Intel poinformował o nowych umowach partnerskich i produktach, dzięki którym możliwe staje się stworzenie szybszych, bardziej inteligentnych i wydajnych sieci bezprzewodowych 5G. Sieci tego typu otworzą przed użytkownikami całe spektrum nowych możliwości i doświadczeń.


Sieciom bezprzewodowym stawiane są obecnie wyjątkowe wymagania: mówimy o urządzeniach wbudowanych w sprzęt sportowy, dronach wyposażonych w funkcje zapobiegania kolizjom, inteligentnych pojazdach czy inteligentnych miastach, a także o łączeniu różnych „przedmiotów” ze sobą, z użytkownikami i chmurą.

Miliardy coraz bardziej inteligentnych i ściślej ze sobą połączonych urządzeń, spersonalizowane usługi przetwarzania dużych ilości danych oraz aplikacje działające w chmurze zmuszają nas do tworzenia bardziej wydajnych i inteligentnych sieci” — powiedziała Aicha Evans, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Communication and Devices Group. „Przejście na technologię 5G pozwala połączyć mechanizmy komunikacyjne i systemy obliczeniowe. To fundamentalna zmiana w naszej branży. Bez wątpienia jeśli chcemy w przyszłości umożliwić opracowywanie innowacyjnych rozwiązań już teraz musimy stworzyć podstawy działania sieci 5G”.

Współpraca branżowa

Intel współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami działającymi na rynku systemów mobilnych, aby stworzyć rozwiązania, dzięki którym sieci 5G staną się w przyszłości powszechnie dostępne.

  • Ericsson i Intel wraz z operatorami mobilnymi pracują nad rozwiązaniami 5G i prowadzą wspólne testy, co stanowi rozszerzenie dotychczasowej współpracy partnerskiej w dziedzinie transformacji sieci, chmur obliczeniowych i Internetu rzeczy.
  • KT i Intel w roku 2018 zaimplementują testową infrastrukturę 5G. Pozwoli ona opracować i zweryfikować technologię bezprzewodową 5G i powiązane z nią urządzenia oraz platformy sieci wirtualnych, a także wykonać wspólne prace standaryzacyjne.
  • LG Electronics i Intel opracują technologię bezprzewodową 5G przeznaczoną dla samochodów nowej generacji i przeprowadzą jej pilotażowe wdrożenie.
  • Nokia i Intel wspólnie pracują nad stworzeniem wstępnych wersji standardów technologii radiowych i rozwiązań sieciowych 5G, dzięki czemu możliwa będzie szybka implementacja klientów mobilnych 5G i infrastruktury bezprzewodowej, a także mechanizmów współdziałania technologii radiowych 5G. Pozwolą one zrealizować wymagania dotyczące komunikacji urządzeń w nowoczesnych sieciach bezprzewodowych.
  • SK Telecom i Intel w roku 2016 będą zajmować się opracowywaniem i weryfikacją urządzeń mobilnych oraz rozwiązań sieciowych 5G, a także urządzeń obsługujących technologię Licensed Assisted Access (LAA) w nielicencjonowanych pasmach częstotliwości. Dzięki systematycznej współpracy w obszarze technologii 5G możliwy stał się również rozwój technologii dostępu radiowego, m.in. komórek typu „anchor-booster” i masowej transmisji MIMO, pozwalających jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość sieci bezprzewodowych 5G.
  • Verizon i Intel prowadzą testy operacyjne rozwiązań bezprzewodowych 5G w ramach inicjatywy Verizon 5G Technology Forum. Celem prac jest wykazanie przydatności pasma fal milimetrowych, które pozwala uzyskać szybkość i przepustowość transmisji danych o rząd wielkości większe niż w przypadku obecnie funkcjonujących sieci komórkowych, do realizacji szybkich bezprzewodowych połączeń wysokiej jakości w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych.


Prototypowanie 5G

Intel oferuje platformy i uczestniczy we wspólnych przedsięwzięciach branżowych zmierzających do stworzenia wstępnych prototypów rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju sieci 5G i ułatwią ich wdrożenie.

  • Mobilna platforma testowa 5G Intela to wydajne środowisko programistyczne, umożliwiające szybszą integrację i testowanie urządzeń 5G oraz bezprzewodowych punktów dostępowych. Intel wspólnie z operatorami z wielu krajów pracuje aktualnie nad tworzeniem, prototypowaniem i testowaniem rozwiązań 5G z wykorzystaniem tej nowej platformy.

Produkty do obsługi komunikacji bezprzewodowej

Intel dostarcza rozwiązania do komunikacji bezprzewodowej przeznaczone do różnych smartfonów, tabletów, komputerów i urządzeń IoT.

  • Rozwiązania komunikacyjne zaprojektowane z myślą o Internecie rzeczy:
    • Intel Atom x3-M7272 to bezprzewodowa platforma komunikacyjna przeznaczona do zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, zdolna do obsługi zaawansowanych funkcji zabezpieczeń, takich jak zapory sieciowe i inspekcja pakietów.
    • Modem Intel XMM 7115 obsługuje pierwsze dostępne na rynku urządzenia oparte na technologii Narrowband IOT (NB-IOT).
    • Modem Intel XMM 7315 stanowi połączenie modemu LTE i procesora aplikacji w ramach jednego układu scalonego. Obsługuje zarówno komunikację LTE kategorii M (LTE-M), jak i komunikację zgodną ze standardem NB-IOT. Stanowi idealne rozwiązanie w przypadku punktów końcowych wymagających dużego zasięgu, niskiego zużycia energii i niskich kosztów.
    • Modem Intel XMM 6255M zapewnia stabilną komunikację 3G w trudnych środowiskach. Ma o 20% mniejsze rozmiary niż urządzenia poprzedniej generacji, a przy tym jest najmniejszym na rynku autonomicznym modemem 3G. Umożliwia komunikację między różnorodnymi, niepołączonymi do tej pory urządzeniami, a w konsekwencji szybkie przejście na nowy model sieci bezprzewodowej.
    • Modem LTE Intel XMM 7120M stanowi idealne rozwiązanie w przypadku aplikacji do komunikacji między urządzeniami. Obsługuje szeroką gamę zastosowań w ramach Internetu rzeczy, takich jak monitorowanie bezpieczeństwa, inteligentna infrastruktura pomiarowa, monitorowanie zasobów i automatyka przemysłowa.
  • Komunikacja LTE w smartfonach, tabletach i komputerach PC — modem Intel XMM 7480 umożliwia obsługę środowisk wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. gier przeznaczonych dla wielu graczy i rzeczywistości wirtualnej, co zapewnia bezproblemowe połączenia klasy LTE Advanced i szybkość pobierania danych dochodzącą do 450 Mb/s. Modem Intel XMM 7480, który będzie dostępny na rynku na całym świecie, obsługuje równocześnie co najmniej 33 pasma LTE w ramach jednego urządzenia, czyli więcej niż inne modemy LTE, a także poczwórną agregację częstotliwości w paśmie TDD i FDD.

źródło: Intel

Kan