Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Internet mobilny, Raporty i prezentacje, Sprzęt sieciowy, Telewizja, Testy i opinie, Top7-Recenzja Ariva 103mini – kompaktowy rozmiar, elegancki design

Recenzja Ariva 103mini – kompaktowy rozmiar, elegancki design

Po zabawie z dekoderem do odbioru telewizji satelitarnej Ariva S300 nabrałem apetytu na testy kolejnego takiego urządzenia. W moje ręce trafił Ferguson Ariva 103mini, to jeden z najładniejszych odbiorników na rynku, nadający się do salonu, pokoju gościnnego lub innego wnętrza. Czy warto go kupić? Przekonajmy się.


Co prawda nie jest to multimedialny dekoder uniwersalny umożliwiający odbieranie programów telewizji satelitarnej i kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, ale może on zainteresować osoby posiadające już tunery do odbioru telewizji naziemnej, a chcące zapewnić sobie również dostęp do szerokiej oferty płatnych platform satelitarnych.


Od pewnego czasu producenci urządzeń RTV-SAT dążą do minimalizacji sprzętu. Firma Ferguson zaskoczyła wszystkich. Ariva 103mini to najmniejsza dostępna na rynku wersja w pełni funkcjonalnego odbiornika Full HD z czytnikiem kart płatnych telewizji. Jest to odbiornik, który zapewnia odbiór programów TV i radiowych w nowej telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Poprzez USB możliwe jest nagrywanie/timeshift oraz odtwarzanie muzyki (mp3, ogg, flac), filmów (mkv, avi, xvid) i przeglądanie zdjęć (jpeg, bmp). Jest to również rozwiązanie energooszczędne, zaś zasilanie z 12V umożliwia korzystanie z niego np. na kempingu.

Specyfikacja:

 • Odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (High Definition)
 • Skalowanie sygnału PAL do rozdzielczości 720p lub 1080p
 • Obsługa 32 programowalnych timerów
 • Oddzielne listy kanałów ulubionych, TV i Radio
 • Funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów (QuickFind)
 • Obsługa teletekstu i napisów ekranowych
 • Obsługa DiSEqC 1.0, 1.1, Unicable oraz DiSEqC 1.2, USALS
 • Obsługa standardów MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264
 • Kompatybilny z systemami DVB-S, DVB-S2
 • Czytnik kart dla płatnych telewizji


Po otwarciu pudełka ukazuje nam się:

 • Tuner Ariva 103mini
 • Pilot RCU-540
 • Sensor pilota
 • Zasilacz zewnętrzny oraz
 • Dokumentacja


11 komentarzy

 1. marian 20 listopada 2014 w 08:44 - Odpowiedz

  Najładniejszy? Serio?!
  Bo czerwony?

  Wg. mnie to on nawet nie jest nawet ciekawy…nic szczególnego.

 2. franciszek 20 listopada 2014 w 09:27 - Odpowiedz

  bardzo fajna propozycja, przede wszystkim jeżeli ktoś chce go schować za TV, aby nie zaśmiecać miejsca na półce.

 3. KarolSk 20 listopada 2014 w 10:10 - Odpowiedz

  No ale jak to? Dekoder schowany za telewizorem? W Polsce trzeba mieć jak największy dekoder żeby się gościom pochwalić, a nie gdzieś chować przed zawistnym wzrokiem 😉 A tak już nieco bardziej poważnie to czy faktycznie poprawnym jest używanie zwrotu „funkcjonalność” w sensie dostępnych funkcji? Jakiś niedouczony marketingowiec wymyślił tego rodzaju koszmar słowny i wielu to niestety podchwyciło. Moim zdaniem urządzenia posiadają różnorakie funkcje, a jeśli jakieś urządzenie jest funkcjonalne oznacza to, że np. w sposób intuicyjny się je obsługuje albo posiada (ogólnie) funkcje, które są przydatne użytkownikom.

 4. szymon 20 listopada 2014 w 14:01 - Odpowiedz

  Złącze CA, a nie CI to zapewne działają tylko karty Seca ‚stare’ Cyfra+, Conax TNK, Viaccess? Brak miejsca na moduł CAM czyli nici z CP i NC+.
  Fajnie ze można strumieniować filmy przez My IPTV z komputera do telewizora, ale szkoda ze tylko po protokole HTTP, a nie po DLNA, Sambie. Mogliście przetestować jak działa funkcja Big2Small https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skytech.dvbtoip według opisu może strumieniować telewizję HD i SD do urządzenia mobilnego oraz przy okazji funkcję Small2Big.
  Zabrakło podłączenia dekodera pod watomierz i zmierzenia ile pobiera watów w stanie spoczynku i przy odtwarzaniu kanału HD. Znając historię dekoderów Ferguson, to zapewne w sieci już ktoś pracuje nad patchem do firmware żeby był sharing i odblokowany Grooveshark. Rozmiar dekodera dobry żeby podpiąć pod monitor komputerowy.

 5. uki 26 listopada 2014 w 20:47 - Odpowiedz

  Ok, działa za moim telewizorem i to poprawnie. Nie znam się na technikaliach, u mnie ma po prostu pracować i tak jest.

 6. Tes 11 grudnia 2014 w 20:06 - Odpowiedz

  A będzie współpracował z kartą nc+?

  • ogldacz 28 grudnia 2014 w 10:27 - Odpowiedz

   Tak, współpracuje z kartą NC+ i z TNK

 7. ogldacz 28 grudnia 2014 w 10:25 - Odpowiedz

  Niestety firma Ferguson nie zapewnia osprzętu. Mam na myśli kable AV i RS232, które w tym tunerze mają nietypowy tyk jack 4pin. Dodam, że rozmiar wtyku jest nietypowy. Dostępne wtyki na rynku mają długość 14mm, a wymagany jest wtyk o długości 18mm. Taki sam jak od czujnika podczerwieni. Nie do zdobycia.

 8. Arnpax 28 grudnia 2014 w 17:43 - Odpowiedz

  Mam ,uzywam, poleca wszystko smiga bdb poza youtube (jak kazda ariva) mam tez podpiete wifi smiga super ,nie tnie ,nie wiesza.

  Ps schemat kabla rs323 jest w instrukcji obsługi wystarczy kabel ers i zykły jeck ,jesli chodzi o złącze scart no cóz to przeca odbiornik HD;)

 9. io 18 stycznia 2015 w 22:26 - Odpowiedz

  Czy ktoś wie do jakiego formaty pliku zapisuje nagrany program? Czy jest do tego pliku dostęp przez LAN? Czy plik w przypadku nagrania np 10 godzin jest dzielony na części?/Czy zewnętrzny dysk USB może być sformatowany w NTFS?

 10. mm 19 stycznia 2015 w 12:06 - Odpowiedz

  Mam pytanie. czy ktoś odtwarzał nagrane na nim pliki ts w komputerze i czy były z tym jakieś problemy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.