Sam odbiornik jest nieduży, jego wymiary zewnętrzne to 330 x 173 x 115 mm. Radio jest solidnie wykonane i pięknie wykończone. Obudowa wykonana z płyty MDF, do złudzenia przypomina lite drewno. Taki dobór materiałów może być zasługą na zaskakującą jakość dźwięku, która wydobywa się z omawianego radia. Ciężko by było uzyskać podobny dźwięk, z plastikowej obudowy.


Radio dostępne jest w dwóch skrajnie przeciwnych opcjach kolorystycznych: deep lub light wooden (ciemnej i jasnej), tak by słuchacz mógł dobrać odbiornik odpowiedni do swojego wnętrza. Przedni panel wykonano z plastiku z drobnooczkową siateczką.

Front urządzenia

    1. Przycisk Power on/Standby

    2. Pokrętło głośności

      – obracaj by dostosować poziom głośności

      – naciśnij by wyciszyć

    3. Czujnik zdalnego sterowania

    4. < / > Pokrętło nawigacyjne

      – obracaj by nawigować lub przewijać utwór przód / tył

      – naciśnij by potwierdzić wybór

    5. Preset 1, 2, 3, 4

    6. Przycisk Preset

      – naciśnij krótko aby przywołać zapamiętaną stację

      – naciśnij i przytrzymaj ten przycisk aby przejść do trybu zapamiętywania stacji

    7. Home Button – naciśnij by wrócić do głównego menu.

    8. Przycisk Play/Pause

    9. Przycisk MODE – naciśnij by wybrać źródło sygnału

    10. Kolorowy wyświetlacz


Zastosowany na przyciskach i pokrętłach materiał to plastik, który, moim zdaniem jest zbyt „chiński”, delikatnie zakłócając w ten sposób pozytywne wrażenia. Zastrzeżeń, za to nie budzi dopasowanie poszczególnych elementów.


Tył urządzenia

    11. Wejście słuchawkowe 3.5mm

    12. Port USB (Output: 5V,1A) do podłączenia i naładowania smartfona

    13. Wejście Aux-in Jack 3.5mm

    14. Gniazdo zasilania

    15. Antena Teleskopowa


Skoro opisaliśmy budowę radia, trzeba również spojrzeć w stronię dołączonego do zestawu pilota. Pilot jest zgrabny, dobrze leży w dłoni a gumowe przyciski stawiają optymalny opór. Rozmieszczenie przycisków jest również intuicyjne i bardzo szybko można ich się nauczyć. Mimo wszystko ze względu na wysoki skok guzików, trzeba je mocniej dociskać, co dla delikatnych palców naszych pań może na początku sprawiać dyskomfort i wrażenie, że nie są one do końca sprawne.


Radio może być także sterowane za pośrednictwem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS. Google Play oraz iTunes. Umożliwia wygodne sterowanie wszystkimi funkcjami radia, włącznie z wyborem programów radia FM i internetowego, przeglądaniem plików audio, regulacją głośności i zmianą parametrów dźwięku.


Na ekranie smartfona wyświetlane są informacje zwrotne, takie jak nazwa audycji, czy tytuły utworów.

Fergusona po pierwszym uruchomieniu trzeba zaprogramować. Do wyboru użytkownik ma dwa źródła sygnału radiowego – analogowy FM oraz cyfrowy DAB+. Nie ma sensu rozwodzić się nad radiem FM, przejdę od razu do najważniejszej opcji — radia internetowego.


Wszystkie informacje dotyczące słuchanej stacji wyświetlane są na 2,4-calowym, kolorowym ekranie TFT, z regulowanym podświetleniem. W momencie pierwszego uruchomienia interfejs radia prosi nas o konfigurację. Możemy wtedy ustawić język interfejsu, dokładny czas, datę oraz połączyć się z wybranym sygnałem Wi-Fi. Całkiem miłym akcentem jest to, że cała konfiguracja radia może ograniczyć się do wyboru języka oraz podania hasła do wybranej sieci, gdyż radio samoczynnie ustawi pozostałe parametry (można to włączyć lub wyłączyć w ustawieniach radia). I właściwie na tym etapie kończy się nasza konfiguracja.


Czas, data i każdy aktywny czas alarmu zostanie wyświetlony na wbudowanym wyświetlaczu. Ponadto zobaczymy tutaj nazwę stacji radiowej, jej logo, aktualny program lub utwór, jaki jest odtwarzany oraz okładkę płyty, z jakiej odtwarzana jest muzyka. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż z radia korzysta się zdecydowanie przyjemniej. Programowanie można powierzyć automatycznemu strojeniu – w tym trybie odbiornik sam wyszuka stacje radiowe i zapisze je w pamięci, lub dokonać tego ręcznie.


Stacje wyświetlane są alfabetycznie lub posortowane według krajów oraz gatunków muzycznych. Do przycisków na obudowie można przypisać 4 najczęściej słuchane stacje. Podczas testów radio szybko i sprawnie łączyło się ze stacjami radiowymi. Radio może zapamiętać 10 ulubionych stacji, co podnosi komfort obsługi i ułatwia płynne przełączenie pomiędzy ulubionymi rozgłośniami. By zapisać stację: należy włączyć stację, którą chcemy zapisać. Naciśnąć klawisz numeryczny na pilocie 0-9 i przytrzymać wciśnięty przez ok 2 sekundy, lub nacisnąć dedykowany klawisz 1-4 na obudowie by zapisać stację. Na wyświetlaczu pojawi się komunikat, że stacja została zapisana. Kiedy tryb DAB jest uruchamiany po raz pierwszy, to automatycznie zaczyna wyszukiwanie wszystkich stacji dostępnych w naszej lokalizacji. Proces wyszukiwania jest wyświetlany na ekranie.


Jak tylko wyszukiwanie zostanie zakończone, radio rozpocznie odtwarzanie pierwszej pozycji na liście znalezionych stacji. Nawigacja także nie sprawiała problemów. Wszystkie funkcje radia są bardzo intuicyjne, nieskomplikowane oraz gwarantują szybki dostęp do wybranych elementów. Wyświetlacz jest czytelny, a aplikacja na smartfon bardzo usprawnia korzystanie z radia poprzez WiFi, pozwalając na przykład na wpisanie hasła do sieci Wi-Fi używając klawiatury alfanumerycznej, której obsługa przypomina korzystanie z klawiatury wirtualnej telefonu.


Sprzęt dopełniają tak podstawowe funkcjonalności jak budzik z opcjami sleep i snooze. Potrafi też zastąpić tradycyjną stację pogodową. Oprogramowanie urządzenia oferuje nam dostęp do prognoz pogody dla około 5000 miast i miejscowości.


Główne kategorie w menu to:

    – Radio Internetowe: Dostęp do stacji radiowych na całym świecie
    – Centrum Medialne: Dostęp do urządzeń UPnP z funkcją

    streamingu

    – FM: Dostęp do radia FM

    – DAB: Dostęp do radia DAB/DAB+

    – Information Center: Dostęp do pogody, finansowych i systemowych informacji

    – AUX: Dostęp do urządzeń połączonych poprzez wejście AUX IN

    – Bluetooth: Dostęp do urządzeń połączonych przez bluetooth

    – Ustawienia: Różne ustawienia systemowe

    – Stacja lokalna: Dostęp do stacji radiowych w danym regionie (np. tylko Polskie Stacje)

Można by zakładać, że tak małe radio nie będzie w stanie zbyt dobrze odwzorować pasma dźwiękowego, jednak w tej kwestii byłem pozytywnie zaskoczony. Głośniki, jakie znajdują się w radiu dają sobie radę z nagłośnieniem nawet dużego pomieszczenia. Testowałem to w mieszkaniu, której ma powierzchnię 50m^2 i musiałem redukować dźwięk, bo grał zbyt głośno.


Dwa głośniki stereo z mocą 30W i systemem bass reflexem zapewniają też zaskakująco pozytywne wrażenia słuchowe, jakich trudno by oczekiwać od niewielkiego rozmiarami urządzenia. Bas jest bogaty, a średnica jasna i otwarta. A dźwięk równomiernie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Dobrze brzmi zarówno muzyka, jak i głos prowadzących audycje. Charakterystyka dźwięku zostaje również zachowana podczas przesyłania muzyki na przykład ze smartfona, a dodatkowo w każdym przypadku można ją zmienić za pomocą wbudowanego korektora. Domyślny equalizer jest w trybie Normal, możemy zmienić na Flat, Jazz, Rock, Soundtracks, Classical, Pop, News.


Ferguson I300 posiada również dodatkowe funkcje, które zauważalnie rozszerzają wachlarz jego potencjalnych zastosowań. Radio ma możliwość streamingu muzyki przez Bluetooth. Wystarczy wybrać utwór na swoim smartfonie, tablecie lub komputerze, a sprzęt natychmiast rozpocznie odtwarzanie muzyki − szybko i bez potrzeby stosowania przewodów połączeniowych.


Urządzenie wyposażono w złącze AUX IN umożliwiające podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku i odtwarzanie przez głośnik wbudowany w I300. Urządzenie posiada też wyjście słuchawkowe oraz port USB. Służy on tylko do ładowania podłączonego urządzenia (np. smartfona), nie można z niego grać muzyki nagranej na pendrive. W arsenale omawianego urządzenia znajduje się również możliwość odbioru własnej kolekcji muzyki przechowywanej na podłączonym do sieci komputerze PC lub Mac. Wykorzystuje do tego standardowy protokół UPnP, który gwarantuje pełną integrację z sieciowym sprzętem domowym. Mamy też dostęp do streamowanego dźwięku z urządzeń wspierających DLNA oraz połączenie z serwisem mediaU w celu zdalnego zarządzania listą ulubionych stacji radiowych. Musimy przyznać, że na testowanym urządzeniu omawiana funkcja działa bez zarzutu.