ChatGPT jako aplikacja? Niekoniecznie…

ChatGPT to bez wątpienia bohater przełomu lat. Oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie, rozmawiające z nami niczym normalny człowiek, z końcem 2022 roku zawojowało wszelkie, również mainstreamowe media. I wpadło w oko cyberprzestępcom.

W sumie to żadne zaskoczenie. Sieciowi oszuści jak mało kto są świadomi panujących w internecie trendów. W końcu na wiedzy, co aktualnie jest popularne, „zarabiają”. Nie zaskoczyło mnie, gdy w sieci pojawiła się aplikacja ChatGPT. Czy raczej coś, co ją udaje.

 

ChatGPT i-dużo-kresek

Strona hxxps://chat-gpt-for-windows[.]com od razu wzbudziła moje zaciekawienie. Być może niektórzy z Was zastanawiają się, czemu adres ma taką dziwną formę. To bezpieczniacka praktyka przy prezentowaniu złośliwych treści, by zaciekawiony internauta przypadkiem odruchowo nie kliknął. A czemu zaciekawiła? Być może zwróciliście uwagę na kreski, które ja lubię nazywać fachowo (lata dziennikarskiej pracy się odzywają) dywizami. To ostatnio częsta praktyka oszustów, którzy – jak sądzę – liczą, że ofiara pomyli ‚-‚ z ‚.’. Tym bardziej w sytuacji, gdy otworzy stronę na telefonie i tylko szybko rzuci okiem. Choć akurat w tym przypadku telefon nie wchodził w rachubę.

 

GPT1 750x371

 

Moja AI zawsze pod ręką?

Biorąc pod uwagę problemy z „dobiciem” się do ChatGPT w ostatnich tygodniach taka aplikacja byłaby bardzo na rękę, nieprawdaż? Bez konieczności wchodzenia na stronę, odświeżania, czekania aż serwis będzie wreszcie dostępny… Szkoda tylko, że z ChatGPT wspólną ma tylko nazwę. Nawet nie łączy się z serwisem, poprzestając na okienku logowania.

 

GPT4 750x371

 

A w tle, gdy ofiara nie widzi, łączy się ze złośliwymi serwerami, instalując infostealera Ducktail.

 

Co robić?

Czy raczej… czego nie robić? Gdyby to było takie proste, to ludzie nie dawaliby się wciąż oszukiwać.

  • Nie ufajcie stronom o dziwnie brzmiących adresach.
  • Nie instalujcie na komputerze wszystkiego, co wpadnie pod kursor, a na telefonie niczego spoza oficjalnego sklepu.
  • Uważajcie na siebie. Nie zawsze trzeba iść za trendem. Czasem warto się zastanowić.

W internecie zanim cokolwiek dziwnego klikniecie/zainstalujecie to ZAWSZE warto się zastanowić.

 

 

Źródło: Orange Polska

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.