Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Orange, Play, Plus, Rynek, Sprzęt, T-Mobile, Top7, Wydarzenia-Orange z najszybszym Internetem mobilnym w kwietniu – ranking RFBENCHMARK (kwiecień 2020)

Orange z najszybszym Internetem mobilnym w kwietniu – ranking RFBENCHMARK (kwiecień 2020)

Minął kolejny miesiąc, który większość Polaków spędziła w samoizolacji. Wiosna rozkwita, a wraz z nią wszyscy wypatrują powrotu (przynajmniej częściowego) do dobrze nam znanej rzeczywistości. Sprawdźmy zatem, jak w takich okolicznościach prezentował się rynek usług Internetu mobilnego w kwietniu.

Rfbenchmark speed

Ranking RFBENCHMARK w kwietniu powstał na podstawie 76197 pomiarów użytkowników aplikacji. Liczba ta dotyczy tylko pomiarów Internetu mobilnego (pomiary Wi-Fi nie biorą udziału w rankingu). Spadek liczby wykonanych pomiarów związany jest z pandemią COVID-19, która wpłynęła na mobilność Polaków. Użytkownicy przemieszczają się znacznie rzadziej, co ma wpływ na wykonywane przez nich testy.

Wśród wszystkich testów dominowały te wykonane w technologii 4G (87,24%). Z kolei z zasięgu sieci starszej generacji korzystał zdecydowanie mniejszy odsetek użytkowników (3G – 12,65%, 2G – 0,11%).

Jeżeli chodzi o rozkład procentowy operatorów w przeprowadzonych pomiarach to na czele znajduje się Play (30,29%) i Orange (30,23%). Mniejsza liczba badań sieci wykonana została w zasięgu Plus (21,57%) i T-Mobile (17,91%).

 

Снимок экрана 2020 05 11 в 10.29.39

Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w marcu?

Marzec, ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, przyniósł wiosenny powiew świeżości i widoczne zmiany w klasyfikacji. Co prawda w kluczowej kategorii, czyli średniej szybkości pobierania danych, zwyciężył ponownie T-Mobile, to na kolejnych miejscach zrobiło się bardzo gęsto.

Zacięta rywalizacja w pierwszej kategorii mogła narobić apetytu. Tak też się stało – Plus wskoczył niespodziewanie na pierwszą pozycję w zestawieniu dotyczącym średniej szybkości wysyłania danych w marcu.

Więcej fajerwerków w ostatnim raporcie nie odnotowano, a T-Mobile zgodnie z przewidywaniami utrzymał prowadzenie w kategorii najniższej wartości ping.

 

Internet mobilny w Polsce – który operator był najlepszy w kwietniu?

Średnia szybkość pobierania danych: Orange

W zeszłym miesiącu byliśmy świadkami zmian w rankingu. Nie Inaczej jest w kwietniowej edycji. Co więcej, zmiany związane są z kategorią średniej szybkości pobierania danych. Hegemonia T-Mobile została przełamana przez Orange. Pomarańczowy operator wspiął się na szczyt tej klasyfikacji dzięki wynikowi 25,6 Mb/s.

Na drugim miejscu uplasowało się T-Mobile z niewielką stratą do nowego lidera (24,59 Mb/s). Kolejne miejsca dzieliła już spora różnica. Trzecie miejsce przypadło w udziale Play (22,55 Mb/s), a ostatnim sklasyfikowanym został Plus (19,68 Mb/s).

 

Średnia szybkość wysyłania danych: Orange

Kategoria średniej szybkości wysyłania danych w marcu należała do Plusa, co było swoistą niespodzianką. W kwietniu wszystko wróciło jednak do starego porządku i na pierwszym miejscu sklasyfikowane zostało Orange. Ten operator odnotował wynik 13,43 Mb/s.

Tytuł wicelidera kwietnia w tej kategorii wywalczył z kolei Play (11,67 Mb/s), który wyprzedził triumfatora z zeszłego miesiąca. Plus tym razem na trzecim miejscu z wynikiem 11,07 Mb/s. Tabelę zamknęło T-Mobile z wyraźnie słabszym rezultatem (10,73 Mb/s).

 

Najniższa wartość ping: T-Mobile

Mimo stosunkowo słabszego miesiąca (utrata prowadzenia w kategorii średniej szybkości pobierania danych oraz ostatnie miejsce w kategorii średniej szybkości wysyłania danych) to również T-Mobile może zapisać sobie mały sukces na koncie. Jest nim obronienie prowadzenia w zestawieniu dotyczącym najniższej wartości ping. T-Mobile uzyskał najlepszy wynik w postaci 34,41 ms.

Drugie miejsce zajęło Orange (36,97 ms), trzeci stopień podium przyznaliśmy Play (38,02 ms). Z kolei w tej kategorii najsłabszy okazał się Plus z wynikiem 43,61 ms.

 

Zalecane parametry łącza, pozwalające na bezproblemowe korzystanie z poszczególnych usług Internetowych

Снимок экрана 2020 05 11 в 10.30.45

 

Przykładowe czasy dostępu do poszczególnych usług Internetowych, w zależności od szybkości pobierania danych

Снимок экрана 2020 05 11 в 10.30.55Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.