Jesteś tutaj:-, Newsy, Orange, Prawo, Rynek-Orange rezygnuje z CDMA450 – jest za drogie

Orange rezygnuje z CDMA450 – jest za drogie

Orange wycofał się z ubiegania o przedłużenie częstotliwości 450 MHz. – Cena była za duża. Klientom #CDMA zaproponujemy inne oferty – poinformował Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy Orange Polska.

Orange za przedłużenie rezerwacji częstotliwości w paśmie 450 MHz, z której będzie mógł korzystać do końca 2031 r., ma zapłacić 115,5 mln zł – wynika z projektu decyzji prezesa UKE przedłożonego do konsultacji.

Wycena częstotliwości wynika z opinii w sprawie wartości rynkowej częstotliwości sporządzonej przez biegłego, tj. firmę Audytel. Dotychczasowa rezerwacja pasma 450 MHz posiadana przez Orange Polska wygasła z końcem grudnia.

Pasmo to pierwotnie użytkowane było przez Centertel do świadczenia usług komunikacji w technologii NMT. Obecnie telekom oferuje w tym paśmie osobom indywidualnym i firmom usługi stacjonarnego dostępu do internetu w technologii CDMA. Na koniec grudnia minionego roku liczba użytkowników wynosiła 55 tys. abonentów. Rok wcześniej – ponad 100 tys. Co operator mógłby zrobić z pasmem w przyszłości?

Teraz moglibyśmy wykorzystać tylko do obecnych zastosowań. W długiej perspektywie – do budowy sieci 4G, ale 450 MHz, to specyficzne pasmo. Cena za prolongatę powinna być adekwatna do tej specyfiki, a według mnie nie jest – mówił Jean-François Fallacher, prezes zarządu Orange Polska, w rozmowie z TELKO.in.

Orange Polska nie wyklucza swojego udziału w kolejnych przetargach lub aukcjach tego pasma – wynika z wypowiedzi Macieja Nowohońskiego, członka zarządu ds. finansów.

Zakup każdego aktywa jest oceniany w spółce pod względem strategicznym i finansowym. W przypadku częstotliwości 450 MHz doszliśmy do wniosku, że zaproponowana cena może nie zostać pokryta korzyściami z obecnych i przyszłych źródeł wykorzystania tego pasma w Orange Polska” – napisał Nowohoński w trakcie czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, odpowiadając na pytanie dlaczego Orange wycofał się z ubiegania o przedłużenie częstotliwości 450 MHz.

Nie wykluczamy natomiast swojego udziału w kolejnych przetargach lub aukcjach tego pasma, ponieważ z zasady wiemy jak moglibyśmy je wykorzystać, o ile cena odzwierciedliłaby korzyści z takiego wykorzystania” – dodał.

Według wyliczeń UKE, Orange posiada 126,4 MHz, czyli 19,5 proc. zasobów w tych zakresach. Dla porównania:

  • T-Mobile Polska: 169,6 MHz, czyli 26,2 proc.,
  • P4 (Play): 124,6 MHz, czyli 19,3 proc.,
  • a firmy należące do Cyfrowego Polsatu (Polkomtel, Sferia, Nordisk, Aero 2): 226 MHz, czyli 34,95 proc. zasobu.

W ocenie branżowych ekspertów, pasmo 450 MHz możne być używane nie tylko do oferowania szybkiego mobilnego dostępu do internetu w technologii LTE, ale także usług M2M, takich jak inteligentne systemy pomiarowe wykorzystywane np. przez firmy energetyczne i gazownicze. Niewątpliwą zaletą LTE450 jest duży zasięg stacji bazowej, a co za tym idzie niski koszt budowy sieci. Stacja bazowa LTE450 zapewnia pokrycie sygnałem dwa razy większego obszaru niż stacja LTE800. Częstotliwości mogą być używane także w rejonach, gdzie budowa sieci działających na wyższych pasmach (800 MHz i 900 MHz) nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

źródło: Orange

KanAutor |2017-03-06T10:16:46+02:006 marca 2017 10:16|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Orange, Prawo, Rynek|Tagi: , , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. M70 6 marca 2017 w 18:38 - Odpowiedz

    Żenująca żenada. Żegnamy żabojady!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.