Test radia internetowego Ferguson I300

Sam odbiornik jest nieduży, jego wymiary zewnętrzne to 330 x 173 x 115 mm. Radio jest solidnie wykonane i pięknie wykończone. Obudowa wykonana z płyty MDF, do złudzenia przypomina lite drewno. Taki dobór materiałów może być zasługą na zaskakującą jakość dźwięku, która wydobywa się z omawianego radia. Ciężko by było uzyskać podobny dźwięk, z plastikowej obudowy.


Radio dostępne jest w dwóch skrajnie przeciwnych opcjach kolorystycznych: deep lub light wooden (ciemnej i jasnej), tak by słuchacz mógł dobrać odbiornik odpowiedni do swojego wnętrza. Przedni panel wykonano z plastiku z drobnooczkową siateczką.

Front urządzenia

  1. Przycisk Power on/Standby

  2. Pokrętło głośności

   – obracaj by dostosować poziom głośności

   – naciśnij by wyciszyć

  3. Czujnik zdalnego sterowania

  4. < / > Pokrętło nawigacyjne

   – obracaj by nawigować lub przewijać utwór przód / tył

   – naciśnij by potwierdzić wybór

  5. Preset 1, 2, 3, 4

  6. Przycisk Preset

   – naciśnij krótko aby przywołać zapamiętaną stację

   – naciśnij i przytrzymaj ten przycisk aby przejść do trybu zapamiętywania stacji

  7. Home Button – naciśnij by wrócić do głównego menu.

  8. Przycisk Play/Pause

  9. Przycisk MODE – naciśnij by wybrać źródło sygnału

  10. Kolorowy wyświetlacz


Zastosowany na przyciskach i pokrętłach materiał to plastik, który, moim zdaniem jest zbyt „chiński”, delikatnie zakłócając w ten sposób pozytywne wrażenia. Zastrzeżeń, za to nie budzi dopasowanie poszczególnych elementów.


Tył urządzenia

  11. Wejście słuchawkowe 3.5mm

  12. Port USB (Output: 5V,1A) do podłączenia i naładowania smartfona

  13. Wejście Aux-in Jack 3.5mm

  14. Gniazdo zasilania

  15. Antena Teleskopowa


Skoro opisaliśmy budowę radia, trzeba również spojrzeć w stronię dołączonego do zestawu pilota. Pilot jest zgrabny, dobrze leży w dłoni a gumowe przyciski stawiają optymalny opór. Rozmieszczenie przycisków jest również intuicyjne i bardzo szybko można ich się nauczyć. Mimo wszystko ze względu na wysoki skok guzików, trzeba je mocniej dociskać, co dla delikatnych palców naszych pań może na początku sprawiać dyskomfort i wrażenie, że nie są one do końca sprawne.


Radio może być także sterowane za pośrednictwem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS. Google Play oraz iTunes. Umożliwia wygodne sterowanie wszystkimi funkcjami radia, włącznie z wyborem programów radia FM i internetowego, przeglądaniem plików audio, regulacją głośności i zmianą parametrów dźwięku.


Na ekranie smartfona wyświetlane są informacje zwrotne, takie jak nazwa audycji, czy tytuły utworów.

Fergusona po pierwszym uruchomieniu trzeba zaprogramować. Do wyboru użytkownik ma dwa źródła sygnału radiowego – analogowy FM oraz cyfrowy DAB+. Nie ma sensu rozwodzić się nad radiem FM, przejdę od razu do najważniejszej opcji — radia internetowego.


Wszystkie informacje dotyczące słuchanej stacji wyświetlane są na 2,4-calowym, kolorowym ekranie TFT, z regulowanym podświetleniem. W momencie pierwszego uruchomienia interfejs radia prosi nas o konfigurację. Możemy wtedy ustawić język interfejsu, dokładny czas, datę oraz połączyć się z wybranym sygnałem Wi-Fi. Całkiem miłym akcentem jest to, że cała konfiguracja radia może ograniczyć się do wyboru języka oraz podania hasła do wybranej sieci, gdyż radio samoczynnie ustawi pozostałe parametry (można to włączyć lub wyłączyć w ustawieniach radia). I właściwie na tym etapie kończy się nasza konfiguracja.


Czas, data i każdy aktywny czas alarmu zostanie wyświetlony na wbudowanym wyświetlaczu. Ponadto zobaczymy tutaj nazwę stacji radiowej, jej logo, aktualny program lub utwór, jaki jest odtwarzany oraz okładkę płyty, z jakiej odtwarzana jest muzyka. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż z radia korzysta się zdecydowanie przyjemniej. Programowanie można powierzyć automatycznemu strojeniu – w tym trybie odbiornik sam wyszuka stacje radiowe i zapisze je w pamięci, lub dokonać tego ręcznie.


Stacje wyświetlane są alfabetycznie lub posortowane według krajów oraz gatunków muzycznych. Do przycisków na obudowie można przypisać 4 najczęściej słuchane stacje. Podczas testów radio szybko i sprawnie łączyło się ze stacjami radiowymi. Radio może zapamiętać 10 ulubionych stacji, co podnosi komfort obsługi i ułatwia płynne przełączenie pomiędzy ulubionymi rozgłośniami. By zapisać stację: należy włączyć stację, którą chcemy zapisać. Naciśnąć klawisz numeryczny na pilocie 0-9 i przytrzymać wciśnięty przez ok 2 sekundy, lub nacisnąć dedykowany klawisz 1-4 na obudowie by zapisać stację. Na wyświetlaczu pojawi się komunikat, że stacja została zapisana. Kiedy tryb DAB jest uruchamiany po raz pierwszy, to automatycznie zaczyna wyszukiwanie wszystkich stacji dostępnych w naszej lokalizacji. Proces wyszukiwania jest wyświetlany na ekranie.


Jak tylko wyszukiwanie zostanie zakończone, radio rozpocznie odtwarzanie pierwszej pozycji na liście znalezionych stacji. Nawigacja także nie sprawiała problemów. Wszystkie funkcje radia są bardzo intuicyjne, nieskomplikowane oraz gwarantują szybki dostęp do wybranych elementów. Wyświetlacz jest czytelny, a aplikacja na smartfon bardzo usprawnia korzystanie z radia poprzez WiFi, pozwalając na przykład na wpisanie hasła do sieci Wi-Fi używając klawiatury alfanumerycznej, której obsługa przypomina korzystanie z klawiatury wirtualnej telefonu.


Sprzęt dopełniają tak podstawowe funkcjonalności jak budzik z opcjami sleep i snooze. Potrafi też zastąpić tradycyjną stację pogodową. Oprogramowanie urządzenia oferuje nam dostęp do prognoz pogody dla około 5000 miast i miejscowości.


Główne kategorie w menu to:

  – Radio Internetowe: Dostęp do stacji radiowych na całym świecie
  – Centrum Medialne: Dostęp do urządzeń UPnP z funkcją

  streamingu

  – FM: Dostęp do radia FM

  – DAB: Dostęp do radia DAB/DAB+

  – Information Center: Dostęp do pogody, finansowych i systemowych informacji

  – AUX: Dostęp do urządzeń połączonych poprzez wejście AUX IN

  – Bluetooth: Dostęp do urządzeń połączonych przez bluetooth

  – Ustawienia: Różne ustawienia systemowe

  – Stacja lokalna: Dostęp do stacji radiowych w danym regionie (np. tylko Polskie Stacje)

Można by zakładać, że tak małe radio nie będzie w stanie zbyt dobrze odwzorować pasma dźwiękowego, jednak w tej kwestii byłem pozytywnie zaskoczony. Głośniki, jakie znajdują się w radiu dają sobie radę z nagłośnieniem nawet dużego pomieszczenia. Testowałem to w mieszkaniu, której ma powierzchnię 50m^2 i musiałem redukować dźwięk, bo grał zbyt głośno.


Dwa głośniki stereo z mocą 30W i systemem bass reflexem zapewniają też zaskakująco pozytywne wrażenia słuchowe, jakich trudno by oczekiwać od niewielkiego rozmiarami urządzenia. Bas jest bogaty, a średnica jasna i otwarta. A dźwięk równomiernie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Dobrze brzmi zarówno muzyka, jak i głos prowadzących audycje. Charakterystyka dźwięku zostaje również zachowana podczas przesyłania muzyki na przykład ze smartfona, a dodatkowo w każdym przypadku można ją zmienić za pomocą wbudowanego korektora. Domyślny equalizer jest w trybie Normal, możemy zmienić na Flat, Jazz, Rock, Soundtracks, Classical, Pop, News.


Ferguson I300 posiada również dodatkowe funkcje, które zauważalnie rozszerzają wachlarz jego potencjalnych zastosowań. Radio ma możliwość streamingu muzyki przez Bluetooth. Wystarczy wybrać utwór na swoim smartfonie, tablecie lub komputerze, a sprzęt natychmiast rozpocznie odtwarzanie muzyki − szybko i bez potrzeby stosowania przewodów połączeniowych.


Urządzenie wyposażono w złącze AUX IN umożliwiające podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku i odtwarzanie przez głośnik wbudowany w I300. Urządzenie posiada też wyjście słuchawkowe oraz port USB. Służy on tylko do ładowania podłączonego urządzenia (np. smartfona), nie można z niego grać muzyki nagranej na pendrive. W arsenale omawianego urządzenia znajduje się również możliwość odbioru własnej kolekcji muzyki przechowywanej na podłączonym do sieci komputerze PC lub Mac. Wykorzystuje do tego standardowy protokół UPnP, który gwarantuje pełną integrację z sieciowym sprzętem domowym. Mamy też dostęp do streamowanego dźwięku z urządzeń wspierających DLNA oraz połączenie z serwisem mediaU w celu zdalnego zarządzania listą ulubionych stacji radiowych. Musimy przyznać, że na testowanym urządzeniu omawiana funkcja działa bez zarzutu.Autor |2017-04-07T12:39:54+01:007 kwietnia 2017 12:39|Kategorie: Artykuły, Inne, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Raporty i prezentacje, Testy i opinie|Tagi: , , , , |14 komentarzy

14 komentarzy

 1. aadvark 7 kwietnia 2017 w 13:13 - Odpowiedz

  Redakcjo… litości 🙂
  Po pierwsze, fizyka… Z 5V i 1A nie jest możliwe uzyskanie 60W mocy wzmacniacza.
  Po drugie, akustyka… Pisanie o jakości dźwięku przy głośniczkach 2.5 cala w obudowie o tych wymiarach, to już przesada.
  Mamy teraz takie czasy, ze producenci wypisują, co chcą, czyste pusto słowie i marketing.

  • Kan 7 kwietnia 2017 w 13:23 - Odpowiedz

   Nie pisałem o jakości studyjnej, bo tego nie da się osiągnąć przy takich parametrach. Zwracałem uwagę, że radia da się słuchać w dużym mieszkaniu. A jej jakość jest naprawdę dobra. Nie pisałem, że dobra dla melomana, ale dla przeciętnego słuchacza radia. Sam mam w domu sprzęt dobrej firmy i używam go do kina domowego. Dane techniczne pochodzą z firmy Ferguson, na nie nie mam wpływu. Dziękuje za zainteresowanie recenzją i merytoryczną krtykę. Pozdrawiam Andrzej

 2. ysy 7 kwietnia 2017 w 13:49 - Odpowiedz

  Kolego aadvark 5V 1A to jest wyjście USB, najpierw przytajcie a później hejtujcie. Radyjko jest na 230VAC.

  • Lucek 7 kwietnia 2017 w 19:38 - Odpowiedz

   Moc pobierana przez ten odbiornik to 43W . Co do mocy wzmacniacza 2 x 30W to powinno się zaznaczyć , że jest to maksymalna moc muzyczna a i tak nie jest to dokładne określenie .

 3. Lika 7 kwietnia 2017 w 18:50 - Odpowiedz

  A mi to radio pasi. Zastanawiałam się właśnie jak taki sprzęt działa

 4. Set 7 kwietnia 2017 w 21:32 - Odpowiedz

  Sam sprzęt, przynajmniej na zdjęciach prezentuje się całkiem fajnie. Jest trochę drogi, to fakt. Zastanawiam się nad kupnem czegoś w tym rodzaju do warsztatu. Mam tam problem z zasięgiem, a mam Internet. Chciałbym czasem posłuchać wiadomości i dobrej muzyki. Co polecacie?

 5. Adrian 7 kwietnia 2017 w 21:38 - Odpowiedz

  Te 60W to zapewne moc tzw. PMPO
  Żartem jest możliowość zaprogramowania TYLKO 10 stacji DAB+ gdzie powstają to coraz nowe rozgłośnie radiowe w tym systemie

 6. Adrian 7 kwietnia 2017 w 21:44 - Odpowiedz

  Pobierana moc 43W to bardzo dużo jak na takie radio. Telewizor 32 calowy pobiera mniej więcej tyle samo

 7. Bija 1 maja 2017 w 04:56 - Odpowiedz

  Kupiłam go sobie do kuchni i nie żałuję. Mam mieszkanie w środku apartamentowca i w kuchni nie było zasięgu radia, a bardzo lubię słuchać muzyki. Może nie jest to dźwięk z filharmonii i daleko mu do kina domowego, ale daje radę umilić mi gotowanie, które nie znoszę ;).

 8. Fasyt 4 maja 2017 w 20:27 - Odpowiedz

  Hula aż miło

 9. neo 6 maja 2017 w 20:40 - Odpowiedz

  mam pytania: 1) czy te 10 stacji do zapisania w pamięci jest na każde pasmo tj. dab, fm i radio internetowe, czyli 30?
  2) jak z zasięgiem wifi ? testował ktoś na różnych odległościach, czy „pokona” dwie ściany ?
  3) czy pod to usb da się podpiąć adapter Wifi fergusona żeby zwiększyć siłe WIFI ?

 10. Dkjy 8 maja 2017 w 19:13 - Odpowiedz

  Ciekawy sprzęt

 11. Gumek 17 sierpnia 2017 w 21:20 - Odpowiedz

  Dźwięk ładny i głośny ( zależy od stacji, ale ogólnie gra ładnie) wygląd ok. Niestety zasięg WiFi bardzo słaby przez ścianę non stop buforuje a metr od rutera tylko jedna kreska, ale przynajmniej gra. Słabo widoczne przyciski (w tym samym kolorze co obudowa). Wejście słuchawkowe powinno być z przodu (nie jest łatwo podłączyć słuchawki bez odwracania radia. Jestem zmuszony przenieść ruter do sypialni i powinno być ok.

 12. GoyA 18 września 2017 w 18:42 - Odpowiedz

  Zainstalowana aplikacja AirMusic Control na moim smartfonie „Moto G5 plus” nie łączy się z radiem „Ferguson i300”, czy ktoś miał ten sam problem?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.