Dostawcy usług znacząco spopularyzowali wideo, oferując bezpłatny przesył danych lub bardzo tanie plany taryfowe. Liczby tylko to potwierdzają – mówi Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w F5 Networks

Ireneusz Wiśniewski

Liczby nie kłamią. Użytkownicy Facebooka każdego dnia oglądają 8 mld filmów, a 82 proc. użytkowników Twittera ogląda treści w formie wideo. Co znaczące, 90 proc. filmów na Twitterze i 60 proc. na YouTube jest oglądana na urządzeniach mobilnych.

Popularność wideo jest częściowo napędzana przez dostawców usług, którzy oferują bezpłatny przesył danych lub bardzo tanie plany taryfowe. W tej nowej rzeczywistości siłę napędową stanowią narzędzia do efektywnego zarządzania kosztami i ruchem.

Większość mobilnych wideo charakteryzują dwie cechy: szyfrowanie za pomocą SSL lub podobnych protokołów oraz wykorzystanie technologii Adaptive Bit Rate, dzięki której rozdzielczość filmów jest dostosowywana do dostępnej przepustowości.

Technologia F5 Networks, oparta o Gi-LAN, to efektywne kosztowo rozwiązanie, poprawiające działanie Transmission Control Protocol (TCP) w sieciach mobilnych.

TCP to kluczowy protokół „transportowy” w infrastrukturze internetowej. Wraz z Internet Protocol (IP) zapewnia płynne łączenie aplikacji i urządzeń. Umożliwia błyskawiczne dzielenie się treściami z miliardami ludzi na całym świecie. Odpowiada także za zarządzanie ruchem przy jednoczesnym kontrolowaniu błędów w transmisji.

Obecnie F5 może wykrywać przekazy wideo i zarządzać nimi za pomocą kontroli pasma opartej na TCP Proxy lub streamach wideo bazujących na User Datagram Protocol. Umożliwia to dostawcom usług dostosowanie przepustowości do wymagań wideo i potrzeb użytkowników.

W przyszłości optymalizacja TCP stanie się dla nich jeszcze ważniejsza. Obecnie stosowana przez F5 technologia optymalizacji TCP pozwala na przyspieszenie ładowania wideo o 99,81 proc. dla odległych sieci (103,48 proc. dla sieci w średniej odległości i 131,39 proc. dla pobliskich). Dodatkowo F5 zarejestrowało przyspieszenie ładowania o 214,12 proc. w czasie dużego natężenia ruchu i o 218,6 proc. w czasie średniego natężenia.

Najważniejsze zalety optymalizacji TCP to m.in. radiocentryczne algorytmy kontroli przeciążenia, które dostosowują się do specyfiki sieci mobilnej. Algorytmy te są bardzo istotnymi czynnikami poprawiającymi przepływ ruchu i ogólne wrażenia z użytkowania. Techniki optymalizacji TCP mogą również skrócić czas komunikacji między protokołem a klientem, umożliwiając obu stronom szybką reakcję w przypadku np. przeciążenia w sieci. Co więcej, możliwe jest zmniejszenie retransmisji i poprawa efektywności wykorzystania zasobów radiowych.

TCP nie jest monolitem i każdego dnia dodawane są do niego nowe elementy. Nie da się ich sensownie wykorzystać bez odpowiedniego dostosowania i synchronizacji. Osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji powinny wybrać odpowiedni stos TCP, który zapewnia wysoką wydajność i ogranicza zjawisko rozdęcia buforów (buffer bloat), a także zapewnia przejrzystość przekazywanych pakietów. W dobie popularności wideo, optymalny stos TCP musi być czymś więcej niż statycznym elementem. Niezbędna jest integracja z innymi funkcjami, w tym z głęboką inspekcją pakietów, sterowaniem ruchem i równoważeniem obciążenia.

źródło: F5 Networks