Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt-Inwestujemy w rozwiązania smart home, bo cenimy sobie komfort – „Raport o budowie domów”

Inwestujemy w rozwiązania smart home, bo cenimy sobie komfort – „Raport o budowie domów”

Elementy smart home są obecne w co trzecim nowo powstającym domu – wynika z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo. Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Decyzja o wdrożeniu takich rozwiązań najczęściej spowodowana była potrzebą zwiększania komfortu mieszkania. Większość użytkowników zadeklarowała, że jest zadowolona z wybranych rozwiązań i planuje rozbudowę swojego systemu.

 

30% nowych domów w Polsce z systemem smart home

Wyniki badania Oferteo, największego w Polsce serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, pokazują, że w 2021 roku 30% osób budujących dom zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań smart home.

23% z nich wybrało pojedyncze, niescentralizowane urządzenia. Pozostali zdecydowali się na centralne systemy sterowania, wśród których najpopularniejszy był Google Home (24%), a na drugim miejscu znalazł się Xiaomi Mijia/Aqara (9%). Na rozwiązanie Amazon Alexa lub Samsung SmartThings zdecydowało się po 8% ankietowanych.

 

Powody niezdecydowania

 

Systemy inteligentnego domu są już stosunkowe dobrze znane – tylko 17% badanych nigdy o nich nie słyszało. Dla tych, którzy je znali, ale nie zdecydowali się na nie, problemem często była zbyt wysoka cena (51%).

 

Inwestujemy w smart home dla komfortu

Większość respondentów przyznała, że na decyzję o instalacji rozwiązania smart home wpłynęła przede wszystkim potrzeba zwiększenia komfortu. Podobnie jak w 2020 roku, było to 80% ankietowanych. Dla 64% decydujące było ich zainteresowanie nowymi technologiami. Odsetek ten wzrósł o 14 pp. w porównaniu ze wcześniejszym rokiem.

 

Powody zainstalowania smart home

 

– Nowe technologie są coraz ważniejszym elementem codzienności i pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że nasz dom będzie jeszcze lepszym miejscem do życia. Aby właściwie je dobrać, warto skorzystać z usług fachowców – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.

 

Wśród osób instalujących system inteligentnego domu wzrosła też potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa. W 2021 roku jako główny powód swojej decyzji wskazało ten czynnik 46% respondentów. To 10 pp. więcej niż w roku 2020 (36%).

 

Systemy inteligentnego domu spełniają oczekiwania inwestorów

65% procent osób budujących dom w 2021 roku było w pełni zadowolonych z zakupionych urządzeń smart home, a 17% przyznało, że spełniły one ich oczekiwania częściowo. Większość respondentów planuje w przyszłości rozbudować swój system inteligentnego domu (65%). 33% ankietowanych chciałoby wdrożyć systemy oświetlenia, 31% zawory oraz zraszacze ogrodowe, a 28% – alarmy i narzędzia do sterowania ogrzewaniem.

 

– Polacy podchodzą do instalacji smart home strategicznie. Interesują się nimi już na etapie budowy, kiedy łatwo zadbać o poprowadzenie potrzebnej instalacji elektrycznej czy sieci Ethernet. Co prawda urządzenia inteligentnego domu można zainstalować w dowolnym momencie, ale wcześniej przemyślane systemy pozwalają na wykorzystanie potencjału smart home w pełni. Zwłaszcza, że większość użytkowników w dalszych krokach planuje stopniowo rozszerzać gamę inteligentnych urządzeń – komentuje Philippe Citroën, dyrektor zarządzający Netatmo, francuskiego producenta rozwiązań smart home.Autor |2022-04-13T15:44:58+02:0013 kwietnia 2022 16:30|Kategorie: Aplikacje, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. karolol 27 kwietnia 2022 w 16:43 - Odpowiedz

    Komfort to podstawa gdy ktoś pracuje po 10 godzin dziennie. Nie chce mi się wracać do domu i zaczynać kolejnego etatu. Mam roombę, robota koszącego, automatyczne nawadnianie, fotowoltaikę, więc niczym się nie martwię.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.