Konstrukcja smartfona, dostawcy produktów sieciowych kryje w sobie całkiem wydajne podzespoły, czyniąc z TP-Link Neffos X1 urządzenie o świetnym stosunku ceny do oferowanych możliwości. W urządzeniu znajdziemy 8-rdzeniowy procesor MediaTek Helio P10 MT6755 (Cortex-A53 ) z zegarem 1,8 GHz. Nad grafiką czuwa dwurdzeniowy układ ARM Mali-T860 MP2 oraz 2-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM. Minusem może być tylko 16 GB (z tego dla użytkownika pozostaje tylko 8,5 GB) wbudowanej pamięci. Wewnętrzną pamięć, kosztem jednego gniazda na kartę SIM, możemy rozszerzyć za pomocą kart microSD do 128GB.


Taka konfiguracja zapewnia nam nie tylko na płynną pracę systemu, ale także umożliwia bezproblemowe uruchomienie większości tytułów dostępnych w Google Play. Telefon w rankingu Antutu uzyskał prawie 46 tys. punktów. Taki wynik nie rzuca dziś na kolana, jednak wystarcza do większości zastosowań multimedialnych. Urządzenie, w codziennym zastosowaniu działa płynnie, dobrze działają dodatkowe aplikacje oraz większość gier ze sklepu Google Play. Ilość ciepła, jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest do zaakceptowania.



Mózgiem naszego bohatera jest zmodyfikowany system Android 6.0 Marshmallow. Jak zapewnia producent, w najbliższym czasie planowana jest aktualizacja do Androida 7.0.


Po kilku dniach użytkowania muszę stwierdzić, że wszystko działa naprawdę stabilnie i szybko. Zapewnia on maksymalną wygodę oraz płynne działanie nawet przy wielu uruchomionych aplikacjach i grach. Widać, że twórcy oprogramowania bardzo dobrze je zoptymalizowali. Różnorodność preinstalowanych aplikacji jest wystarczająca do komfortowego rozpoczęcia pracy ze smartfonem. Można także oczywiście pobierać nowe aplikacje ze strony internetowej Google Play według własnych preferencji i potrzeb.


Konfigurację dopełnia szeroki wachlarz rozwiązań komunikacyjnych, w tym modem 4G LTE (Cat.4), umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 150 Mbps, moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi, w którym wykorzystano dwuzakresową technologię 2,4GHz oraz 5GHz, Bluetooth 4.1 i odbiornik GPS. Niestety zabrakło NFC, która w smartfonach jest już dziś standardem i bardzo przydatną funkcją.


Czułość Wi-Fi mogłaby być na wyższym poziomie, choć przeciętnemu użytkownikowi nie powinno to zbyt doskwierać.


GPS działa dość stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach, precyzyjność lokalizacji (błąd 3-5 m) jest na przeciętnym poziomie. W zamkniętych pomieszczeniach nie udało mi się odebrać sygnału z satelitów. Zachowania odbiornika na trasie pozwala na komfortowe korzystanie ze smartfona, jako nawigacji.