Orange za przedłużenie rezerwacji częstotliwości w paśmie 450 MHz, z której będzie mógł korzystać do końca 2031 r., ma zapłacić 115,5 mln zł – wynika z projektu decyzji prezesa UKE przedłożonego do konsultacji.

Wycena częstotliwości wynika z opinii w sprawie wartości rynkowej częstotliwości sporządzonej przez biegłego, tj. firmę Audytel. Dotychczasowa rezerwacja pasma 450 MHz posiadana przez Orange Polska wygasa z końcem grudnia.


Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w sprawie przedłużenia rezerwacji w paśmie 450 MHz. Cena, jakiej oczekuje regulator jest bardzo wysoka. Z tego powodu analizujemy, czy warto starać się o prolongatę
– mówi Jean-François Fallacher, prezes zarządu Orange Polska, w rozmowie z TELKO.in.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska
Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska

Pasmo to pierwotnie użytkowane było przez Centertel do świadczenia usług komunikacji w technologii NMT. Obecnie telekom oferuje w tym paśmie osobom indywidualnym i firmom usługi stacjonarnego dostępu do internetu w technologii CDMA. Na koniec grudnia minionego roku liczba użytkowników wynosiła 55 tys. abonentów. Rok wcześniej – ponad 100 tys. Co operator mógłby zrobić z pasmem w przyszłości?

Teraz moglibyśmy wykorzystać tylko do obecnych zastosowań. W długiej perspektywie – do budowy sieci 4G, ale 450 MHz, to specyficzne pasmo. Cena za prolongatę powinna być adekwatna do tej specyfiki, a według mnie nie jest – Jean-François Fallacher.

Pojawiają się głosy, że regulator przy ustalaniu pasma weźmie pod uwagę wyceny częstotliwości z przetargu w 2013 r. i zakończonej w październiku aukcji, ponieważ 450 MHz także nadaje się do świadczenia usług mobilnego internetu LTE.

Według wyliczeń UKE, Orange posiada 126,4 MHz, czyli 19,5 proc. zasobów w tych zakresach. Dla porównania:

  • T-Mobile Polska: 169,6 MHz, czyli 26,2 proc.,
  • P4 (Play): 124,6 MHz, czyli 19,3 proc.,
  • a firmy należące do Cyfrowego Polsatu (Polkomtel, Sferia, Nordisk, Aero 2): 226 MHz, czyli 34,95 proc. zasobu.,/li>

Mając powyższe na uwadze Prezes UKE stwierdził, iż wydanie niniejszej decyzji nie doprowadzi do nadmiernego skupienia częstotliwości przez Wnioskodawcę” – czytamy w projekcie decyzji.

źródło: telko.in

Kan