Menu, zawierające sześć pozycji, wygląda dokładnie tak samo jak w starszych modelach 103:

    1. edycja list kanałów
    2. instalacja
    3. ustawienia systemowe
    4. narzędzia
    5. rozrywka
    6. ustawienia nagrywania

Instalacja to podstawowa funkcja niezbędna w każdym dekoderze satelitarnym umożliwiająca ustawienie parametrów instalacji antenowej oraz wyszukanie kanałów. W najnowszym oprogramowaniu odbiorniki Fergusona zostały wyposażone w funkcję FastScan. Po wybraniu tej funkcji odbiornik przeszukuje kanały wybranego dostawcy. Po zakończeniu skanowania otrzymamy listę wszystkich kanałów, którą będziemy musieli sobie poukładać według własnego gustu. Można dodać kanały do istniejącej listy lub zamienić istniejącą listę nowo znalezionymi kanałami.


W kategorii Ustawienia systemowe mamy dostęp do podstawowych ustawień dekodera, takich jak język menu, ustawienia obrazu (jasności, kontrastu i nasycenia kolorów) oraz dźwięku. Odbiornik umożliwia automatyczne pobieranie czasu i daty z satelity (zalecane) lub ręczne ustawienie czasu i daty. Możliwe jest dostosowanie, ustawienia blokady rodzicielskiej oraz wielu innych. Nie będziemy tutaj opisywać wszystkich, bo to najczęściej indywidualne upodobania, a wszystko znaleźć można w instrukcji obsługi.


Ariva 103 mini to nie tylko dekoder satelitarny. Odbiornik posiada prosty odtwarzacz multimedialny. Można w nim słuchać muzyki, oglądać zdjęcia i filmy oraz przede wszystkim odtwarzać nagrania. Tuner umożliwia dostęp do wybranych usług sieciowych oraz wbudowanych gier:

  • Tetris (klasyczne układanie kolejnych poziomów z klocków o różnych kształtach).
  • Othello (gra logiczna, która polega na umieszczaniu swojego koloru na planszy i
    zmienianiu koloru przeciwnika, kto ma więcej wygrywa).
  • Sudoku (gra polega na wypełnieniu diagramu cyferkami od 1 do 9 tak aby każda
    kolumna i każdy wiersz zawierał każdą z cyfr od 1 do 9).


Po podłączeniu do Internetu zyskujemy wiele ciekawych funkcjonalności. Możemy odtwarzać video ze znanego serwisu Youtube czy konkurencyjnego Dailymotion, również w jakości 1080P (aby płynnie odtwarzać potrzebne łącze o przepustowości co najmniej 5Mbps). Możemy również wyświetlić prognozę pogody online w sposób graficzny.

Po podłączeniu dysku zewnętrznego zyskujemy możliwość nagrywania materiału video oraz późniejszego odtwarzania go. Odbiornik obsługuje dowolny dysk twardy umieszczony w obudowie z własnym zasilaniem. Jedynym warunkiem jest założenie na dysku jednej podstawowej partycji i sformatowanie jej w systemie NTSF (zalecane) lub FAT32. Nagrywanie uruchamiamy poprzez naciśnięcie przycisku REC na pilocie. Pliki zapisywane są na dysku w formacie TS (transport stream). Ubiegając pytania, tuner dobrze radzi sobie z nagrywaniem na dysk zewnętrzny, nagrany materiał można odtwarzać tylko odtwarzać za jego pośrednictwem. Dodatkowo możemy skorzystać z funkcji przesunięcia czasowego Timeshift.


EPG odbiornika pozwala na sprawdzenie programu telewizyjnego nadawanego przez większość stacji telewizyjnych z 7 dniowym wyprzedzeniem. Small2Big to kolejna funkcjonalność odbiornika satelitarnego pozwalająca na wyświetlanie treści multimedialnych (filmy, zdjęcia) z naszego telefonu lub tabletu bezpośrednio na ekranie telewizora. Funkcja dedykowana do obsługi przez system Android. Funkcja wykorzystuje do pracy lokalną sieć komputerową (LAN).