Tylko 60 spośród 123 miast powiatowych 6 województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego wysyła powiadomienia SMS do mieszkańców. Oznacza to, że wciąż ponad połowa z nich nie wykorzystuje krótkich wiadomości tekstowych do ostrzegania o nagłych zdarzeniach takich jak burze, nawałnice, podtopienia, powodzie.


Najrzadziej po SMS-y sięgają urzędnicy w województwie świętokrzyskim. Na 13 miast powiatowych tego województwa taki system wdrożyli tylko urzędnicy w Sandomierzu, który w 2010 roku dotknęła wielka powódź. Na Opolszczyźnie na ostrzeżenie dostarczone w formie krótkiej wiadomości tekstowej mogą liczyć mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka oraz Krapkowic. Pozostałe 8 miast powiatowych w tym województwie nie udostępnia takiego serwisu.


Do mieszkańców esemesują urzędnicy 10 z 11 miast powiatowych na Podkarpaciu. Taka usługa została uruchomiona w Jarosławiu, Jaśle, Sanoku, Dębicy, Leżajsku, Mielcu, Rzeszowie, Kolbuszowej, Krośnie oraz Tarnobrzegu. Podobnie sytuacja wygląda w Małopolsce, gdzie z krótkich wiadomości tekstowych korzysta połowa miast powiatowych. Na powiadomienia mogą liczyć mieszkańcy Bochni, Brzeska, Oświęcimia, Proszowic, Wieliczki, Myślenic, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Chrzanowa.


W przypadku województwa śląskiego z powiadomień SMS korzysta 16 miast powiatowych – Chorzów, Jaworzno, Katowice, Kłobuck, Lubliniec, Mikołów, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Sonsowiec, Tychy, Będzin oraz Żywiec. Krótkich wiadomości tekstowych z urzędu nie otrzymają mieszkańcy pozostałych 17 miast powiatowych na Śląsku. Wśród analizowanych województw zdecydowanie największą popularnością powiadomienia SMS cieszą się na Dolnym Śląsku, gdzie 21 spośród 26 miast powiatowych zdecydowało się na taką formę komunikacji z mieszkańcami. Wśród miast, które nie korzystają z powiadomień SMS znajduje się Wrocław, Trzebnica, Głogów, Środa Śląska i Dzierżoniów.


Dzisiaj prawie każdy mieszkaniec ma przy sobie telefon lub smartfon. Dlatego informacja wysłana SMS-em dociera do odbiorców szybciej, niż jakiekolwiek inne medium – telewizja, a nawet Internet. Poza tym powiadomienia SMS gwarantują, że komunikat z ostrzeżeniem mieszkańcy otrzymują w tym samym czasie. Komputerowy system do wysyłania SMS-ów jest prosty w obsłudze i nie angażuje urzędników, a koszt jego uruchomienia nie jest wysoki, zwłaszcza w porównaniu do skuteczności, jaką oferuje. Jesteśmy zaskoczeni, że tak wiele miast powiatowych w analizowanych województwach wciąż nie wykorzystuje SMS-ów, jako narzędzia do kontaktu z mieszkańcami. Warto pamiętać, że jedna krótka wiadomość tekstowa może wpłynąć na zmniejszenie strat spowodowanych przez nagłe zjawiska atmosferyczne.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.


Wiadomości SMS to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych form przekazywania informacji do szerokich grup odbiorców. Twórca komunikatu ma do dyspozycji 160 znaków. Taki limit pozytywnie wpływa na jego czytelność, ponieważ SMS zawiera wyłącznie kluczowe informacje. SMS-y charakteryzują się wysoką skutecznością. Wskazują na to ustalenia firmy badawczej Frost&Sullivan, która ustaliła, że aż 98% (Frost&Sullivan, 2010) wiadomości tekstowych jest odczytywanych w czasie do 15 minut od odebrania. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polsce w 2012 roku w Polsce wysłano prawie 53 mld krótkich wiadomości tekstowych.


System do wysyłania SMS-ów ma tę zaletę, że można go wykorzystywać nie tylko do wysyłania ostrzeżeń meteorologicznych. Świetnie może sprawdzić się również jako narzędzie do wysyłania mieszkańcom przypomnień o odbiorze dokumentów, zapłacie podatków, czy też do zapraszania mieszkańców na wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez miasto.” – dodaje Marcin Papiński.

W dniach 19-23 maja firma Infobip przeprowadziła wywiad telefoniczny w urzędach miast powiatowych województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego pytając pracowników Wydziałów Zarządzania Kryzysowego o dostępność systemu powiadomień SMS.

źródło: Infobip

Kan