W dziedzinie komunikacji polska Prezydencja najbardziej dumna jest z porozumienia, dzięki któremu Europejczycy będą mieli szybszy i tańszy w budowie internet – także na wsi.

Przyjęcie pierwszego 5-letniego europejskiego Programu Polityki Widma Radiowego (RSPP) było dla Polski priorytetem. Mówiła o tym 20 grudnia w Brukseli podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Magdalena Gaj, która podsumowała prace polskiej Prezydencji na posiedzeniu komisji Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Polsce udało się doprowadzić do porozumienia państw członkowskich w Radzie Europejskiej i uzgodnienia jej stanowiska ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego. Dzięki przyjęciu tego programu państwa UE uwolnią pasmo częstotliwości 800 MHz, używane dziś m.in. przez wojsko czy telewizję analogową na potrzeby szerokopasmowego internetu. Ze względu na właściwości pasma, stworzenie sieci szybkiego internetu na tych częstotliwościach wymaga budowy tylko jednej trzeciej stacji bazowych w porównaniu do dotychczas używanego pasma 1800 MHz. Program ułatwi więc szczególnie dostarczanie internetu na terenach słabo zurbanizowanych, z czym Polska ma jeszcze duże problemy.

Kolejną z priorytetowych kwestii były prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie roamingu w sieciach komórkowych na terenie UE. Podczas polskiej Prezydencji Rada Ministrów UE ds. telekomunikacji przeprowadziła dyskusję nad propozycją Komisji Europejskiej i przyjęła raport z postępów prac. Komisja chciałaby, żeby regulacjami mającymi na celu obniżenie cen roamingu objąć również transmisję danych, dziś bardzo drogą, wprowadzając m.in. detaliczne limity cenowe. W celu pobudzenia konkurencji na rynku proponuje też m.in. by konsument mógł wybierać dostawcę roamingu niezależnie od tego, w której sieci ma numer i by wprowadzić obowiązek udostępniania infrastruktury operatorom z zagranicy.

Trzecia ważna sprawa, o której mówiła w Brukseli min. Gaj, to neutralność sieci, czyli swobodny przepływ i dostęp do informacji. Ministrowie państw członkowskich przyjęli przedstawione przez Prezydencję konkluzje do komunikatu Komisji „Otwarty Internet i neutralność sieci w Europie”. Rada chciałaby, aby KE opracowała wytyczne, jakie działania naruszają neutralność sieci i nie ograniczyła ich do operatorów, ale rozszerzyła je także na dostarczycieli treści: firmy generujące dziś większość ruchu, jak przeglądarki i serwisy społecznościowe, które zbierają lwią część zysków, powodując nierównowagę na rynku.

I wreszcie Rada przyjęła przygotowane przez Prezydencję sprawozdanie z postępów przygotowane przez Prezydencję sprawozdanie z postępów prac nad rozporządzeniem sprawie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Za naszego przewodnictwa w Radzie przedłużono mandat agencji, ale trwają jeszcze prace, jeśli chodzi o planowany zakres jej działań.

Mister Gaj przyjęła od posłów w imieniu rządu podziękowania za profesjonalnie przygotowaną i przeprowadzoną Prezydencję.

źródło:

Kan