HSPA+, czyli nowy, szybszy standard transmisji danych w sieciach 3G pojawił się już w Polsce w iPlusie i Erze. Pozwala on nam na pobieranie danych z teoretyczną prędkością do 21 mbit/s  oraz wysyłanie  z szybkością 5.76 mbit/s. Redakcja telix.pl dostała od iPlusa do testów najnowszy modem firmy Huawei wspierający HSPA+ oznaczony symbolem E1820.  Poniżej dane techniczne testowanego modemu:

  • Praca w sieci: EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900MH + HSDPA/UMTS 2100 MHz
  • Standard: USB
  • Złącza anteny zewnętrznej
  • Współpraca  z systemamy Windows ( 2000, XP, Vista, 7)
  • Gniazdko karty microSD

Modem posiada oprogramowanie wgrane do pamięci flash urządzenia. Zatem dzięki funkcji zeroCD po włożeniu go do gniazda USB automatycznie rozpoczyna się instalacja niezbędnych sterowników.  Podczas testu jednak najpierw pobraliśmy ze strony iPlus.pl najnowsze oprogramowanie iPlus Manager –  w wersji 2.2. Wspiera ono wiele modeli modemów: w przypadku Windows 7 oprócz Huawei także ZTE i Merlin, natomiast jeżeli korzystamy z Windows XP to także modemy Option, NetBox, Commander i Sonyericsson

Instalacja modemu iPlus

Instalacja w systemie Windows Vista oraz Windows 7 (Premium oraz Starter Edition) przebiegła bez problemów –  po chwili na ekranie aplikacji iPlus pojawił się wskaźnik mocy sygnału sieci – znak, że modem został rozpoznany.
Huawei E1820 posiada budowę typu slider – oznacza to, że nie musimy martwić się tym, że za chwilę zgubi się zatyczka od urządzenia, co w moim przypadku zwykle miało miejsce.
Huawei E1820

Specjalny suwak pozwala na schowanie wtyku  USB wewnątrz obudowy. Gdy modem jest wpięty w komputer to w jego górnej części odsłania się dodatkowe gniazdo do podłączenia anteny zewnętrznej. Jeśli znajdujemy się akurat w miejscu, gdzie zasięg jest słabszy to warto skorzystać z takiej możliwości. Obok slotu na kartę SIM znajdziemy także miejsce na wpięcie karty pamięci microSD. Wtedy oprócz funkcji modemu Huawei pełni też  rolę podręcznego pendrive-a.
Huawei E1820

Podczas kilkutygodniowego testu E1820 pracował stabilnie. W Warszawie, gdzie przeprowadzane były testowe pomiary oferował on zwykle prędkość na poziomie kilku megabitów na sekundę.  Podczas testów pobieraliśmy plik zip o wielkości 2 MB przez FTP z naszego serwera. Taka sama procedura następowała przy wysyłaniu danych. Ponadto korzystaliśmy ze strony speedtest.net  w celu dalszego sprawdzenia prędkości. Wyniki są następujące:

Test

Lokalizacja 1 (Gocław)

Lokalizacja 2 (Imielin)

Lokalizacja 3
(Służew)

Lokalizacja 4
(Służewiec)

Download FTP

7 sek

6 sek

5 sek

12 sek

Upload FTP

30 sek

42 sek

32 sek

28 sek

Ping WWW.telix.pl

94 ms

126 ms

94 ms

87 ms

Speedtest.net
Download/Upload

2.75 / 0.78

3.1  / 1.04

5.15 /0.82

5.93 /1.11

speedtest
speedtest
speedtest
speedtest

Jak widać, trudno jest przetestować modem z pełną prędkością. Zwykle ograniczenia wynikające ze specyfiki sieci UMTS powodują, że dostępne pasmo dzielone jest na wielu użytkowników. Im ich więcej, tym wolniej pobieramy dane. Niemniej jednak w paru przypadkach udało się osiągnąć naprawdę imponujące wartości sięgające 8 mbit/s. Najwyższe średnie prędkości sięgały 6 Mbit/s.
Podsumowując, Huawei E1820 to stabilny modem, który pozwoli nam wykorzystać potencjał szybkiej transmisji danych w sieci HSPA+. Trzeba jednak zaznaczyć, że do pobierania danych z największą prędkością musimy się znaleźć w zasięgi nadajników wspierających ten standard.  Dzięki złączu na karty microSD oraz gniazdu antenowemu urządzenie daje nam dodatkowe możliwości rozbudowy.

Marcin Horecki