Orange Polska, Ericsson, Huawei, Nokia, Oracle i Samsung zaprezentowały dziś najciekawsze rozwiązania telekomunikacyjne mające swoją premierę na tegorocznym Orange w Warszawie i są elementem kolejnej konferencji odbywającej się pod hasłem „Mała Barcelona”. Wiodącym tematem tegorocznego wydarzenia są możliwości sieci 5G.

Jesteśmy pierwszym operatorem w Polsce, który uzyskał przepływność 1 Gb/s w sieci mobilnej, agregując różne pasma częstotliwości. Dzięki temu zrobiliśmy krok w kierunku LTE Advanced Pro. Podczas dzisiejszej konferencji wraz z naszymi partnerami pokazujemy możliwości, jakie 5G otwiera przed użytkownikami powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu Orange Polska ds. Operacyjnych otwierając wydarzenie.

Jesteśmy w centrum rewolucji technologicznej, zupełnie innej niż wszystkie poprzednie. Aby umożliwić rewolucję cyfrową i połączyć ‘wszystko i wszystkich’ musimy przeprojektować sieci, stworzyć cyfrową strukturę o nieskończonej pojemności i prawie zerowej latencji, umożliwiając rozwój połączonych maszyn, systemów i procesów, które na zawsze zmienią życie konsumentów i przemysłu oraz kształt sektora produkcji – powiedział Marcus Weldon, prezes Bell Labs i Nokia Corporate CTO prezentując podczas konferencji „The Future X Network & the Creation of the New Digital Era”.

Tematem przewodnim wydarzenia są możliwości 5G. Nokia zaprezentowała je w zestawieniu z kamerą OZO o ośmiu sferycznych obiektywach i mikrofonach dających stereoskopowy obraz i dźwięk 3D. Dzięki ultra-niskim opóźnieniom komunikacji 5G, rozwiązanie może być wykorzystane do pracy zdalnej, czy nauki na odległość. 5G to także przyszłość autonomicznych pojazdów, nad którymi obecnie pracują technologiczni giganci: Apple i Google. Na swoim stoisku Nokia zaprezentowała demo samochodów sterowanych za pomocą sieci 5G.

Rynek samochodów osobowych to także pole dla rozwiązań z obszaru „Internetu Rzeczy”. Samsung pokazał usługę dla kierowców opartą o Wi-Fi. Ostrzeżenia i wskazówki pojawiające się w czasie rzeczywistym pomagają kierowcy unikać zagrożeń, a pasażerowie pozostają online w trakcie jazdy.

Możliwości 5G to także szeroki dostęp do mediów. Huawei przedstawił uczestnikom konferencji Giga Dom, a w nim m.in. możliwości oglądania telewizji 4K oraz dostęp do Giga WiFi. Ponadto, firma zaprezentowała GigaRadio – swoje nowatorskie rozwiązanie stacji bazowej, która ma mały rozmiar, wysoką wydajność i jest łatwa w instalacji. GigaRadio ułatwi realizację globalnych wdrożeń komercyjnych sieci 4,5G na dużą skalę, a w kolejnym etapie również i sieci 5G. Dzięki produktom GigaRadio operatorzy telekomunikacyjni mogą budować sieci o przepustowości 1Gbps, zapewniając użytkownikowi komunikację głosową i wideo w jakości HD. Mogą również tworzyć nowe możliwości biznesowe, takie jak na przykład nowy standard LTE do obsługi środowiska IoT (Narrow Band Internet of Things, NB-IoT). Firma Huawei przewiduje, że GigaRadio będzie szeroko stosowane na całym świecie, ułatwiając wdrożenie 60 komercyjnych sieci 4,5G w 2016 roku.

Pojawienie się rozwiązań wykorzystujących 5G niesie ze sobą nieuniknione zmiany społeczne Społeczeństwo Sieci, w którym każda osoba i branża wykorzystuje pełen potencjał i możliwości swoich działań nie jest już wizją dalekiej przyszłości. To wszystko dzieje się już teraz, w każdym miejscu na świecie – mówił prof. Frank H. P. Fitzek, przewodniczący grupy koordynującej działanie 5G Lab Germany na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Zmiany w zachowaniach użytkowników przedstawił Ericsson, który od pięciu lat opracowuje raport trendów konsumenckich. Tegoroczne trendy opierają się na trzech założeniach: wszystkie dotyczą Internetu, zmniejsza się rola 'early adopters’ (trendsetterów), a konsumenci mają coraz większy wpływ na marki i organizacje.

Oracle skupił się na rozwiązaniach w chmurze. Najnowszą ofertą Oracle w Chmurze jest Cloud at Customer, polegająca na udostępnieniu klientom chmury Oracle Cloud Platform w ich własnych centrach przetwarzania danych. Nowa oferta Oracle jest pierwszą zaprezentowaną przez jakiegokolwiek dostawcę usług chmury publicznej, która jest w pełni kompatybilna z Oracle Cloud, ale dostępna lokalnie.

Konferencja jest już 13. wydarzeniem poświęconym najnowszym trendom w dziedzinie telekomunikacji i nowych technologii zorganizowanym przez Orange Polska we współpracy z partnerami. Po raz pierwszy Orange Polska zaprosiło do współpracy przy wydarzeniu aż pięciu partnerów. Więcej informacji o konferencji:

Innovation Gardens Summit

Kilka dni przed konferencją, Orange Polska we współpracy z Huawei uruchomił testową stację bazową LTE, która agreguje cztery nośne częstotliwości LTE (800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz). Uzyskana dzięki temu prędkość transmisji danych ze stacji bezpośrednio do użytkownika przekroczyła 1 Gb/s.

źródło: Orange

Kan