W pudełku otrzymujemy pełen zestaw narzędzi potrzebnych do podłączenia oraz odbioru do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej zarówno w domu, jak też w podróży. Oprócz samego tunera TV Compro U90 DVB-T producent dostarcza antenę przenośną DVB-T i antenę FM, pilot zdalnego sterowania, kabel USB płytę CD z oprogramowaniem do obsługi TV ComproDTV 4, radia ComproFM 2 oraz instrukcję. Niestety tutaj przyda się znajomość np. angielskiego, bo w języku polskim znajdziemy tylko opis panelu kontrolnego DTV 4.5. Myślę, że producent stanie na wysokości zadania i dopracuje w tym zakresie wyposażenie.


Tuner U90 wykonany z plastiku w kolorze czarnym wielkością i kształtem przypomina duży pendrive. Wtyk USB 2.0 posiada osłonkę. Tuner zasilany przez USB.

Dołączona do zestawu przenośna antena DVB-T posiada ponad metrowy kabel i niewielkie, teleskopowe dwie antenki o długości 10 cm. Długi kabelek się przydaje, bo niestety ale antena nie charakteryzuje się dużą czułością na sygnał i najlepsze efekty mamy, gdy jest umieszczona blisko okna. W moim przypadku nawet musiałem zamienić ją na domową antenę o większej czułości, aby mieć dostęp do wszystkich stacji w testowanej okolicy. Myślę, że nie jest ważne gdzie test się odbywał, bo każdy użytkownik tunera będzie miał własne doświadczenia wszak do zasięgu telewizji naziemnej w Polsce jeszcze można mieć wiele do zarzucenia.


Jak pisałem producent do zestawu dołącza także antenę FM i niewielki pilot zdalnego sterowania. Tak nawiasem to radiowa antena jest niepotrzebna, antena DVB-T w zupełności wystarcza. Jeżeli chodzi o pilota, to moim zdaniem rozmieszczenie przycisków nie jest ergonomicznie rozplanowane. Standardowo przyciski programów na pilotach do telewizora zamieszczone sa u góry, a funkcyjne na dole, umieszczenie ich odwrotnie wprowadza trochę zamieszania – ale to subiektywne odczucie. Przyciski są wykonane z miękkiego materiału i posiadają odpowiednią wielkość i czułość. Niestety pilot wymaga solidnej precyzji w celowaniu w stronę czujnika.


Po podłączeniu U90 do laptopa i zainstalowaniu sterowników przyszedł czas na uruchomienie programu do odbioru telewizji. Dodatkowo, VideoMate U90 DVB-T posiada użyteczny gadżet Windows, dzięki któremu możliwe jest oglądanie telewizji wprost na pasku bocznym Windowsa, ustawianie harmonogramów oraz list odtwarzania.

W panelu kontrolnym ComproDTV 4.5, w całości w języku polskim, znajdują się przyciski sterujące wyborem programów telewizyjnych, ich nagrywaniem, robieniem zrzutów ekranów oraz innymi funkcjami. Warto dodać, że funkcje są dostępne lub niedostępne w zależności od ustawień urządzenia w danej chwili. Minusem aplikacji jest długi czas, jaki jest potrzebny np. do zmiany kanału telewizyjnego. Z ciekawszych funkcji panelu kontrolnego ComproDTV 4.5 można wymienić prosty EPG, przycisk z aparatem do robienia zrzutów ekranu z oglądanej w danej chwili audycji i zakładkę z dwoma strzałkami „Timeshift” oraz standardową już telegazetę.

ComproDTV oferuje również zaawansowane funkcje PIP (Picture In Picture) i POP (Picture Out Picture), które umożliwiają użytkownikowi oglądanie jednocześnie programu TV na żywo i odtwarzanie plików wideo wcześniej nagranych. Funkcje PiP/PoP umożliwiają oglądanie 1 głównego i 3 dodatkowych programów jednocześnie.


Do tego dochodzi przechwytywanie pojedynczych klatek, które będziemy mogli w bardzo prosty i szybki sposób wykorzystać, np. jako tapetę systemu Windows (funkcja Video Desktop). Wszystkie znalezione przez tuner kanały telewizyjne można układać w dowolnej kolejności, a w każdym osobno można wyregulować jasność, nasycenie kolorów, kontrast i wyrazistość, format dźwięku i wizji. Ponadto tuner posiada rozbudowany programator nagrań uruchamiający automatycznie komputer na czas wykonania zaplanowanego nagrania ze stanu hibernacji (S4) lub wstrzymania (S3).


Podstawowe cechy:

  • Umożliwia oglądanie telewizji DVB-T na notebooku lub stacjonarnym PC z interfejsem USB 2.0
  • Oprogramowanie ComproDTV 4 z narzędziami Vista Gadget
  • Obsługa SDTV, H.264 oraz 1080i HDTV
  • Zasilanie przez USB, nie wymaga zewnętrznego zasilacza
  • Programowane nagrywanie ze wzbudzeniem ze stanu uśpienia w trybach S3/S4
  • Funkcje Timeshift umożliwiające zatrzymywanie i natychmiastowe ponowne odtwarzanie programów TV transmitowanych na żywo
  • Zaawansowane funkcje PIP/POP umożliwiające odtwarzanie w 5 oknach jednocześnie – odtwarzanie nagrania, 1 okno główne oraz 3 dodatkowe z programami telewizyjnym
  • Funkcja Video Desktop pozwalająca ustawić odtwarzany obraz TV jako tapetę.
  • Konfigurowalna kolejność kanałów oraz lista ulubionych
  • Obsługa EPG, napisów i teletekstu
  • Przechwytywanie pojedynczych/serii klatek, zdalny zrzut ekranu
  • Odtwarzanie i nagrywanie w formatach H.264, MPEG-2 oraz TS
  • Odbiór cyfrowego radia
  • Pracuje w systemach XP SP3, Vista SP1, Windows 7 x86/x64


Do słuchania radia producent oferuje program ComproFM 2. Standardowo posiada ona automatyczną lub ręczną wyszukiwarkę dostępnych w eterze stacji. Za pomocą aplikacji możemy zaplanować nagranie interesującej nas audycji.