Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Finanse, Inne, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Zdrowie-Dobre wyniki TUW PZUW w 2020 roku

Dobre wyniki TUW PZUW w 2020 roku

Większy od zakładanego o 14 proc. przypis składki brutto w wysokości 633,2 mln zł i wyższy względem planów o prawie 27 proc. wynik techniczny na poziomie 19,1 mln zł – to największe sukcesy TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w 2020 roku. Dla należącego do Grupy PZU Towarzystwa był to rekordowy rok pod względem liczby ubezpieczanych członków, która wzrosła o 50 – do ponad 430.

Po zaledwie czterech pełnych latach działalności TUW PZUW stał się liderem rynku ubezpieczeń wzajemnych w Polsce, zdobywając w nim prawie jedną trzecią udziału. – Osiągnęliśmy świetne wyniki mimo turbulencji spowodowanych pandemią Covid-19. To dowód na to, że nasz rozwój jest oparty na solidnych podstawach i dobrze rokuje na przyszłość. Sprzedajemy dużo i rentownie. W perspektywie nowej Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024 mamy ambicję osiągnąć miliard złotych z przypisu składki. Dzięki temu nie tylko utrzymamy pozycję lidera na rynku ubezpieczeń wzajemnych, ale trafimy do pierwszej dziesiątki największych zakładów ubezpieczeniowych w Polsce – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Składka przypisana brutto TUW PZUW była w 2020 roku wyższa od planów o 77,6 mln zł, a wynik techniczny – o prawie 4 mln zł. Stopa zwrotu z kapitału wyniosła 5,2 proc., a wskaźnik mieszany (COR) dla ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych – 81,6 proc.

Potwierdzeniem silnej pozycji Towarzystwa jest utrzymanie w 2020 roku przez międzynarodową agencję S&P Global Ratings ratingu siły finansowej TUW PZUW na poziomie A-. TUW PZUW jest jedynym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce, które legitymuje się ratingiem tej prestiżowej agencji.

Sukcesem minionego roku było dla TUW PZUW pozyskanie dużej grupy szpitali z województwa łódzkiego, Zespołu Elektrowni Dolna Odra oraz umowa z Tauron Polska Energia, a w obszarze affinity umowy z dwoma dużymi podmiotami z sektora energetycznego. – W obszarze affinity liczba naszych członków wzrosła o jedną trzecią, a w ubezpieczeniach zdrowotnych – prawie trzykrotnie. Rozwijamy też nowe produkty. W 2020 roku poszerzyliśmy ofertę o ubezpieczenie utraty zysku na skutek uszkodzenia maszyn. Wspieramy jednocześnie naszych biznesowych partnerów w zielonej transformacji i produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ubezpieczając na korzystnych warunkach farmy wiatrowe, fotowoltaiczne i biogazownie – wyjaśnia prezes Kiliński.

W krytycznym okresie pandemii TUW PZUW wspiera jednocześnie służby medyczne w walce z COVID-19. Na ten cel przeznaczył w 2020 roku prawie połowę swojego budżetu prewencyjnego. Sfinansował zakup środków ochrony dla szpitali i zaangażował się w przekazywanie im tzw. opasek życia i zakup bezprzewodowych stetoskopów. To nowoczesny sprzęt, który umożliwia zdalne monitorowanie zdrowia pacjentów i pozwala lekarzom ograniczać ryzykowne kontakty z zakażonymi. – Idea ubezpieczeń wzajemnych polega na ofiarności i pomocy. W obliczu pandemii ta pomoc jest szczególnie potrzebna. Niesiemy ją z zaangażowaniem – podkreśla Rafał Kiliński.

TUW PZUW ubezpiecza klientów korporacyjnych, w tym podmioty gospodarcze, medyczne, samorządy i instytucje administracji publicznej, a także uczelnie i instytucje kościelne. Specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, odpowiedzialności cywilnej, zdrowotnych i komunikacyjnych. Działa na zasadzie non-profit. Ubezpieczeni w TUW PZUW są jednocześnie jego członkami i wspólnie decydują o podziale wypracowanego zysku.

Według raportu Global 500, opublikowanego w 2019 roku, TUW PZUW był drugim pod względem dynamiki rozwoju towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych na świecie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.