zajął ostatnie miejsce w tej kategorii, z wynikiem 55,4 Mb/s.

Różnice w wynikach pomiędzy operatorami (z wyjątkiem Plusa) są stosunkowo niewielkie, co wskazuje na zaciętą rywalizację i wysoki standard usług. Wyniki te podkreślają znaczenie inwestycji w infrastrukturę 5G i pokazują, że polscy operatorzy są zdeterminowani, aby dostarczać swoim klientom najwyższą jakość połączenia.

Średnia szybkość wysyłania danych: T-Mobile (35,9 Mb/s)

W kategorii średniej prędkości wysyłania danych w sieci 5G, T-Mobile zajął czołowe miejsce, osiągając wynik 35,9 Mb/s. Jest to wyraz zaangażowania operatora w zapewnienie wysokiej jakości usług. Blisko tego wyniku znalazł się operator Play z prędkością 35,5 Mb/s, co świadczy o silnej konkurencji w tej kategorii. Operator Orange również wykazał się solidną prędkością, osiągając 33,6 Mb/s. W porównaniu, Plus zajął ostatnie miejsce z wynikiem 25,0 Mb/s, co może sugerować, że operator ten może skupiać się na innych aspektach swoich usług.

Najniższa wartość ping: Play (27,3 ms)

W kategorii najniższej wartości ping, istotnej dla płynności połączeń w czasie rzeczywistym, operator Play zajął pierwsze miejsce, osiągając wynik 27,3 ms. Jest to bardzo dobry rezultat, który może przyciągać graczy i użytkowników wymagających niskiego opóźnienia.

T-Mobile nie odstaje zbytnio, z wynikiem 28,3 ms, co również wskazuje na wysoką jakość usługi. Orange, z wartością 30,8 ms, również zapewnia akceptowalne opóźnienie. Plus, z wynikiem 34,9 ms, znajduje się na końcu tej listy, ale wciąż oferuje konkurencyjne opóźnienie.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te pokazują, że wszyscy główni operatorzy w Polsce są w stanie dostarczyć usługi z akceptowalnym poziomem opóźnienia, co jest kluczowe dla nowoczesnych aplikacji i usług.

 

Wyniki 4G LTE

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile (46,8 Mb/s)

W badaniu dotyczącym prędkości pobierania danych w sieci 4G LTE na terenie Polski, T-Mobile wyłonił się na szczycie listy z prędkością 46,8 Mb/s, co podkreśla jego zobowiązanie do zapewnienia klientom wysokiej jakości usług.

Orange i Play również osiągnęli znaczące wyniki, z prędkościami odpowiednio 43,1 Mb/s i 42,1 Mb/s, co świadczy o zrównoważonym poziomie konkurencji w tej kategorii. Z kolei Plus, mimo iż osiągnął niższą prędkość 36,4 Mb/s, nadal prezentuje stabilne połączenie dostosowane do potrzeb większości użytkowników.

Różnorodność wyników między poszczególnymi operatorami nie jest drastyczna, co sugeruje, że rynek 4G LTE w Polsce jest dobrze zorganizowany i konkurencyjny. Te wyniki dodatkowo podkreślają, że technologia 4G pozostaje istotna i niezawodna, nawet w dobie rozwijającej się technologii 5G.

Średnia szybkość wysyłania danych: Play (22,6 Mb/s)

W wyścigu o tytuł lidera w kategorii wysyłania danych w sieci 4G LTE w Polsce, zdobywcą pierwszego miejsca okazał się Play, osiągając prędkość 22,6 Mb/s. T-Mobile z wynikiem 19,6 Mb/s zdołał zdobyć drugie miejsce na podium, minimalnie wyprzedzając Orange, który zajął trzecie miejsce z wynikiem 19,5 Mb/s. Plus, mimo solidnej prędkości 17,6 Mb/s, nie zdołał się znaleźć na podium, zajmując ostatnie miejsce w tej rywalizacji.

Najniższa wartość ping: Play (29,3 ms)

W kategorii najniższego ping w sieci 4G LTE, Play ponownie na szczycie zestawienia z wynikiem 29,3 ms. T-Mobile i Orange zrównoważyli swoje pozycje, obaj osiągając identyczny wynik 32,2 ms. Plus natomiast znalazł się na końcu tabeli z wartością 38,4 ms, co może wskazywać na większe opóźnienia w ich sieci. Wyniki te pokazują, że różnice w ping między operatorami są zauważalne, ale nie drastyczne, co sugeruje, że każdy z nich jest w stanie zapewnić przyzwoity poziom usługi.

 

Tabela wyników 5G/4G LTE

 

Autor |2023-08-11T08:54:29+02:0011 sierpnia 2023 10:00|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Operatorzy, Orange, Play, Plus, Raporty i prezentacje, Rynek, T-Mobile, Wydarzenia|Tagi: , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. G040 13 sierpnia 2023 w 22:31 - Odpowiedz

    W polsce internet mobilny to smiech na sali
    W dobie internetu 5G lajka i pakiety sprzedaja
    Widać że boja sie że stracą klienta a przecież by zyskali nowych jakby każda siec zrobiła jak T mobile to tmobile trząs by portkami ze strachu no ale widac polskie sieci nie maja jaj zeby dac klientowi nielimitowany internet

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.