Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Internet mobilny, Raporty i prezentacje, Sprzęt sieciowy, Telewizja, Testy i opinie, Top7-Recenzja Ariva 103mini – kompaktowy rozmiar, elegancki design

Recenzja Ariva 103mini – kompaktowy rozmiar, elegancki design

Menu, zawierające sześć pozycji, wygląda dokładnie tak samo jak w starszych modelach 103:

  1. edycja list kanałów
  2. instalacja
  3. ustawienia systemowe
  4. narzędzia
  5. rozrywka
  6. ustawienia nagrywania

Instalacja to podstawowa funkcja niezbędna w każdym dekoderze satelitarnym umożliwiająca ustawienie parametrów instalacji antenowej oraz wyszukanie kanałów. W najnowszym oprogramowaniu odbiorniki Fergusona zostały wyposażone w funkcję FastScan. Po wybraniu tej funkcji odbiornik przeszukuje kanały wybranego dostawcy. Po zakończeniu skanowania otrzymamy listę wszystkich kanałów, którą będziemy musieli sobie poukładać według własnego gustu. Można dodać kanały do istniejącej listy lub zamienić istniejącą listę nowo znalezionymi kanałami.


W kategorii Ustawienia systemowe mamy dostęp do podstawowych ustawień dekodera, takich jak język menu, ustawienia obrazu (jasności, kontrastu i nasycenia kolorów) oraz dźwięku. Odbiornik umożliwia automatyczne pobieranie czasu i daty z satelity (zalecane) lub ręczne ustawienie czasu i daty. Możliwe jest dostosowanie, ustawienia blokady rodzicielskiej oraz wielu innych. Nie będziemy tutaj opisywać wszystkich, bo to najczęściej indywidualne upodobania, a wszystko znaleźć można w instrukcji obsługi.


Ariva 103 mini to nie tylko dekoder satelitarny. Odbiornik posiada prosty odtwarzacz multimedialny. Można w nim słuchać muzyki, oglądać zdjęcia i filmy oraz przede wszystkim odtwarzać nagrania. Tuner umożliwia dostęp do wybranych usług sieciowych oraz wbudowanych gier:

 • Tetris (klasyczne układanie kolejnych poziomów z klocków o różnych kształtach).
 • Othello (gra logiczna, która polega na umieszczaniu swojego koloru na planszy i
  zmienianiu koloru przeciwnika, kto ma więcej wygrywa).
 • Sudoku (gra polega na wypełnieniu diagramu cyferkami od 1 do 9 tak aby każda
  kolumna i każdy wiersz zawierał każdą z cyfr od 1 do 9).


Po podłączeniu do Internetu zyskujemy wiele ciekawych funkcjonalności. Możemy odtwarzać video ze znanego serwisu Youtube czy konkurencyjnego Dailymotion, również w jakości 1080P (aby płynnie odtwarzać potrzebne łącze o przepustowości co najmniej 5Mbps). Możemy również wyświetlić prognozę pogody online w sposób graficzny.

Po podłączeniu dysku zewnętrznego zyskujemy możliwość nagrywania materiału video oraz późniejszego odtwarzania go. Odbiornik obsługuje dowolny dysk twardy umieszczony w obudowie z własnym zasilaniem. Jedynym warunkiem jest założenie na dysku jednej podstawowej partycji i sformatowanie jej w systemie NTSF (zalecane) lub FAT32. Nagrywanie uruchamiamy poprzez naciśnięcie przycisku REC na pilocie. Pliki zapisywane są na dysku w formacie TS (transport stream). Ubiegając pytania, tuner dobrze radzi sobie z nagrywaniem na dysk zewnętrzny, nagrany materiał można odtwarzać tylko odtwarzać za jego pośrednictwem. Dodatkowo możemy skorzystać z funkcji przesunięcia czasowego Timeshift.


EPG odbiornika pozwala na sprawdzenie programu telewizyjnego nadawanego przez większość stacji telewizyjnych z 7 dniowym wyprzedzeniem. Small2Big to kolejna funkcjonalność odbiornika satelitarnego pozwalająca na wyświetlanie treści multimedialnych (filmy, zdjęcia) z naszego telefonu lub tabletu bezpośrednio na ekranie telewizora. Funkcja dedykowana do obsługi przez system Android. Funkcja wykorzystuje do pracy lokalną sieć komputerową (LAN).11 komentarzy

 1. marian 20 listopada 2014 w 08:44 - Odpowiedz

  Najładniejszy? Serio?!
  Bo czerwony?

  Wg. mnie to on nawet nie jest nawet ciekawy…nic szczególnego.

 2. franciszek 20 listopada 2014 w 09:27 - Odpowiedz

  bardzo fajna propozycja, przede wszystkim jeżeli ktoś chce go schować za TV, aby nie zaśmiecać miejsca na półce.

 3. KarolSk 20 listopada 2014 w 10:10 - Odpowiedz

  No ale jak to? Dekoder schowany za telewizorem? W Polsce trzeba mieć jak największy dekoder żeby się gościom pochwalić, a nie gdzieś chować przed zawistnym wzrokiem 😉 A tak już nieco bardziej poważnie to czy faktycznie poprawnym jest używanie zwrotu „funkcjonalność” w sensie dostępnych funkcji? Jakiś niedouczony marketingowiec wymyślił tego rodzaju koszmar słowny i wielu to niestety podchwyciło. Moim zdaniem urządzenia posiadają różnorakie funkcje, a jeśli jakieś urządzenie jest funkcjonalne oznacza to, że np. w sposób intuicyjny się je obsługuje albo posiada (ogólnie) funkcje, które są przydatne użytkownikom.

 4. szymon 20 listopada 2014 w 14:01 - Odpowiedz

  Złącze CA, a nie CI to zapewne działają tylko karty Seca ‚stare’ Cyfra+, Conax TNK, Viaccess? Brak miejsca na moduł CAM czyli nici z CP i NC+.
  Fajnie ze można strumieniować filmy przez My IPTV z komputera do telewizora, ale szkoda ze tylko po protokole HTTP, a nie po DLNA, Sambie. Mogliście przetestować jak działa funkcja Big2Small https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skytech.dvbtoip według opisu może strumieniować telewizję HD i SD do urządzenia mobilnego oraz przy okazji funkcję Small2Big.
  Zabrakło podłączenia dekodera pod watomierz i zmierzenia ile pobiera watów w stanie spoczynku i przy odtwarzaniu kanału HD. Znając historię dekoderów Ferguson, to zapewne w sieci już ktoś pracuje nad patchem do firmware żeby był sharing i odblokowany Grooveshark. Rozmiar dekodera dobry żeby podpiąć pod monitor komputerowy.

 5. uki 26 listopada 2014 w 20:47 - Odpowiedz

  Ok, działa za moim telewizorem i to poprawnie. Nie znam się na technikaliach, u mnie ma po prostu pracować i tak jest.

 6. Tes 11 grudnia 2014 w 20:06 - Odpowiedz

  A będzie współpracował z kartą nc+?

  • ogldacz 28 grudnia 2014 w 10:27 - Odpowiedz

   Tak, współpracuje z kartą NC+ i z TNK

 7. ogldacz 28 grudnia 2014 w 10:25 - Odpowiedz

  Niestety firma Ferguson nie zapewnia osprzętu. Mam na myśli kable AV i RS232, które w tym tunerze mają nietypowy tyk jack 4pin. Dodam, że rozmiar wtyku jest nietypowy. Dostępne wtyki na rynku mają długość 14mm, a wymagany jest wtyk o długości 18mm. Taki sam jak od czujnika podczerwieni. Nie do zdobycia.

 8. Arnpax 28 grudnia 2014 w 17:43 - Odpowiedz

  Mam ,uzywam, poleca wszystko smiga bdb poza youtube (jak kazda ariva) mam tez podpiete wifi smiga super ,nie tnie ,nie wiesza.

  Ps schemat kabla rs323 jest w instrukcji obsługi wystarczy kabel ers i zykły jeck ,jesli chodzi o złącze scart no cóz to przeca odbiornik HD;)

 9. io 18 stycznia 2015 w 22:26 - Odpowiedz

  Czy ktoś wie do jakiego formaty pliku zapisuje nagrany program? Czy jest do tego pliku dostęp przez LAN? Czy plik w przypadku nagrania np 10 godzin jest dzielony na części?/Czy zewnętrzny dysk USB może być sformatowany w NTFS?

 10. mm 19 stycznia 2015 w 12:06 - Odpowiedz

  Mam pytanie. czy ktoś odtwarzał nagrane na nim pliki ts w komputerze i czy były z tym jakieś problemy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.