Salwador, mały kraj w Ameryce Środkowej, nie pojawia się zbyt często w wiadomościach międzynarodowych.

Jednak przykuł on uwagę świata w czerwcu 2021 roku, kiedy to jego rząd ogłosił ambitny plan uczynienia kryptowaluty Bitcoin prawnym środkiem płatniczym, co oznacza, że kryptowaluta będzie musiała zostać zaakceptowana jako płatność za towary i usługi (chyba że dana firma nie jest w stanie uzyskać technologii potrzebnej do transakcji.) Wygląda na to, że bitcoin stanie się walutą narodową kraju.

Salwador wykonuje ten ruch z różnych powodów – nie tylko z powodu ambicji prezydenta Nayiba Bukele, aby przekształcić kraj w centrum inwestycji w kryptowaluty.

Głównym czynnikiem decydujacym o popularyzacji walut cyfrowych była ilość pieniędzy, które Salwador otrzymuje każdego roku w przekazach: szacunkowo 5,9 miliarda dolarów w 2020 roku, czyli prawie jedną czwartą jego PKB.

Bukele argumentuje, że Bitcoin zapewni nowy i bardziej atrakcyjny sposób do wysyłania tych pieniędzy do Salwadoru, który przyjął dolara po upadku jego waluty w 2001 roku, i otworzy usługi finansowe dla 70% Salwadorczyków nie posiadających kont bankowych.

 

Przelewy kosztują średnio 7%

Chociaż opłaty można obniżyć, korzystając z usług firmy zajmującej się transferem pieniędzy, wysyłanie pieniędzy za granicę może być skomplikowanym, powolnym i kosztownym procesem. ONZ poinformowała w 2019 r., że przeliczanie walut i opłaty pochłaniają 7% kwoty przesyłanej każdego roku za pośrednictwem przekazów pieniężnych.

Jednak korytarze transferu pieniędzy nie są sobie równe. W Salwadorze średni koszt to 3%. Największy na świecie przepływ przekazów pieniężnych odbywa się między USA a Meksykiem, gdzie średni koszt transakcji wynosi 4,22%. Za wysłanie pieniędzy do Afryki Subsaharyjskiej nadawcy zapłacili średnio o 8,9% w ostatnim kwartale 2019 roku.

Czy kryptowaluty, które mogą być przesyłane za pośrednictwem technologii blockchain, a nie stron trzecich, to sposób na obniżenie tych kosztów?

 

Jak wysłać pieniądze za granicę w kryptowalucie

Wysyłanie przelewów w kryptowalucie, w paru słowach, przebiega mniej więcej tak:

Jeśli nie jesteś jeszcze oswojony z kupowaniem i sprzedawaniem kryptowalut, proces ten może rodzić pytania. Porozmawiajmy o nich poniżej.

 

Krok 1, kupowanie monet.

Możesz to zrobić na różne sposoby, na przykład poprzez scentralizowaną giełdę kryptowalut – są to prywatne firmy, które umożliwiają handel monetami i wymagają rejestracji oraz identyfikacji.

Istnieje wiele sposobów, mających różne zalety, jak i wady, więc jeśli będziesz handlował po raz pierwszy, warto poświęcić trochę czasu na zbadanie tematu.

Przykładowo Coinbase pozwala na kupno i sprzedaż różnych walut, ma silne zabezpieczenia i przejrzyste ceny, ale ma za to wyższe opłaty transakcyjne niż inne platformy, chyba że zapłacisz za wersję premium, według Investopedii.

Tymczasem Cash App to opcja z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, która ułatwia kupowanie i sprzedawanie Bitcoin – ale już nie innych kryptowalut.

Niektóre witryny, takie jak Wirex i Paxful, są skierowane specjalnie do osób, które chcą przesyłać pieniądze w krypto.

Przy wyborze opcji zwróć szczególną uwagę na opłaty transakcyjne i opłaty za wypłatę środków.

 

Kroki 2 i 3, wysyłanie monet.

Osoba, do której wysyłasz pieniądze, będzie również potrzebowała dostępu do giełdy kryptowalut/portfela cyfrowego, więc prawdopodobnie nie jest to najlepszy sposób na wysyłanie pieniędzy do babci, która ledwo potrafi obsługiwać swojego iPada (chyba że pomoże jej twój kuzyn Jan).

Nie ma znaczenia, czy korzystają z innej giełdy niż ty – potrzebujesz tylko ich adresu portfela cyfrowego . Możesz zeskanować kod QR powiązany z adresem lub skopiować i wkleić jego adres publiczny (długi ciąg liter i cyfr). Ważne jest, aby nie popełnić tutaj błędu, ponieważ wymiany są nieodwracalne.

Szczegóły mogą się różnić w zależności od metody wymiany, w każdym razie należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi wysyłki.

Szybkość transakcji może zająć od kilku minut do kilku dni – może to zależeć od wysokości opłaty transakcyjnej.

 

Krok 4, odbiorca sprzedaje monety.

Wartość różnych kryptowalut w pieniądzu fiducjarnym jest notorycznie zmienna.

Jeśli odbiorca czeka zbyt długo z wymianą monet, możliwe, że w przypadku spadku ceny może dużo stracić. I odwrotnie, jeśli cena wzrośnie, może zostać z większą kwotą niż tą, którą zamierzałeś wysłać.

Powinieneś również wziąć pod uwagę kursy wymiany walut w momencie dokonywania przelewu, ponieważ pieniądze zostaną wymienione dwukrotnie – na kryptowalutę, gdy ją kupisz, i z powrotem, gdy ją sprzedasz.

Odbiorca może oczywiście również zatrzymać kryptowalutę i wydać ją bezpośrednio (w ograniczonej liczbie miejsc, gdzie jest to możliwe) lub zatrzymać ją jako inwestycję.

 

Czy wysyłanie przekazów pieniężnych za pośrednictwem kryptowalut jest bezpieczne?

Ryzyko istnieje na każdym etapie procesu, niekoniecznie jednak musi cię to odstraszyć.

Jak pokazuje krok 4, największym ryzykiem jest niepewność co do tego, ile monety będą warte, gdy odbiorca je sprzeda. Istnieje też ryzyko popełnienia błędu podczas dokonywania transakcji, ponieważ transakcji nie można cofnąć, a jest mało prawdopodobne, że znajdziesz sposób na odzyskanie pieniędzy.

Jeśli jednak korzystasz z dużej giełdy kryptowalut, transakcja i twoje pieniądze będą bezpieczne.

 

Jakie płyną korzyści z używania kryptowaluty do wykonywania międzynarodowych przelewów pieniężnych?

Nasuwa się pytanie: jaki to ma sens?

MoneyTransfers.com zapytał o to zespół giełdy kryptowalutowej Paxful.

Artur Schaback, dyrektor operacyjny i współzałożyciel Paxful, powiedział, że główne korzyści to zazwyczaj koszty, gdyż giełdy kryptowalut unikają wysokich opłat transakcyjnych i niekorzystnych kursów wymiany niektórych tradycyjnych dostawców; szybkość, ponieważ transakcje mogą być dokonywane o każdej porze dnia i mogą zająć zaledwie kilka minut; oraz dostęp zapewniony osobom, które mogą nie posiadać konta bankowego lub mogą mieszkać w obszarach, w których płatności są cenzurowane przez rządy lub korporacje.

 

„Wysłanie płatności transgranicznych nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza dla osób mieszkających w krajach, w których dostęp do usług finansowych jest ograniczony lub kiedy rząd nakłada ograniczenia na swoich obywateli wysyłających i otrzymujących pieniądze” – wyjaśnia Schaback.

 

Wysyłanie za pośrednictwem kryptowalut na rynki takie jak Etiopia, dodaje Schaback, może „znacznie obniżyć opłaty pobierane przez tradycyjne usługi, ponieważ sprzedawca może zazwyczaj zarabiać na handlu Bitcoinem.”

Schaback uważa, że gospodarki dopiero ledwo zaczynają odkrywać możliwości korzystania z kryptowalut. W gospodarkach o wyższych dochodach, kryptowaluta jest postrzegana głównie jako aktywo inwestycyjne.

Jednak wraz z edukacją finansową i bardziej powszechnym przyjęciem tej waluty, wierzy on, że giełdy kryptowalutowe zapewnią sposób na uzupełnienie luk w obecnym systemie finansowym.

W przypadku Salwadoru odbiorcy przekazów pieniężnych w Bitcoinach powinni wkrótce móc zatrzymać te monety i wydawać je bezpośrednio, bez konieczności ich wymiany z powrotem na pieniądze fiducjarne.

 

Werdykt MoneyTransfers.com

„Giełdy kryptowalutowe to z pewnością nowy, interesujący sposób przekazywania pieniędzy za granicę, który może być przydatny w przypadku wysyłania pieniędzy do krajów, do których trudno jest przesłać pieniądze ze względu na sankcje lub ich system finansowy, takich jak Iran” – mówi Jonathan Merry, założyciel i CEO MoneyTransfers.com.

„Jeśli odbiorca ma konkretny powód, dla którego chce otrzymać należne mu pieniądze w kryptowalucie, jest to też jak najbardziej dobra opcja. Być może zechce on zainwestować w walutę lub wierzy, że może osiągnąć zysk na jej wymianie.

„Jeśli obie strony wymiany chcą eksperymentować z przekazywaniem pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut i mogą sobie pozwolić na potencjalne poniesienie straty na transakcji, istnieją bezpieczne sposoby, aby to zrobić.

„Jednak w przypadku większości transakcji między łatwo dostępnymi rynkami, klienci mogą chcieć pozostać przy tradycyjnych dostawcach przekazów pieniężnych – przynajmniej do czasu, gdy kryptowaluty będą powszechnie akceptowane jako płatność”.