7 września 2016 roku, drugiego dnia XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy, rozmawiano o rozwoju sieci szerokopasmowych Polski i związanych z tym wyzwaniach podczas debaty „Szanse i bariery dla rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce”.


Krzysztof Dyl Zastępca Prezesa UKE, podczas prezentacji otwierającej dyskusję panelową zorganizowaną przez dziennik Rzeczpospolita, wskazał najistotniejsze wyzwania stojące przed Polską. – Realizujemy wytyczne na rok 2020, ale już dziś w UE pojawiają się propozycje, by w 2025 roku każdy obywatel miał dostęp do Internetu o minimalnej przepływności 100 Mb/s a placówki użyteczności publicznej – oświata, szpitale czy centra naukowo-badawcze dysponowały łączem o przepływności 1 Gb/s, stwierdził Krzysztof Dyl.

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 r. wszyscy Polacy powinni znaleźć się w zasięgu sieci o przepływności minimum 30 Mb/s, a połowa gospodarstw domowych uzyskać dostęp do ponad 100 Mb/s. Przyczynić ma się do tego Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w którym przewidziano blisko 4 miliardy złotych na przygotowanie infrastruktury szerokopasmowej.

Zastępca Prezesa UKE podkreślił znaczenie m.in. implementacji dyrektywy kosztowej. Niezwykle ważnym z punktu widzenia inwestycji jest uruchomienie w styczniu 2017 r. Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji (PIT), który ma umożliwiać uzyskanie informacji o procedurach i formalnościach poprzedzających rozpoczęcie robót budowlanych oraz o istniejącej i planowanej infrastrukturze technicznej. Dane w tym zakresie są obecnie rozproszone po różnych rejestrach i zbiorach danych. Dzięki PIT możliwe będzie wyeliminowanie nieefektywnych rozwiązań stosowanych w procesie budowy sieci szerokopasmowych, czy zapobieganie powielaniu istniejącej infrastruktury. Spowoduje to zmniejszenie nakładów finansowych i szybsze osiąganie celu jakim jest budowa sieci telekomunikacyjnych.


Budowę sieci szerokopasmowych determinuje nie tylko Europejska Agenda Cyfrowa, ale także przewidywania w zakresie wzrostu ilości danych, które będziemy przesyłać przez sieć.
Zdaniem ekspertów światowa społeczność użytkowników Internetu wzrośnie w latach 2015-2020 o ponad miliard osób: z 3 miliardów w roku 2015 do 4,1 mld w roku 2020, a urządzeń podłączonych do sieci będzie nawet 200 miliardów. Spowoduje to ogromne zwiększenie ruchu IP – w ciągu najbliższych 5 lat nawet trzykrotne. Stąd wiemy, że nie można budować sieci tylko na dziś a z perspektywą na przyszłość, bo branża ICT to obecnie najbardziej dynamiczny sektor gospodarki – dodał Krzysztof Dyl.

Junfeng Li – Budowa i rozwój cyfrowej Polski

Celem debaty była identyfikacja kluczowych aspektów, które warunkują pokrycie Polski siecią szerokopasmową, jak również zaproponowanie rozwiązań usprawniających transformację cyfrową kraju w nadchodzącej przyszłości.

Swoimi doświadczeniami podczas dyskusji panelowej dzielili się: Jacek Niewęgłowski, Członek Zarządu – P4 Sp. z o.o., Yao Wang, Dyrektor ds. Rozwiązań Sieci Szerokopasmowych – Huawei, Nikodem Bończa-Tomaszewski, Prezes Zarządu – Exatel S.A. oraz Krzysztof Dyl, Zastępca Prezesa – Urząd Komunikacji Elektronicznej. Moderatorem panelu była Pani Urszula Zielińska z dziennika Rzeczpospolita.

źródło: UKE

Kan