Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Plus, Top7-Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G

Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G

5G to odpowiedź na zmieniające się potrzeby naszych klientów i otoczenia, w którym żyjemy. Nowy cyfrowy świat będzie wymagał jeszcze szybszego, bardziej niezawodnego i stabilnego transferu coraz większej ilości danych.

Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły w grudniu przygotowania Plusa do stworzenia i uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD.

 

„Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie”– mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

 

Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, pozwalające przy użyciu technologii MIMO 4×4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

 

„Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G”– mówi Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

 

W budowanej sieci 5G kluczowym elementem jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat w paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

 

„Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G”– dodaje Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

 

Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez Grupę Cyfrowy Polsat to najnowocześniejsza technologia, która od niedawna jest wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. Grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę sieci 5G w oparciu o taką technologię.

 

W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w nowoczesny sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.Autor |2020-01-03T20:57:01+02:003 stycznia 2020 20:57|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Plus, Top7|Tagi: , |3 komentarze

3 komentarze

  1. Adam 7 stycznia 2020 w 12:40 - Odpowiedz

    Czym więcej usług 5G od operatorów tym lepsza oferta dla klientów. Jestem zwolennikiem rozwoju technologicznego, dlatego cieszę się że już niedługo będzie można korzystać z 5G w Polsce.

  2. VikTor 7 stycznia 2020 w 12:58 - Odpowiedz

    Siedem wielkich miast na start to konkret

  3. Wondel 21 stycznia 2020 w 12:13 - Odpowiedz

    Pójdzie szybciej niż przypuszczałem bardzo dobra informacja W takim razie w tym roku 5G powinna już działać w kilkunastu polskich miastach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.